Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Depesza o Sikorskim dowodzi dwulicowości rządu

19.09.2011

Ostatnich doniesień portalu Wikileaks na temat wypowiedzi Radosława Sikorskiego nie należy traktować jak prawdy objawionej – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, politolog, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie PiS.

Osobiście darzę portal Wikileaks niewielkim szacunkiem. Jakość informacji, które tam są publikowane, jest różna i nie pochodzą one z depesz o najwyższej tajności. Z pewnością to nie one ostatecznie kształtują relacje między państwami.

Problem związany z ujawnieniem wypowiedzi ministra Sikorskiego nie dotyczy zatem stricte relacji międzynarodowych Polski. Istotne jest tu co innego, a mianowicie to, co odnosi się do kwestii wewnętrznych.

Z informacji zawartych w Wikileaks wyłania się oto dwulicowość rządu i całkowita rozbieżność poglądów prezentowanych zagranicznym rozmówcom z oficjalnymi wypowiedziami do polskich obywateli.

Społeczeństwu publicznie przedstawia się, że relacje z Niemcami i Rosją układają się pomyślnie i oba państwa budują z nami przyszłość i bezpieczeństwo Europy, a z prywatnej wypowiedzi wynika coś zupełnie odwrotnego. Odbiorca takich informacji staje zdezorientowany i nie wie, czy  Niemców traktujemy z szacunkiem, czy podejrzewamy o działanie z Rosją na naszą niekorzyść. Kiedyś podobna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do opinii ministra Sikorskiego na temat rosyjskiej polityki na Wschodzie.

Jak mamy w tej sytuacji zaufać politykom obecnego rządu?  Pojawia się uzasadnione pytanie, komu Radosław Sikorski mówił prawdę: swoim współobywatelom podczas publicznych wystąpień czy zagranicznym partnerom politycznym w czasie prywatnych spotkań? Pojawia się też problem personalny ministra Sikorskiego – jego pozycji politycznej, która po opublikowanych informacjach może osłabnąć. Depesza z Wikileaks odbiera mu wiarygodność – albo w Polsce, albo wobec zewnętrznych partnerów.

Przy okazji publikacji prywatnych depesz w portalu Wikileaks możemy zauważyć, jak bardzo ogólnie przyjęte poglądy mogą być niezgodne z prawdą. Jak mocne są szykany wewnątrz środowisk politycznych i inteligenckich, gdy informacje przekazywane prywatnie wpływają na sprawy publiczne.

Przykładem może być ujawniona depesza na temat byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Wyłania się z niej negatywny wizerunek byłej minister, a jest to efekt informacji przekazywanych Amerykanom przez polskich tzw. liderów opinii nieprzychylnych rządowi PiS.

Not. PCz

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook