Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Gra wokół Smoleńska trwa

09.07.2012

O rozmowach, jakie przed 10 kwietnia rząd prowadził ze stroną rosyjską oraz obcych interesach w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, Krzysztofem Szczerski, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Wraz z ujawnieniem materiałów dot. cywilnego wątku śledztwa smoleńskiego wraca pytanie, dlaczego rząd prowadził rozmowy ze stroną rosyjską za plecami śp. Lecha Kaczyńskiego. Z zeznań tłumaczki polskiej ambasady w Moskwie wynika, że Tomasz Arabski zabronił jej mówić o szczegółach rozmów ze stroną rosyjską nawet ambasadorowi RP w Rosji Jerzemu Bahrowi. O czym to świadczy?

Krzysztof Szczerski: Na zajęciach powtarzam studentom, że najgroźniejsze dla państwa jest rozbicie rdzenia decyzyjnego. U nas ten rdzeń składa się z Prezydenta oraz premiera. Tymczasem początkiem katastrofy smoleńskiej były wydarzenia z września 2009 roku. W czasie spotkania Tusk-Putin na Westerplatte zaczęła się gra wokół Katynia. To jest bardzo niepokojące, ponieważ w każdą szczelinę powstałą między rdzeniem decyzyjnym, o którym wspominałem, wchodzą wirusy, czyli interesy i manipulacje obcych państw. W 2009 roku rząd nie tylko stworzył szczelinę w tym rdzeniu, ale wręcz otworzył na oścież drzwi interesom, które prowadziły do rozbicia państwa.

Kto i w jaki sposób te drzwi otworzył?

Te drzwi otworzył premier Donald Tusk. Dodatkowo zaczął prowadzić walkę z prezydentem Lechem Kaczyńskim na polu polityki zagranicznej. Przez te drzwi do środka państwa polskiego wkroczyły obce interesy. Ten proces, wpuszczenie obcych interesów, był widoczny szczególnie mocno między wrześniem 2009 roku, a 10 kwietnia 2010. To jest konsekwencja tego zjawiska. Kwestia operacyjna, która wynika z doniesień związanych m.in. z zeznaniami w cywilnym wątku, potwierdza tę smutną konstatację. Wszystkie wydarzenia po 10 kwietnia, działania rządu w tej sprawie są prostym wynikiem decyzji o otwarciu drzwi na obce interesy. One wkroczyły do środka państwa.

O jakim wymiarze operacyjnym Pan mówi?

Mówię o spotkaniach członków rządu w tajemnicy przez prezydentem, o prowadzeniu tajnych rozmów, utajnianiu negocjacji przed ambasadorem, o braku dokumentacji, działaniach wbrew przyjętym procedurom itd. To wynik działalności obcych interesów w Polsce. Efektem tego jest śmierć 96 osób z polskiej elity. To jest ewidentne. To pokazuje, że polskie państwo pod wodzą Tuska zamiast bronić swojego rdzenia decyzyjnego włącza się w grę obcego kraju.

Dlaczego przyjęto propozycję tej gry?

Ona była zgodna z interesami obozu rządzącego. Okazało się, że zachodzi zbieżność interesów podmiotu zewnętrznego z partyjnymi interesami Platformy. To jest najgroźniejsze, gdy prywata rządzących zbiega się z interesami obcymi. To zawsze prowadzi do katastrofy, o czym świadczą choćby wydarzenia z polskiej historii. Okazuje się, że te same mechanizmy powtórzyły się na naszych oczach.

Co z tymi drzwiami dzieje się obecnie? Obce interesy panoszą się w Polsce czy zostały wyrzucone?

Obecnie Polska gości obce interesy. Można rzec, że one siedzą przy stole, zajmują honorowe miejsce. te interesy wkraczały do Polski od września 2009, obecnie mają bardzo znaczącą pozycję. Świadczą o tym, choćby wypowiedzi polityków PO. Jacek Protasiewicz, szef ostatniej kampanii wyborczej Platformy, mówił niedawno, że ludzie byli zmuszani do lotu do Katynia 10 kwietnia 2010 roku, ponieważ Lech Kaczyński tak sobie wymyślił. To absurdalne kłamstwo pokazuje, że akcja wokół Smoleńska trwa. Do dziś rządzący bronią obcych interesów w Polsce, plują na własne gniazdo, broniąc obcej wersji wydarzeń i obcych interesów.

Rozmawiał TK
[Fot. Premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook