Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Dokąd Polska zmierzać powinna?

27.04.2013

Poniżej przedstawiamy za portalem "wPolityce.pl" fragmenty tez dzisiejszego wystąpienia Krzysztofa Szczerskiego na Kongresie Polska Wielki Projekt.

1. Pierwszą potrzebą polityki polskiej jest powrót Polski na ścieżkę rozwoju wedle wzorów cywilizacji zachodniej.

W książce "Cywilizacja. Zachód i reszta świata", Niall Ferguson stawia interesującą tezę o sześciu przewagach cywilizacyjnych naszego kręgu kulturowego, które w pewnym momencie zadecydowały o tym, że był on w stanie wygrać wyścig potęg:

Pierwszy składnik to konkurencja: "decentralizacja życia politycznego i gospodarczego, która stała się podwaliną państwa narodowego i kapitalizmu".

Drugim jest nauka: "sposób badania, pojmowania i w końcu zmieniania zjawisk w przyrodzie, dzięki któremu Zachód osiągnął między innymi poważną przewagę wojskową".

Następny to własność oparta na prawie, czyli "rządy prawa rozumiane jako sposób ochrony prywatnych właścicieli i pokojowe rozwiązywanie konfliktów między nimi, które stały się podstawą stworzenia najstabilniejszej z możliwych form rządu przedstawicielskiego".

Czwartym jest opieka zdrowotna i medycyna: "gałąź nauki, dzięki której znacznie poprawił się stan zdrowia i wzrosła średnia długość życia najpierw w Europie, a później w koloniach".

Piąty to rynek konsumenta, czyli "sposób życia, zgodnie z którym produkcja i zakup dóbr konsumenckich, takich jak odzież, odgrywa kluczową rolę w gospodarce, a bez którego rewolucja przemysłowa szybko straciłaby impet".

I szósty element to etyka pracy: "ramy moralne i sposób działalności wywodzący się między innymi z protestantyzmu; spoiwo wiążące potencjalnie niestabilne społeczeństwo".

Podstawowym problemem współczesnej Polski jest zapaść we wszystkich tych sześciu obszarach, uznawanych - podkreślam - za podstawy przewagi cywilizacyjnej Zachodu. Polska, szczególnie szybko w ostatnich 6 latach, oddala się więc od swego kręgu kulturowego. Mamy bowiem pod rządami Donalda Tuska do czynienia z katastrofalnym stanem nauki i edukacji, opieki medycznej, poszanowania pracy i jej wartości, szacunkiem dla prawa w tym prawa własności, ale i z utratą narodowej własności jako takiej, utratą konkurencyjności gospodarki poprzez załamanie innowacyjne, aż wreszcie z malejącym potencjałem konsumpcyjnym społeczeństwa w związku z bezrobociem, emigracją i stagnacją płac.

Więcej na wPolityce.pl.

Greg/wPolityce.pl
[fot. www.polskawielkiprojekt]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook