Jedynie prawda jest ciekawa

Szczerski: Demokracja grzęźnie w bagnie

03.08.2014

„Tworzy się układ zamknięty, w którym jest coraz mniej miejsca na demokrację i wolność słowa” - mówi poseł Krzysztof Szczerski, odnosząc się do polskich realiów.

Demokracja grzęźnie w bagnie niejasnych powiązań” - mówi portalowi wPolityce.pl Krzysztof Szczerski. Poseł PiS wskazał, że sprawa ocenzurowania plakatów PiS jest dowodem na patologie polskiej demokracji. „Władza – np. PO i Donalda Tuska - wytworzyła sieć zależności i powiązań, również między podmiotami rynkowymi i zleceniodawcami ze strony rządu. Dobrze pokazywały to taśmy ujawnione przez media. Tam padły stwierdzenie świadczące, że rząd finansuje prywatne media poprzez reklamy. Taki układ powiązań biznesowo-politycznych powoduje, że w demokracji jest coraz mniej miejsca na swobodną wymianę myśli” - tłumaczy poseł PiS, wskazując, że „to jest przecież istotą demokracji”.

Rozmówca wPolityce.pl zaznacza, że „istnieje grupa, która jest zainteresowana trwaniem tych powiązań sieciowych”. „To powoduje, że demokracja grzęźnie w bagnie niejasnych powiązań. Socjologowie ten problem już opisali” - mówił.

Przechodząc do szczegółów funkcjonowania układów na styku biznesu i polityki poseł Szczerski wskazał na relacje powstające w strukturach lokalnych. „W wielu samorządach wytwarzają się takie powiązania. Tworzy się układ zamknięty. Władza jest zleceniodawcą i sponsorem biznesu, a potem biznes zaczyna sponsorować władzę. To odbija się na zaufaniu np. do wymiaru sprawiedliwości. Ludzie nie mają zaufania do sądów, ponieważ one mają swoje interesy. Tworzy się układ zamknięty, w którym jest coraz mniej miejsca na demokrację i wolność słowa” - tłumaczy.

Poseł PiS zapowiada, że jeśli PiS dojdzie do władzy przetnie te patologiczne związki i mechanizmy.

ez,wPolityce.pl
[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook