Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Demokracja grzęźnie w bagnie

03.08.2014

„Tworzy się układ zamknięty, w którym jest coraz mniej miejsca na demokrację i wolność słowa” - mówi poseł Krzysztof Szczerski, odnosząc się do polskich realiów.

Demokracja grzęźnie w bagnie niejasnych powiązań” - mówi portalowi wPolityce.pl Krzysztof Szczerski. Poseł PiS wskazał, że sprawa ocenzurowania plakatów PiS jest dowodem na patologie polskiej demokracji. „Władza – np. PO i Donalda Tuska - wytworzyła sieć zależności i powiązań, również między podmiotami rynkowymi i zleceniodawcami ze strony rządu. Dobrze pokazywały to taśmy ujawnione przez media. Tam padły stwierdzenie świadczące, że rząd finansuje prywatne media poprzez reklamy. Taki układ powiązań biznesowo-politycznych powoduje, że w demokracji jest coraz mniej miejsca na swobodną wymianę myśli” - tłumaczy poseł PiS, wskazując, że „to jest przecież istotą demokracji”.

Rozmówca wPolityce.pl zaznacza, że „istnieje grupa, która jest zainteresowana trwaniem tych powiązań sieciowych”. „To powoduje, że demokracja grzęźnie w bagnie niejasnych powiązań. Socjologowie ten problem już opisali” - mówił.

Przechodząc do szczegółów funkcjonowania układów na styku biznesu i polityki poseł Szczerski wskazał na relacje powstające w strukturach lokalnych. „W wielu samorządach wytwarzają się takie powiązania. Tworzy się układ zamknięty. Władza jest zleceniodawcą i sponsorem biznesu, a potem biznes zaczyna sponsorować władzę. To odbija się na zaufaniu np. do wymiaru sprawiedliwości. Ludzie nie mają zaufania do sądów, ponieważ one mają swoje interesy. Tworzy się układ zamknięty, w którym jest coraz mniej miejsca na demokrację i wolność słowa” - tłumaczy.

Poseł PiS zapowiada, że jeśli PiS dojdzie do władzy przetnie te patologiczne związki i mechanizmy.

ez,wPolityce.pl
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook