Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Gliński potrzebny polskiej polityce

07.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Jarosław Kaczyński mówił ostatnio o profesorze Piotrze Glińskim: „dobrze by było, gdyby Polska miała takiego przyzwoitego prezydenta. Profesora z nienagannym życiorysem, nienagannym życiem rodzinnym, bez żadnych powiązań, jednocześnie znającego świat”. Czy objęcie przez prof. Glińskiego najważniejszych stanowisk w Polsce byłoby nową jakością w polskiej polityce?

Krzysztof Szczerski: Widać obecnie bardzo ostrą, wielowymiarową walkę władzy z opozycją, próby eliminowania z życia publicznego wszystkich poglądów innych niż te prezentowane przez władze. Przy tak ostrym podziale politycznym, przy tak natężonych próbach eliminacji pewnych środowisk i ludzi z życia publicznego, dobrą osobą, by przeprowadzić Polskę do prawdziwej demokracji, jest ktoś niekojarzony z partią polityczną. Profesor Gliński, który zajmował się społeczeństwem obywatelskim, który ma wrażliwość na demokrację i udział obywateli, jest osobą potrzebną w debacie publicznej. Dziś ci, którzy po władzę szli ze sztandarami obywatelskimi, jako rządzący gardzą obywatelami. Potrzebny jest więc ktoś, kto się wstawi za obywatelami. To musi być ktoś, kto nie jest kojarzony wprost z partią polityczną. Prof. Gliński to dobra propozycja, to jest próba odnowienia debaty publicznej, to próba wzmocnienia demokracji obywatelskiej.

Profesor Gliński mógłby zatem zostać kandydatem na prezydenta Polski? Prezes Kaczyński mówił również o wyborach w Warszawie.

To, o czym mówiłem wcześniej, może lokować prof. Glińskiego wokół wyborów na prezydenta Polski. Bowiem to Prezydent RP powinien wzmacniać demokrację obywatelską. Osoba prof. Glińskiego poszerza przestrzeń debaty publicznej w Polsce. Jeśli chodzi o konkretne plany i propozycje dla prof. Glińskiego to jest jeszcze czas, by się nad tym zastanowić. Jednak zaistnienie prof. Glińskiego w polskiej przestrzeni publicznej objęcie przez niego ważnych funkcji byłoby korzystne.

Mówi Pan o potrzebie ludzi spoza politycznego sporu, a przecież prof. Gliński od jakiegoś czasu współpracuje z PiSem. Wystawili Państwo go jako kandydata na premiera. On nie jest stroną w politycznym sporze?

Nie. Profesor Gliński był prezentowany jako premier rządu, który miał przeprowadzić Polskę z obecnego stanu, w którym władza silnie dzieli Polaków i atakuje opozycję, do czasu rozstrzygnięć politycznych, które miały nastąpić w wyborach. Piotr Gliński był kandydatem na premiera okresu przejściowego. On nie był kandydatem na szefa rządu partyjnego, który ma realizować konkretny program partii politycznej. On miał być premierem, który wydobędzie Polskę z obecnego stanu zniszczenia demokracji. To, co jest bardzo niepokojące, to fakt, że w Polsce mamy kryzys demokracji. Ten kryzys jest stymulowany przez obóz władzy. Prof. Gliński miał ten problem przełamać. I wydaje się, że właśnie w takiej roli powinien występować. On daje szanse na odrodzenie demokracji obywatelskiej. Odbiór prof. Glińskiego pokazał, że Polacy dostrzegają potrzebę pewnej zmiany, odrodzenia w polityce. Społeczeństwo poszukuje nowych postaci, które poszerzą grupę polityków. Prof. Gliński poszerza paletę.

Rozmawiał TK
[Fot. Piotrglinski.info.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook