Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: bez derusyfikacji nie będzie spokoju

26.04.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: na wschodzie Ukrainy doszło do porwania obserwatorów OBWE. P.o. prezydent Ukrainy wskazuje, że to działanie za przyzwoleniem Rosji, zaś szef niemieckiego MSZ apeluje właśnie do Moskwy o pomoc w uwolnieniu obserwatorów. Czy apel Niemiec oznacza zmianę podejścia do Kremla?

Krzysztof Szczerski: Należy wskazać na dwie płaszczyzny tej sprawy. Trzeba pamiętać, że celem krótkoterminowym Rosji na Ukrainie jest uniemożliwienie 25 maja przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie, która zalegalizuje ukraińskie władze, da im oczywistą legitymację. Rosja musi przeciwdziałać wyborom, ponieważ dzięki temu będzie mogła mącić w „kotle ukraińskim”. Gdyby wybory odbyły się w normalnym trybie, Rosja nie mogłaby już mówić, że nie uznaje nowych władz, nie mogłaby straszyć jakimiś „faszystami” na Ukrainie.

To znaczy, że incydenty na Ukrainie są Rosji potrzebne?

Nawet jeśli ona będzie oficjalnie działała na rzecz uspokojenia sytuacji to za każdym razem będzie wykorzystywała sytuację do swojej polityki, będzie powtarzała, że musi działać, ponieważ władze w Kijowie nie radzą sobie itd.

Rosjanie wykorzystują każdą sytuację na Ukrainie dla własnych celów. Na czym właściwie im zależy w dalszej perspektywie?

Rosja działa na rzecz uzyskania władztwa nad Ukrainą. Nie sądzę, by celem było zajęcie państwa i okupacja. Sądzę, że Moskwa gra raczej na to, by wspólnie z Zachodem, albo na jego wniosek, Rosja stała się gwarantem, siłą stabilizacyjną na Wschodzie. Kreml liczy, że z agresora przeistoczy się w stabilizatora. Wszystko zależy obecnie od tego, czy państwa zachodnie będą chciały takiego rozwiązania, czy też utrzymają stanowisko, że Rosja jest agresorem i destabilizuje sytuację, a zatem Ukrainę i całą Europę trzeba zderusyfikować. Dziś kluczem do stabilności jest derusyfikacja tego obszaru.

Na czym ona miałaby polegać?

Chodzi o doprowadzenie do wycofania aktywów rosyjskich z naszego regionu. Mówię o takich zmianach, jak reforma własności sieci energetycznych, wycofanie wojsk Rosji z Naddniestrza, wycofanie wojsk rosyjskich z Białorusi, demilitaryzacja Kaliningradu. Tak należy rozumieć derusyfikację. Ten proces jest kluczem do stabilizacji naszego obszaru.

Które z zachodnich państw jest w pana ocenie rzeczywiście zainteresowane takim procesem? Które państwo będzie chciało taki proces prowadzić i jest w stanie taki projekt rozpocząć?

Żadne państwo same z siebie nie będzie zainteresowane takim projektem, nikt sam nie zacznie działać. Najbardziej liczę na to, że tego typu ruch, decyzja zostanie wymuszona na przywódcach USA przez amerykańskich sztabowców wojskowych. Oni myślą w sposób chłodny i wiedzą, że sytuacja w Europie Środkowej może zmienić na niekorzyść USA strategiczny rozkład sił. Spodziewam, się, że to właśnie środowiska wojskowe mogą wymusić korzystną dla bezpieczeństwa Europy Środkowej politykę. Bez derusyfikacji nie będzie spokoju w Europie Środkowej i Wschodniej. Z drugiej strony państwa naszego regionu muszą działać wspólnie, ponieważ Rosja działa w taki sposób, że stara się izolować kolejne państwa i rozgrywać je samotnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. the Presidential Press and Information Office/Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook