Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Depesza o Sikorskim dowodzi dwulicowości rządu

19.09.2011

Ostatnich doniesień portalu Wikileaks na temat wypowiedzi Radosława Sikorskiego nie należy traktować jak prawdy objawionej – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, politolog, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie PiS.

Osobiście darzę portal Wikileaks niewielkim szacunkiem. Jakość informacji, które tam są publikowane, jest różna i nie pochodzą one z depesz o najwyższej tajności. Z pewnością to nie one ostatecznie kształtują relacje między państwami.

Problem związany z ujawnieniem wypowiedzi ministra Sikorskiego nie dotyczy zatem stricte relacji międzynarodowych Polski. Istotne jest tu co innego, a mianowicie to, co odnosi się do kwestii wewnętrznych.

Z informacji zawartych w Wikileaks wyłania się oto dwulicowość rządu i całkowita rozbieżność poglądów prezentowanych zagranicznym rozmówcom z oficjalnymi wypowiedziami do polskich obywateli.

Społeczeństwu publicznie przedstawia się, że relacje z Niemcami i Rosją układają się pomyślnie i oba państwa budują z nami przyszłość i bezpieczeństwo Europy, a z prywatnej wypowiedzi wynika coś zupełnie odwrotnego. Odbiorca takich informacji staje zdezorientowany i nie wie, czy  Niemców traktujemy z szacunkiem, czy podejrzewamy o działanie z Rosją na naszą niekorzyść. Kiedyś podobna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do opinii ministra Sikorskiego na temat rosyjskiej polityki na Wschodzie.

Jak mamy w tej sytuacji zaufać politykom obecnego rządu?  Pojawia się uzasadnione pytanie, komu Radosław Sikorski mówił prawdę: swoim współobywatelom podczas publicznych wystąpień czy zagranicznym partnerom politycznym w czasie prywatnych spotkań? Pojawia się też problem personalny ministra Sikorskiego – jego pozycji politycznej, która po opublikowanych informacjach może osłabnąć. Depesza z Wikileaks odbiera mu wiarygodność – albo w Polsce, albo wobec zewnętrznych partnerów.

Przy okazji publikacji prywatnych depesz w portalu Wikileaks możemy zauważyć, jak bardzo ogólnie przyjęte poglądy mogą być niezgodne z prawdą. Jak mocne są szykany wewnątrz środowisk politycznych i inteligenckich, gdy informacje przekazywane prywatnie wpływają na sprawy publiczne.

Przykładem może być ujawniona depesza na temat byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Wyłania się z niej negatywny wizerunek byłej minister, a jest to efekt informacji przekazywanych Amerykanom przez polskich tzw. liderów opinii nieprzychylnych rządowi PiS.

Not. PCz

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook