Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Chrześcijaninem nie jest się „po pracy”

23.10.2015

„Chrześcijanin, który jest politykiem, musi być zdolny do przełożenia moralnych i społecznych nakazów sumienia na prawo, i to takie prawo, które będzie służyło całej wspólnocie politycznej, a nie tylko jego współwyznawcom” – napisał w najnowszym miesięczniku WPiS „Wiara, Patriotyzm i Sztuka” minister Krzysztof Szczerski.

Fragment tekstu, który ukazał się w miesięczniku:

Nauki św. Jana Pawła II wskazują wyraźnie, w moim przekonaniu, na trzy zadania, które zobowiązany jest realizować każdy polityk chrześcijański w wypełnianiu swej roli publicznej.

Po pierwsze, jak każdy chrześcijanin polityk musi dać świadectwo swej wiary. Polityka nie zwalnia z tego obowiązku, jaki nałożył na nas sam Chrystus – abyśmy byli dla innych przykładem prowadzącym ich do zbawienia, a nie do zgorszenia. Dla polityka oznacza to, że nie może on osobiście, indywidualnie, uważać, że życie publiczne, w którym uczestniczy i które kształtuje, pozostaje w oderwaniu od nakazów życia wedle norm etycznych wynikających z wiary, że są to dwie różne rzeczywistości. Chrześcijaninem nie jest się „po pracy”.

Ludzie patrzą na polityków ze szczególną uwagą i szczególnie gorszy ich, gdy zachowują się oni niewiarygodnie – głosząc jedno, a robiąc coś całkiem przeciwnego. Gdy polityk jest źródłem zgorszenia, grzeszy podwójnie, bo jest to zawód zaufania publicznego, a więc jeśli postępowanie polityków jest nieprawe i zakłamane, to podważa wtedy zaufanie ludzi do życia publicznego jako takiego. Gdy zaś życie publiczne staje się światem nieufności, zanika wspólnota obywatelska, a bez wspólnoty każdy z nas zaczyna być dla drugiego złym wilkiem, a nie bliźnim. Załamują się więzi społeczne. Dlatego polityk, który chce realizować obowiązki chrześcijańskie, musi czuć w sobie odpowiedzialność nie tylko za siebie, za swoją partię, ale przede wszystkim za tych wszystkich, którym powinien służyć w budowaniu wspólnoty narodowej i obywatelskiej.

Po drugie, chrześcijanin, który jest politykiem, musi być zdolny do przełożenia moralnych i społecznych nakazów sumienia na prawo, i to takie prawo, które będzie służyło całej wspólnocie politycznej, a nie tylko jego współwyznawcom. Prawo uniwersalne, zawierające w sobie jednocześnie normy ładu społecznego.

Polityk musi rozumieć, że w działalności publicznej kierowanie się nakazami wiary, to nie tyle jej proste wpisanie w porządek państwa, bo porządek państwowy ma swoją autonomię, ale raczej uczynienie ze sfery publicznej takiego środowiska, które będzie przyjazne życiu według chrześcijańskich wartości, nie będzie ich zwalczać, lecz będzie takie postawy promować.

Jednocześnie należy pamiętać, że bycie politykiem wiąże się z odpowiedzialnością za wszystkich obywateli, także za tych, którzy nie podzielają chrześcijańskiej wiary. W swej działalności chrześcijański polityk nie może więc po prostu ograniczyć się do nadania wartościom chrześcijańskim rangi prawa, ale powinien raczej przełożyć te wartości na takie normy i zasady życia społecznego, które uwzględniałyby fakt, że nie wszyscy obywatele wyznają te wartości. Chrześcijanin w polityce winien się zatem cechować jednoznacznym przywiązaniem do wartości Chrystusowych, ale również właściwie rozumianym pragmatyzmem. Na tym polega dawanie świadectwa Chrystusowi w polityce XXI wieku. Na obronie rodziny, życia, ładu społecznego, etyki życia gospodarczego, dzięki którym każdy odnajdzie się we wspólnocie.

Po trzecie, nauczanie polskiego papieża św. Jana Pawła II pokazuje, że podstawowym zadaniem każdego polityka jest służba. Polityka jest służbą dla innych w wierności Chrystusowi i jako taka musi się wiązać z gotowością do wyrzeczeń i ponoszenia ofiar, w ostateczności także najwyższej ofiary, o czym przypomina postać św. Tomasza Morusa, którego Jan Paweł II ogłosił patronem polityków.

Sedno przesłania, jakie do polityków kieruje św. Jan Paweł II, zawiera się więc moim zdaniem w trzech słowach – świadectwo, pragmatyzm, służebność. Życzę sobie i Polakom, by wszyscy politycy mieniący się chrześcijanami kierowali się tymi pojęciami w działalności publicznej. Bo tego wymaga od nas nasza wiara, tego też oczekuje Polska.

Cały tekst w aktualnym wydaniu miesięcznika „Wiara, Patriotyzm i Sztuka”. Więcej na www.e-wpis.pl

[Fot. WPiS]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook