Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: jeden silny „gatunek” na polskiej prawicy

01.07.2014

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Coraz głośniej robi się o próbie jednoczenia prawicy, o podjęciu której mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po co właściwie PiSowi taka próba?

Krzysztof Szczerski: Ta próba jednoczenia prawicy już ma miejsce, rozmowy trwają. I mam nadzieję, że to się dopełni. Dwa czynniki wskazują, że do takiego porozumienia powinno dojść. Wybory europejskie pokazały, że na prawicy istnieje jedna formacja, która jest w stanie realnie dokonać przejęcia władzy w Polsce. Nie ma już dyskusji o wielu nurtach, czy równie silnych ugrupowaniach na prawicy. Powinno dojść do zjednoczenia na zasadzie darwinowskiej. Jest jeden silny „gatunek” na polskiej prawicy. I jest nim PiS. Po drugie taśmy prawdy pokazały, że obóz władzy dąży do monopolizacji sceny politycznej, a opozycję chce zniszczyć.

Co to oznacza dla prawicy?

W takich warunkach konfrontacji, gdy działania władzy są skierowane na monopolizację sceny politycznej, wszyscy, którzy nie zgadzają się na monopol PO powinni się jednoczyć. To jest rodzaj moralnego zjednoczenia. Mamy więc zjednoczenie darwinowsko-moralne. Te dwa czynniki przemawiają, by to zrobić.

Jednak czy na tym PiS musi dobrze wyjść? Połączenie musi dać efekt w wyborach? Poparcia nie muszą się przecież dodawać...

Widać oczekiwanie wyborców pewnej jedności. Zawsze w Polsce występowało zjawisko udzielania swoistej renty partiom, które się jednoczą. Liczymy na rozsądek naszych partnerów. Mam nadzieję, że ta renta będzie służyła wszystkim. Jedyną barierą są wciąż występujące egoizmy personalne. Rozbicie prawicy, jego źródła tkwiły w personalnych egoizmach. Obecnie jednak jest czas jednoczenia się, w realnej walce o polską demokrację. Egoizmy osobiste powinny być na dalszym planie. Odpowiedzialność wymaga, by być ponad nimi.

Warto jednoczyć się na potrzeby chwili, jeśli po wyborach wszystko miałoby się rozpaść? Jaka formuła jednoczenia ma sens?

Tego typu obawy można mieć, gdybyśmy prowadzili rozmowy w stylu konwentu św. Katarzyny. Wtedy niezależnie od realnej siły politycznej każdy partner uważał się za lidera. My mówimy o zjednoczeniu w formule, która zakłada istnienie jednego hetmana. Hetman tego obozu jest i ma być jeden. Chcemy, by hufce zjednoczyły się pod jednym hetmanem, czyli wokół PiS. Mówienie, że każdy nosi przy sobie hetmańską buławę, nie jest dobre. Taki model już był przerabiany, ale do niczego nie zaprowadził. Pułkownicy muszą uznać, że hetman jest jeden.

Warto dziś w ogóle przejmować władzę? PiS chce to zrobić? Stan państwa pokazuje, że rządzenie nie będzie łatwe...

Przejęcie władzy to konieczność, zmiana władzy to wymóg patriotyczny. To, co wynika z taśm prawdy, pokazuje jasno, że rządzący nie gwarantują jej przyszłości. Zmiana władzy to zadanie patriotyczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook