Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: "Angela Merkel to nie "dobra ciocia' Europy

24.09.2013

Donald Tusk cieszy się ze zwycięstwa Angeli Merkel i liczy na zawiązanie koalicji CDU/CSU z SPD. Na tę samą koalicję liczy Kreml. O wyniku niemieckich wyborów z punktu widzenia polskich interesów rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

STEFCZYK.INFO: Donald Tusk powiedział, że z punktu widzenia Polski koalicja CDU/ CSU – SPD byłaby bardzo dobra. Zgadza się pan z takim hurraoptymizmem premiera?

Krzysztof Szczerski: Z punktu widzenia Polski najlepiej byłoby, gdyby rząd niemiecki był stabilny, bo ważne jest to z tego punktu widzenia polskich interesów gospodarczych. Im bardziej stabilna władza, tym łatwiej prowadzić z nią rozmowy. Patrząc na słaby wynik liberałów z FDP widać, że Niemcy odrzucili drogę ku kulturowej rewolucji, ku przekształceniu Europy w federację. Pokazali, że chcą silnych Niemiec w Europie narodów.

Bardzo dziwnie jest obserwować te wszystkie komentarze medialne zachwyty nad zwycięstwem Angeli Merkel. A przecież ona wygrywa dlatego, że Niemcy uważają, iż dobrze realizuje niemieckie interesy. To nie jest „dobra ciocia” całej Europy, którą ona się zaopiekuje. Nie, nie zaopiekuje się Europą. Ona zaopiekuje się Niemcami w Europie, bo takie jest jej zadanie.

Nie zaopiekuje się też basem w Elblągu, a na taki pomysł wpadło jakieś elbląskie stowarzyszenie. To kuriozalne, aby szef rządu obcego państwa na naszą prośbę odbudowywał jakiś basen w polskim mieście. To szokujące, poniżające.

Ale to właśnie pokazuje jak Merkel traktowana jest w Polsce, jak jakaś caryca Europy, która pochyli się z troską i zaopiekuje się przy okazji także nami. Ona wspierając strefę euro nie robi tego filantropijnie, ale dlatego, że służy to niemieckim interesom gospodarczym.

 

Czy nie jest zaskakujące, że na koalicję chadeków z socjaldemokratami liczy także antypolski politolog niemiecki współpracujący z Kremlem – Alexander Rahr?

To będzie można dopiero ocenić, na ile w nowej Wielkiej Koalicji – jeśli takowa powstanie – żywy będzie duch Gerharda Schrödera oraz jego obecne zakulisowe wpływy w SPD.

Trzeba pamiętać, że poza czasem, gdy w Polsce rządziło Prawo i Sprawiedliwość i twardą polityką były egzekwowane nasze prawa, kanclerz Merkel nigdy nie dokonała korekty niemieckiej polityki z punktu widzenia polskich interesów, także wobec Rosji. To jest jakieś złudzenie, że pani kanclerz tak nas lubi, że będzie czyniła jakieś posunięcia patrząc na nas.

 

Poza tym – nie wiem, czy zgadza się pan z taką tezą – nie ma tak, że jeśli są dobre relacje Polski z Niemcami, to są one także dobre między Berlinem a Moskwą. Nie ma takiej zależności.

Jedną z ulubionych figur politycznych ministra Radosława Sikorskiego jest tzw. trójkąt kaliningradzki. To jest całkowicie sztuczny trójkąt, bo skrajnie nierównoboczny. Polska ze względu na swoje położenie ma całkowicie rozbieżne interesy od Rosji. W naszym interesie leży silna Ukraina, wolna i demokratyczna, będąca bliżej Europy, a więc dokładnie odwrotnie jak chce tego Rosja.

Niemieckie interesy w Europie oscylują między próbami podzielenia tego regionu na strefy wpływów Niemiec i Rosji, tak jak to już bywało w historii, a próbą zbudowania tu Mitteleuropy, czyli zespołu państwa ściśle współpracujących z Berlinem. Żadna z tych strategii wobec środkowej Europy oczywiście nie uwzględniają samodzielnej i podmiotowej roli Polski, bo Niemcy widzieliby w nas jako kogoś w rodzaju juhasa doglądającego owce. Nie ma tu więc mowy budowaniu spójnej konstrukcji w trójkącie Polski, Niemiec i Rosji, bo interesy tych krajów są całkowicie rozbieżne.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook