Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Czy istnieje jeszcze polityka zagraniczna Polski?

06.09.2013

Warto zadać takie dramatyczne pytanie w kontekście wypowiedzi i stanowisk przedstawicieli obozu władzy w naszym kraju wobec konfliktu syryjskiego. Nie mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z pojedynczym błędem, ale z całą serią chaotycznych ruchów.

Mogą one świadczyć albo o zupełnym rozkładzie wewnętrznym i niezdolności do zachowania minimalnej spójności polityki, albo o koncepcyjnej degrengoladzie w obozie władzy, co nie pozwala mu na wypracowanie logicznego stanowiska. Symptomy takiego rozkładu są jaskrawo widoczne w polityce wewnętrznej i gospodarczej, dotykają też polityki zagranicznej i to w tych jej punktach, które nie są przedmiotem sporu politycznego w Polsce, a zatem nie można na opozycję zrzucić odpowiedzialności za problemy i obóz władzy działa tu bez presji i ma wszystkie instrumenty do spójnego postępowania. 

Historia polskiego stanowiska w sprawie Syrii to szokujące pasmo nieporozumień i dziwactw dyplomatycznych

Najpierw premier Tusk przechodząc korytarzem sejmowym 28.08 ni z tego ni z owego wygłasza kategoryczne stanowisko, że Polska nie weźmie udziału w żadnej interwencji w Syrii, bo ta nie może przynieść "żadnych pozytywnych efektów" i bliski był stwierdzenia, że to wszystko to amerykańska awantura, a Polska chce być od tego jak najdalej.

Po czterech dniach Tusk zmienia zdanie i ogłasza na Westerplatte, że akcja militarna w Syrii to... działanie zrozumiałe i potrzebne i "oby skuteczne" ! 

W tym samym czasie, milczącego do tej pory, minister Sikorski udziela we Francji wywiadu, w którym obarcza Rosję współodpowiedzialnością za zbrodnie wojenne w Syrii, gdyż dostarczyła jej broń chemiczną, co jest pierwszym tak jasno wyrażonym stanowiskiem politycznym w tej sprawie przez państwo członkowskie NATO i UE, nie wiadomo, czy z kimś konsultowanym...

Cztery dni później doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej prof. Roman Kuźniar publicznie w mediach określa działania rządu w sprawie Syrii, jako stanowisko  "postrzępione, nieregularnie, niepełne" i zapowiada inicjatywę prezydenta w tej sprawie na forum ONZ...

Dziś natomiast szef BBN gen. Koziej oświadcza, że Polska nie weźmie udziału w interwencji w Syrii, ale nie dlatego, że wynika to z naszej polityki, tylko dlatego, że... nie mamy sił, środków i sprzętu, by go użyć, jednocześnie jednak oświadcza, że możemy być zmuszeni wojskowo zaangażować się w obronę sojuszników, gdyby konflikt rozlał się na Turcję, Izrael czy Jordanię

W tym samym dniu min. Sikorski wydaje, jak mówi "ostateczne oświadczenie", że Polska nie zaangażuje się w sprawy Syrii, gdyż efekty interwencji są niepewne.

To w końcu jak jest? Chcemy, ale nie mamy czym, nie chcemy, bo to amerykańska awantura a nasza chata z kraja, nie chcemy, ale jednocześnie politycznie uderzamy przy okazji w Rosję, nie chcemy, ale może będziemy musieli? 

Kraj taki, jak Polska, z naszym położeniem i naszym potencjałem, nie może sobie pozwolić na tego typu zabawy w kwestiach bezpieczeństwa. Zucherki z MSZ, BBN i obu pałaców niech lepiej bawią się gdzie indziej.

Krzysztof Szczerski

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook