Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Czas, by rządzący dojrzeli

30.04.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: W najnowszym rankingu magazynu "Foreign Policy" znajduje się 500 najpotężniejszych polityków świata. Wśród nich Donald Tusk i Radosław Sikorski, jako jedyni politycy z Europy Środkowej. Nie jest Pan zazdrosny?

Krzysztof Szczerski: Przede wszystkim należy wyjaśnić, co to jest za ranking. Tam przecież znajdują się również zbrodniarze. To nie jest zestawienie osób jedynie o charakterze pozytywnym, to nie jest ranking autorytetów, czy tych, którzy czynią dobro. To zestawienie ludzi, którzy odznaczają się w polityce międzynarodowej. Ta ankieta jest tworzona przez dziennikarzy, którzy wskazują osoby ich zdaniem istotne dla polityki międzynarodowej. To jest zestawienie osób, które uchodzą za liczące się w polityce globalnej. Pozycję Tuska czy Sikorskiego rozumiem jako wskazanie na to, jakie znaczenie ma Polska w relacjach międzynarodowych.

To nie sukces osobisty?

Wolałbym, żeby polskie władze z tego rankingu wyciągnęły wniosek, że Polska jest liczącym się krajem. Tusk i Sikorski powinni zrozumieć, że rządzą liczącym się krajem europejskim. Gdy zobaczymy to zestawienie, to okaże się, że tam znajdują się państwa istotne, liczące się w Europie. To dlatego polscy politycy są jedynymi z Europy Środkowej. W tym regionie tylko Polska się po prostu liczy, tylko ona ma znaczenie dla relacji globalnych. Ta lista powinna więc zachęcić rząd do prowadzenia samodzielnej polityki. Jak widać Polska jest na tyle istotna, że szef MSZ, szef rządu są brani pod uwagę w takich zestawieniach. Oni w nich istnieją dzięki sile swojego państwa.

Ta pozycja w rankingu ma jakiś realny wymiar?

Pytanie, czy polskie władze, wykorzystują należycie potencjał Polski, na który wskazuje omawiany ranking. W mojej ocenie niestety nie. Problem polega na tym, że polski rząd mając potencjał wpływu na politykę międzynarodową - z racji znaczenia Polski - nie wykorzystuje go. Polska nie stwarza faktów w polityce międzynarodowej w sposób adekwatny do swojej pozycji. My nie wykorzystujemy faktu, że jesteśmy wśród krajów mających znaczenie. To zestawienie powinno zachęcać polskie władze, by podejmowały samodzielne kroki, np. samodzielne misje polityczne, które mają kształtować politykę zagraniczną. Na razie rząd skupia się na pośredniczeniu w polityce zagranicznej UE. Nie prowadzimy silnej polityki bilateralnej. Próbujemy się mieścić w kontekście innych. Liczę, że publikacja "Foreign Policy" nie będzie powodem do puszenia się polityków, ale do zrozumienia, że Polska jest na tyle istotna, że jest niepomijalna, że ma potencjał, by prowadzić suwerenną politykę.

W przeszłości takie rankingi były jednak wykorzystywane do PR-u rządzących.

Ja jednak powtórzę - nie chciałbym, żeby tym razem ten ranking posłużył do wzmagania kompleksów polskich, na których opiera się PR tego rządu. Marketing władz opiera się na kompleksie, którego przejawem są dwa sposoby myślenia. Po pierwsze - jeśli za granicą nas chwalą, to nie ma nic ważniejszego. I druga postawa - skoro za granicą kogoś chwalą, to w Polsce nie można go krytykować. Widzimy próbę budowy wyroczni zagranicznych. Słyszymy, że nie można kogoś krytykować, skoro za granicą go chwalą. Nie chciałbym, żeby to zestawienie wzmacniało ten kompleks. Te sprawy są rozłączne. Jeśli ktoś ma dobrą prasę za granicą, to nie oznacza, że prowadzi korzystną politykę w kraju. To nie jest automat. Co więcej, ten mechanizm jest niekorzystny.

Dlaczego?

To jest niekorzystne dla państwa. Jeśli opinia publiczna będzie tak wrażliwa na zewnętrzne opinie o politykach krajowych, to będzie oznaczało, że zagraniczne media mogą wpływać na wybory polityczne Polaków. Tak być nie powinno. Te wybory powinny się opierać jedynie na ocenie polityki przez Polaków, a nie warunkowanie przez obce ośrodki opiniotwórcze. W Polsce jednak próbuje się moderować wybory polityczne Polaków przez media i opinie zewnętrze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook