Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Brać przykład z II RP

01.02.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: W wypowiedzi w Radiu Wnet mówił Pan m.in. o problemach jednego z zakładów produkcyjnych, który był dumą i chlubą II RP. Chodzi o zakład, w którym produkowano słynną lokomotywę Luxtorpeda (zdj.). Czy widzi Pan dziś, by III RP trwoniła dorobek przedwojennej Polski?

Prof. Krzysztof Szczerski: To porównanie miało na celu przypomnienie, że w II RP priorytetem było budowanie własnego majątku i potencjału rozwojowego. Dziś natomiast widzimy, że trwoni się własny majątek Polski. Przykład LOT, zakładów w Chrzanowie, polskich stoczni, polityki morskiej, z czego była szczególnie dumna II RP, pokazuje, że obrano zły kierunek. Pamiętajmy, że Luxtorpeda budowana w Chrzanowie uchodziła za towar eksportowy, to był przykład wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Polityka morska również była niezmiernie efektywna. Choć nie mieliśmy tak dużego dostępu do morza, prowadziliśmy aktywną i ekspansywną politykę morską. Obecnie mamy natomiast kłopoty wielu firm powstałych przed laty. Również zakłady Cegielskiego, które są datowane jeszcze przez II RP, mają kłopoty. Centralny Okręg Przemysłowy ma problemy. Stacja kolejowa Mielec w ogóle nie istnieje. Tam obecnie stoi stary budynek dworca, zabity deskami. Nie ma już stacji Mielec.

O czym to wszystko świadczy?

To wszystko pokazuje, jak wielkie jest cofnięcie się Polski w kwestii własnego potencjału rozwojowego. Mamy w kraju zły model gospodarki. Ona jest oparta na modelu usługowo-montażowym, a nie na budowaniu własnej podmiotowości, nie skupia się na sektorach, które są wyznacznikami nowoczesności. Linie lotnicze, portach, czy koleje to w czasie II RP były wyznaczniki nowoczesności. Obecnie nie produkujemy ani samolotów, ani rakiet, ani samochodów. Trzeba sobie zdać sprawę jak dalece się cofnęliśmy jeśli chodzi o pomysł na gospodarkę, myśl strategiczną względem tego, co działo się w międzywojennej Polsce.

Jednak wtedy były inne czasy, inne realia. Może po prostu teraz państwo musi działać inaczej?

Popatrzmy jednak na państwa, które liczą się w świecie gospodarczym obecnie. One wszystkie mają swoje markowe produkty. Jesteśmy zapewne nawet w stanie wymienić sztandarowe produkty szwedzkie, niemieckie, włoskie czy francuskie. Mówi się obecnie, że kapitał nie ma ojczyzny, jednak produkcja zawsze ma ojczyznę, przemysł ma ojczyznę. Polityka przemysłowa państwa powinna budować własną podmiotowość gospodarczą, żeby mieć potem czym operować, żeby mieć narzędzia do prowadzenia ekspansji międzynarodowej. Ona polega na tym, że się wysyła w świat własne produkty, a nie na tym, że się montuje produkty innych pracodawców. Nie na tym polega podmiotowość we współczesnym świecie. Trzeba wspierać własne możliwości, własne towary. Tylko nimi można podbić świat.

W czasie II RP powstawały wielkie projekty. W ciągu kilku lat powstało np. duże miasto i port w Gdyni. Dlaczego takich projektów nie prowadzi się we współczesnej Polsce?

Polski rozwój jest rozwojem finansowanym zewnętrznie. Pieniądze na inwestycje, jakie Polska ma, przeznacza na inwestycje prowadzone również z udziałem unijnych funduszy. My nie mamy tak dużo zasobów, byśmy mogli inwestować samodzielnie, więc inwestujemy razem z Unią. My nie finansujemy się więć w sposób podmiotowy, ale zależny. Prowadzimy rozwój zależny, od zewnętrznego finansowania, od zewnętrznych priorytetów. A przecież nikt nie sfinansuje w Polsce inicjatyw czy inwestycji, które mogą się okazać silną konkurencją. Rozwój zależny może się więc jedynie odbywać w sposób, który zakłada dalszą zależność. Ta polityka powoduje, że my będziemy jedynie pełnić funkcję usługową wobec Centrów Rozwojowych, a nie staniemy się nigdy sami takim Centrum Rozwojowym. Dopóki nie zaczniemy kumulować własnego kapitału, który pozwoli nam finansować własny rozwój będziemy tkwić w rozwoju zależnym.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook