Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Czas strategicznej pauzy się zakończył

09.03.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, ekspertem ds. międzynarodowych.

Stefczyk.info: Jak informuje portal Defence24.pl jeden z wysokich urzędników Rosji, tym razem wiceszef MSZ, znów grozi Polsce reakcją militarną w związku z planowanym rozmieszczeniem instalacji NATO. Zaznacza, że Rosja musi uwzględniać tę sytuację w swojej doktrynie wojskowej. Jak pan to ocenia?

Krzysztof Szczerski: To kolejna wypowiedź, która powinna pokazać wszystkim, że czas pauzy strategicznej się zakończył. Rosja powróciła na swoje tradycyjne geopolityczne tory. Bardzo wyraźne jest, że Moskwa wraca do traktowania NATO jako sojuszu wrogiego. Rozbudowa instalacji i wzrost obecności Paktu w krajach, leżących blisko Rosji jest przez Kreml postrzegana jako geopolityczne wyzwanie.

Co z tego wynika dla nas?

Z tego płyną dwa, dość oczywiste wnioski. Po pierwsze, należy zacząć prowadzić politykę zagraniczną uwzględniając, że Rosja traktuje NATO jako konkurenta politycznego. Polska powinna więc tym bardziej postawić na swoje bezpieczeństwo w ramach NATO, musi postawić na pogłębienie współpracy militarnej w ramach Paktu. Jedynie ten sojusz daje nam gwarancje bezpieczeństwa. Drugim wnioskiem jest stwierdzenie, że reset z Rosją, udawanie, że Rosja jest naszym partnerem w zapewnianiu nam bezpieczeństwa poniosło porażkę. Rosja nie jest dla nas partnerem w zapewnianiu bezpieczeństwa, ale jest geopolitycznym konkurentem. Należy więc zagwarantować, że tego typu wypowiedzi i stanowiska Rosji nie będą miały wpływu na polską politykę. Bardzo źle by się stało, gdyby takie opinie strony rosyjskiej powodowały, że Polska czy NATO zmienią plany, gdyby okazało się, że obiekcje rosyjskie są brane pod uwagę.

Jak powinniśmy się zachować?

Błędem byłoby uwzględnianie tego typu wypowiedzi w polskiej polityce. Mam nadzieję, że rządowi nie przyjdzie do głowy, by to robić. To nie ma żadnego sensu. Agresywną reakcję Rosji na plany NATO w Europie Wschodniej należy brać pod uwagę, ale nie uwzględniać. Trzeba wiedzieć, jak Rosja postrzega rozbudowę Paktu, ale musimy prowadzić samodzielną politykę.

Na ile groźna jest dla Polski Rosja? Wiemy, że montuje rakiety Iskander w pobliżu polskiej granicy – w obwodzie kaliningradzkim...

Tu wiele zależy również od polskiej polityki zagranicznej. My nie możemy się nigdy zgodzić na to, by stać się częścią rosyjskiej strefy wpływów. Nie może być zgody na działania Rosji na naszym obszarze geograficznym dlatego, że jest on w rosyjskiej strefie wpływów. Nie możemy pozwolić, by Moskwa miała zgodę na montowanie rakiet, dlatego, że niby przysługuje jej prawo ingerowania w swoje sąsiedztwo. Po drugie Polska, choć nie może zabronić Rosji działać na jej własnych terytorium np. w Kaliningradzie, może sprawić, że polityka Moskwy będzie dla niej kosztowna. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad zaczepnymi działaniami Rosji. Musimy dawać jasne sygnały, że działania wymierzone w polskie interesy spotkają się z odpowiedzią. Tą odpowiedzią może być wzmocnienie relacji z NATO lub ochłodzenie stosunków z Moskwą. Jeśli rząd będzie udawał, że nic się nie stało, a Kreml będzie montował kolejne rakiety, to będzie to sytuacja bardzo niedobra. To będzie odbierane jako gest słabości. A Polski na gest słabości w polityce bezpieczeństwa nie stać. Sprawa jest zbyt poważna.

Rozmawiał TK
[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook