Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Komisja Wenecka wie o upolitycznieniu problemu TK

10.02.2016

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że Komisja Wenecka zdaje sobie sprawę, że problem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest bardzo upolityczniony. Niepokoi ją, że do politycznego sporu włączyły się polskie prawne instytucje - dodał.

Delegacja Komisji Weneckiej we wtorek zakończyła dwudniową wizytę w Polsce. Ostatnie rozmowy odbyła we wtorek z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek. 

Według Szczerskiego Komisja Wenecka była zainteresowana sytuacją wokół Trybunału, poczynając od nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej w poprzedniej kadencji Sejmu aż do chwili obecnej. "Komisja zdaje sobie sprawę z tego, i to powiedziała nam prawie wprost, że jest to bardzo upolityczniony problem. Że tutaj mamy dwie warstwy - ja też na to zwracałem uwagę - jest kwestia pewnego sporu politycznego, jest kwestia także sporu instytucjonalnego między Sejmem i Trybunałem" - powiedział prezydencki minister, który w środę był gościem radia Plus. 

Jak zaznaczył, Komisję niepokoi m.in., że "instytucje prawne polskie, które powinny być ze sporu politycznego wyłączone, włączyły się do sporu politycznego". "Usłyszeli bardzo dużo politycznych opinii także ze strony organów, które wydawałoby się, że politycznych opinii nie będą miały" - powiedział minister Szczerski. 

Szczerski uważa, że Komisja Wenecka będzie chciała uciec od kwestii dyskusji politycznej i przedstawić przede wszystkim porady czy opinie dotyczące samych zapisów prawnych, a także tego, w jaki sposób - zdaniem Komisji - kwestie związane z Trybunałem należałoby doprecyzować w polskim prawie. 

Szczerski powiedział, że każdy z pięciu członków Komisji Weneckiej pisze swój samodzielny raport dotyczący - jego zdaniem - głównych problemów w wizytowanym kraju. Te raporty następnie są przekazywane do Sekretariatu Komisji Weneckiej, który ma obowiązek przygotowania draftu sprawozdania - mówił minister. 

Zaznaczył, że przypuszczalnie spór o zakres władzy i kompetencji między parlamentem i Trybunałem odbywa się w wielu państwach. Ocenił, że w Polsce mógłby się on odbyć spokojnie, gdyby nie nałożył się na niego bardzo ostry spór polityczny wynikający ze zmiany władzy. 

Szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio ocenił we wtorek, że ważny jest zmysł odpowiedzialności wszystkich aktorów na scenie politycznej, aby w sprawie Trybunału Konstytucyjnego znaleziono dobry kompromis, w zgodzie z zasadami praworządności, a nie "kompromis diaboliczny". 

O zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym Komisja rozmawiała w Warszawie m.in. z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa, z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, z sędziami TK, w tym z prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

PAP

[fot.PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook