Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: bez derusyfikacji nie będzie spokoju

26.04.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: na wschodzie Ukrainy doszło do porwania obserwatorów OBWE. P.o. prezydent Ukrainy wskazuje, że to działanie za przyzwoleniem Rosji, zaś szef niemieckiego MSZ apeluje właśnie do Moskwy o pomoc w uwolnieniu obserwatorów. Czy apel Niemiec oznacza zmianę podejścia do Kremla?

Krzysztof Szczerski: Należy wskazać na dwie płaszczyzny tej sprawy. Trzeba pamiętać, że celem krótkoterminowym Rosji na Ukrainie jest uniemożliwienie 25 maja przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie, która zalegalizuje ukraińskie władze, da im oczywistą legitymację. Rosja musi przeciwdziałać wyborom, ponieważ dzięki temu będzie mogła mącić w „kotle ukraińskim”. Gdyby wybory odbyły się w normalnym trybie, Rosja nie mogłaby już mówić, że nie uznaje nowych władz, nie mogłaby straszyć jakimiś „faszystami” na Ukrainie.

To znaczy, że incydenty na Ukrainie są Rosji potrzebne?

Nawet jeśli ona będzie oficjalnie działała na rzecz uspokojenia sytuacji to za każdym razem będzie wykorzystywała sytuację do swojej polityki, będzie powtarzała, że musi działać, ponieważ władze w Kijowie nie radzą sobie itd.

Rosjanie wykorzystują każdą sytuację na Ukrainie dla własnych celów. Na czym właściwie im zależy w dalszej perspektywie?

Rosja działa na rzecz uzyskania władztwa nad Ukrainą. Nie sądzę, by celem było zajęcie państwa i okupacja. Sądzę, że Moskwa gra raczej na to, by wspólnie z Zachodem, albo na jego wniosek, Rosja stała się gwarantem, siłą stabilizacyjną na Wschodzie. Kreml liczy, że z agresora przeistoczy się w stabilizatora. Wszystko zależy obecnie od tego, czy państwa zachodnie będą chciały takiego rozwiązania, czy też utrzymają stanowisko, że Rosja jest agresorem i destabilizuje sytuację, a zatem Ukrainę i całą Europę trzeba zderusyfikować. Dziś kluczem do stabilności jest derusyfikacja tego obszaru.

Na czym ona miałaby polegać?

Chodzi o doprowadzenie do wycofania aktywów rosyjskich z naszego regionu. Mówię o takich zmianach, jak reforma własności sieci energetycznych, wycofanie wojsk Rosji z Naddniestrza, wycofanie wojsk rosyjskich z Białorusi, demilitaryzacja Kaliningradu. Tak należy rozumieć derusyfikację. Ten proces jest kluczem do stabilizacji naszego obszaru.

Które z zachodnich państw jest w pana ocenie rzeczywiście zainteresowane takim procesem? Które państwo będzie chciało taki proces prowadzić i jest w stanie taki projekt rozpocząć?

Żadne państwo same z siebie nie będzie zainteresowane takim projektem, nikt sam nie zacznie działać. Najbardziej liczę na to, że tego typu ruch, decyzja zostanie wymuszona na przywódcach USA przez amerykańskich sztabowców wojskowych. Oni myślą w sposób chłodny i wiedzą, że sytuacja w Europie Środkowej może zmienić na niekorzyść USA strategiczny rozkład sił. Spodziewam, się, że to właśnie środowiska wojskowe mogą wymusić korzystną dla bezpieczeństwa Europy Środkowej politykę. Bez derusyfikacji nie będzie spokoju w Europie Środkowej i Wschodniej. Z drugiej strony państwa naszego regionu muszą działać wspólnie, ponieważ Rosja działa w taki sposób, że stara się izolować kolejne państwa i rozgrywać je samotnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. the Presidential Press and Information Office/Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 2. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 3. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 4. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 6. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 7. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

 8. ziewmkiwsdjwsdf 17.01.2017

  Ziemkiewicz: "Rzepliński powinien się liczyć z gębą"

  "To, na co sobie pozwala Andrzej Rzepliński jest przesadą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook