Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Depesza o Sikorskim dowodzi dwulicowości rządu

19.09.2011

Ostatnich doniesień portalu Wikileaks na temat wypowiedzi Radosława Sikorskiego nie należy traktować jak prawdy objawionej – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, politolog, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie PiS.

Osobiście darzę portal Wikileaks niewielkim szacunkiem. Jakość informacji, które tam są publikowane, jest różna i nie pochodzą one z depesz o najwyższej tajności. Z pewnością to nie one ostatecznie kształtują relacje między państwami.

Problem związany z ujawnieniem wypowiedzi ministra Sikorskiego nie dotyczy zatem stricte relacji międzynarodowych Polski. Istotne jest tu co innego, a mianowicie to, co odnosi się do kwestii wewnętrznych.

Z informacji zawartych w Wikileaks wyłania się oto dwulicowość rządu i całkowita rozbieżność poglądów prezentowanych zagranicznym rozmówcom z oficjalnymi wypowiedziami do polskich obywateli.

Społeczeństwu publicznie przedstawia się, że relacje z Niemcami i Rosją układają się pomyślnie i oba państwa budują z nami przyszłość i bezpieczeństwo Europy, a z prywatnej wypowiedzi wynika coś zupełnie odwrotnego. Odbiorca takich informacji staje zdezorientowany i nie wie, czy  Niemców traktujemy z szacunkiem, czy podejrzewamy o działanie z Rosją na naszą niekorzyść. Kiedyś podobna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do opinii ministra Sikorskiego na temat rosyjskiej polityki na Wschodzie.

Jak mamy w tej sytuacji zaufać politykom obecnego rządu?  Pojawia się uzasadnione pytanie, komu Radosław Sikorski mówił prawdę: swoim współobywatelom podczas publicznych wystąpień czy zagranicznym partnerom politycznym w czasie prywatnych spotkań? Pojawia się też problem personalny ministra Sikorskiego – jego pozycji politycznej, która po opublikowanych informacjach może osłabnąć. Depesza z Wikileaks odbiera mu wiarygodność – albo w Polsce, albo wobec zewnętrznych partnerów.

Przy okazji publikacji prywatnych depesz w portalu Wikileaks możemy zauważyć, jak bardzo ogólnie przyjęte poglądy mogą być niezgodne z prawdą. Jak mocne są szykany wewnątrz środowisk politycznych i inteligenckich, gdy informacje przekazywane prywatnie wpływają na sprawy publiczne.

Przykładem może być ujawniona depesza na temat byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Wyłania się z niej negatywny wizerunek byłej minister, a jest to efekt informacji przekazywanych Amerykanom przez polskich tzw. liderów opinii nieprzychylnych rządowi PiS.

Not. PCz

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook