Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Grozi nam wojna?

23.07.2012

Decyzja o wojnie w Syrii będzie dla Baracka Obamy niezwykle kosztowna - mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, były wiceszef MSZ Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Rośnie napięcie wokół Syrii. Tamtejsze MSZ podaje, że kraj może użyć broni chemicznej, jeśli dojdzie do inwazji. Z kolei USA przyznają, że nie wierzą w dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Mamy do czynienia z grą czy czeka nas wojna?

Prof. Krzysztof Szczerski: Wbrew zasadom starożytnym okresy igrzysk olimpijskich to nie jest dobry okres dla pokoju na świecie. Cztery lata temu, podczas IO w Pekinie, wybuchła wojna w Gruzji. Obecnie wisi na włosku wojna w Syrii. Ta sytuacja dowodzi, że w stosunkach międzynarodowych mamy powrót do geopolityki. Mocarstwa powróciły do geopolitycznych zasad organizowania się. Po okresie, w którym istniały nadzieje na globalny ład i pokój, wydaje się, że XXI wiek będzie wiekiem geopolityki.

Co to znaczy?

Geopolityka charakteryzuje się tym, że gra się twardo, a główni gracze wybierają zastępcze sceny dla swoich zmagań. Konfrontacje odbywają się na zewnętrznych obszarach, niczym w teatrze, gdzie bezpośrednio nie dochodzi do starcia głównych podmiotów. Nie ma wątpliwości, że konflikt syryjski przybiera taki kształt jak obecnie, ponieważ jest sporem geopolitycznym.

Dlaczego tak jest?

Rosja przespała ostatnio konflikty w krajach arabskich, w których dochodziło do kolejnych rewolucji. W Syrii jednak rosyjskie wpływy są znacznie większe niż. To powoduje, że sytuacja w kraju przybiera taki obrót.

Kto bierze udział w tym sporze?

Syria jest najważniejszym geopolitycznym sojusznikiem Rosji w tamtym regionie. Moskwa powiedziała, że Syria jest jej i nie wolno jej ruszać. Wsparły ją Chiny, ponieważ one się sprzeciwiają ekspansji zachodniej w Azji. Z drugiej strony zmagań jest właśnie Zachód. Sprawa Syrii to przykład geopolitycznej gry. Niestety jest ona bardzo brutalna. W imię tej gry marginalizuje się sprawę mordowania ludzi, łamania praw człowieka itd. Gdy wchodzi geopolityka, nic nie ma znaczenia.

Do jakiej granicy Zachód może się posunąć w tej grze?

Rosja ma łatwiejsze zadanie. USA bowiem weszły już w okres kampanii wyborczej. Decyzja o wojnie w Syrii będzie dla Obamy niezwykle kosztowna. Wątpliwe, by obecnie zdecydował się na taki krok, ponieważ konsekwencje tego byłyby nieprzewidywalne. Syria to część znacznie większej układanki. Wejście USA do tego kraju może spowodować wielki konflikt na Bliskim Wschodzie, wojnę również z Iranem itp. Rosja wie o tym, że Obama przed wyborami jest w znacznie gorszej sytuacji, że on nie może grać tak ostro, jak mógłby po wyborach.

Czyli wojna nam nie grozi?

Obecnie wydaje się, że jedynie jakieś spektakularne wydarzenie w Syrii mogłoby spowodować amerykański atak na Syrię. To może mieć miejsce po takich wydarzeniach, jak atak na Izrael lub użycie na masową skalę broni chemicznej w odniesieniu do własnych obywateli. Musiałoby wydarzyć się coś, co wstrząśnie światem na tyle, by Moskwa wycofała poparcie dla Asada. Tylko to mogłoby skończyć się wojną w Syrii. Na razie więc będziemy obserwować grę nerwów i zmagania wokół konfliktu syryjskiego.

Czy to nie odbije się na notowaniach Obamy? Prezydent może pokazać w ten sposób swoją słabość

Wybory w USA nie rozgrywają się wokół spraw międzynarodowych. Wydaje się, że dopóki Obama nie zostanie przymuszony oburzeniem opinii publicznej w kraju do ataku na Syrię, nie będzie podejmował takiej decyzji. Amerykanie nie są na tyle zainteresowani sytuacją syryjską, by podejmować decyzje wyborcze w oparciu o to, co tam się dzieje. Obecnie sprawa konfliktu nie wywołuje specjalnie intensywnego zainteresowania na świecie.

Rozmawiał TK
[PAP/EPA/ABDURRARHMAN AL SHERIF]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook