Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Brać przykład z II RP

01.02.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: W wypowiedzi w Radiu Wnet mówił Pan m.in. o problemach jednego z zakładów produkcyjnych, który był dumą i chlubą II RP. Chodzi o zakład, w którym produkowano słynną lokomotywę Luxtorpeda (zdj.). Czy widzi Pan dziś, by III RP trwoniła dorobek przedwojennej Polski?

Prof. Krzysztof Szczerski: To porównanie miało na celu przypomnienie, że w II RP priorytetem było budowanie własnego majątku i potencjału rozwojowego. Dziś natomiast widzimy, że trwoni się własny majątek Polski. Przykład LOT, zakładów w Chrzanowie, polskich stoczni, polityki morskiej, z czego była szczególnie dumna II RP, pokazuje, że obrano zły kierunek. Pamiętajmy, że Luxtorpeda budowana w Chrzanowie uchodziła za towar eksportowy, to był przykład wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Polityka morska również była niezmiernie efektywna. Choć nie mieliśmy tak dużego dostępu do morza, prowadziliśmy aktywną i ekspansywną politykę morską. Obecnie mamy natomiast kłopoty wielu firm powstałych przed laty. Również zakłady Cegielskiego, które są datowane jeszcze przez II RP, mają kłopoty. Centralny Okręg Przemysłowy ma problemy. Stacja kolejowa Mielec w ogóle nie istnieje. Tam obecnie stoi stary budynek dworca, zabity deskami. Nie ma już stacji Mielec.

O czym to wszystko świadczy?

To wszystko pokazuje, jak wielkie jest cofnięcie się Polski w kwestii własnego potencjału rozwojowego. Mamy w kraju zły model gospodarki. Ona jest oparta na modelu usługowo-montażowym, a nie na budowaniu własnej podmiotowości, nie skupia się na sektorach, które są wyznacznikami nowoczesności. Linie lotnicze, portach, czy koleje to w czasie II RP były wyznaczniki nowoczesności. Obecnie nie produkujemy ani samolotów, ani rakiet, ani samochodów. Trzeba sobie zdać sprawę jak dalece się cofnęliśmy jeśli chodzi o pomysł na gospodarkę, myśl strategiczną względem tego, co działo się w międzywojennej Polsce.

Jednak wtedy były inne czasy, inne realia. Może po prostu teraz państwo musi działać inaczej?

Popatrzmy jednak na państwa, które liczą się w świecie gospodarczym obecnie. One wszystkie mają swoje markowe produkty. Jesteśmy zapewne nawet w stanie wymienić sztandarowe produkty szwedzkie, niemieckie, włoskie czy francuskie. Mówi się obecnie, że kapitał nie ma ojczyzny, jednak produkcja zawsze ma ojczyznę, przemysł ma ojczyznę. Polityka przemysłowa państwa powinna budować własną podmiotowość gospodarczą, żeby mieć potem czym operować, żeby mieć narzędzia do prowadzenia ekspansji międzynarodowej. Ona polega na tym, że się wysyła w świat własne produkty, a nie na tym, że się montuje produkty innych pracodawców. Nie na tym polega podmiotowość we współczesnym świecie. Trzeba wspierać własne możliwości, własne towary. Tylko nimi można podbić świat.

W czasie II RP powstawały wielkie projekty. W ciągu kilku lat powstało np. duże miasto i port w Gdyni. Dlaczego takich projektów nie prowadzi się we współczesnej Polsce?

Polski rozwój jest rozwojem finansowanym zewnętrznie. Pieniądze na inwestycje, jakie Polska ma, przeznacza na inwestycje prowadzone również z udziałem unijnych funduszy. My nie mamy tak dużo zasobów, byśmy mogli inwestować samodzielnie, więc inwestujemy razem z Unią. My nie finansujemy się więć w sposób podmiotowy, ale zależny. Prowadzimy rozwój zależny, od zewnętrznego finansowania, od zewnętrznych priorytetów. A przecież nikt nie sfinansuje w Polsce inicjatyw czy inwestycji, które mogą się okazać silną konkurencją. Rozwój zależny może się więc jedynie odbywać w sposób, który zakłada dalszą zależność. Ta polityka powoduje, że my będziemy jedynie pełnić funkcję usługową wobec Centrów Rozwojowych, a nie staniemy się nigdy sami takim Centrum Rozwojowym. Dopóki nie zaczniemy kumulować własnego kapitału, który pozwoli nam finansować własny rozwój będziemy tkwić w rozwoju zależnym.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook