Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: "Angela Merkel to nie "dobra ciocia' Europy

24.09.2013

Donald Tusk cieszy się ze zwycięstwa Angeli Merkel i liczy na zawiązanie koalicji CDU/CSU z SPD. Na tę samą koalicję liczy Kreml. O wyniku niemieckich wyborów z punktu widzenia polskich interesów rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

STEFCZYK.INFO: Donald Tusk powiedział, że z punktu widzenia Polski koalicja CDU/ CSU – SPD byłaby bardzo dobra. Zgadza się pan z takim hurraoptymizmem premiera?

Krzysztof Szczerski: Z punktu widzenia Polski najlepiej byłoby, gdyby rząd niemiecki był stabilny, bo ważne jest to z tego punktu widzenia polskich interesów gospodarczych. Im bardziej stabilna władza, tym łatwiej prowadzić z nią rozmowy. Patrząc na słaby wynik liberałów z FDP widać, że Niemcy odrzucili drogę ku kulturowej rewolucji, ku przekształceniu Europy w federację. Pokazali, że chcą silnych Niemiec w Europie narodów.

Bardzo dziwnie jest obserwować te wszystkie komentarze medialne zachwyty nad zwycięstwem Angeli Merkel. A przecież ona wygrywa dlatego, że Niemcy uważają, iż dobrze realizuje niemieckie interesy. To nie jest „dobra ciocia” całej Europy, którą ona się zaopiekuje. Nie, nie zaopiekuje się Europą. Ona zaopiekuje się Niemcami w Europie, bo takie jest jej zadanie.

Nie zaopiekuje się też basem w Elblągu, a na taki pomysł wpadło jakieś elbląskie stowarzyszenie. To kuriozalne, aby szef rządu obcego państwa na naszą prośbę odbudowywał jakiś basen w polskim mieście. To szokujące, poniżające.

Ale to właśnie pokazuje jak Merkel traktowana jest w Polsce, jak jakaś caryca Europy, która pochyli się z troską i zaopiekuje się przy okazji także nami. Ona wspierając strefę euro nie robi tego filantropijnie, ale dlatego, że służy to niemieckim interesom gospodarczym.

 

Czy nie jest zaskakujące, że na koalicję chadeków z socjaldemokratami liczy także antypolski politolog niemiecki współpracujący z Kremlem – Alexander Rahr?

To będzie można dopiero ocenić, na ile w nowej Wielkiej Koalicji – jeśli takowa powstanie – żywy będzie duch Gerharda Schrödera oraz jego obecne zakulisowe wpływy w SPD.

Trzeba pamiętać, że poza czasem, gdy w Polsce rządziło Prawo i Sprawiedliwość i twardą polityką były egzekwowane nasze prawa, kanclerz Merkel nigdy nie dokonała korekty niemieckiej polityki z punktu widzenia polskich interesów, także wobec Rosji. To jest jakieś złudzenie, że pani kanclerz tak nas lubi, że będzie czyniła jakieś posunięcia patrząc na nas.

 

Poza tym – nie wiem, czy zgadza się pan z taką tezą – nie ma tak, że jeśli są dobre relacje Polski z Niemcami, to są one także dobre między Berlinem a Moskwą. Nie ma takiej zależności.

Jedną z ulubionych figur politycznych ministra Radosława Sikorskiego jest tzw. trójkąt kaliningradzki. To jest całkowicie sztuczny trójkąt, bo skrajnie nierównoboczny. Polska ze względu na swoje położenie ma całkowicie rozbieżne interesy od Rosji. W naszym interesie leży silna Ukraina, wolna i demokratyczna, będąca bliżej Europy, a więc dokładnie odwrotnie jak chce tego Rosja.

Niemieckie interesy w Europie oscylują między próbami podzielenia tego regionu na strefy wpływów Niemiec i Rosji, tak jak to już bywało w historii, a próbą zbudowania tu Mitteleuropy, czyli zespołu państwa ściśle współpracujących z Berlinem. Żadna z tych strategii wobec środkowej Europy oczywiście nie uwzględniają samodzielnej i podmiotowej roli Polski, bo Niemcy widzieliby w nas jako kogoś w rodzaju juhasa doglądającego owce. Nie ma tu więc mowy budowaniu spójnej konstrukcji w trójkącie Polski, Niemiec i Rosji, bo interesy tych krajów są całkowicie rozbieżne.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook