Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Depesza o Sikorskim dowodzi dwulicowości rządu

19.09.2011

Ostatnich doniesień portalu Wikileaks na temat wypowiedzi Radosława Sikorskiego nie należy traktować jak prawdy objawionej – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, politolog, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie PiS.

Osobiście darzę portal Wikileaks niewielkim szacunkiem. Jakość informacji, które tam są publikowane, jest różna i nie pochodzą one z depesz o najwyższej tajności. Z pewnością to nie one ostatecznie kształtują relacje między państwami.

Problem związany z ujawnieniem wypowiedzi ministra Sikorskiego nie dotyczy zatem stricte relacji międzynarodowych Polski. Istotne jest tu co innego, a mianowicie to, co odnosi się do kwestii wewnętrznych.

Z informacji zawartych w Wikileaks wyłania się oto dwulicowość rządu i całkowita rozbieżność poglądów prezentowanych zagranicznym rozmówcom z oficjalnymi wypowiedziami do polskich obywateli.

Społeczeństwu publicznie przedstawia się, że relacje z Niemcami i Rosją układają się pomyślnie i oba państwa budują z nami przyszłość i bezpieczeństwo Europy, a z prywatnej wypowiedzi wynika coś zupełnie odwrotnego. Odbiorca takich informacji staje zdezorientowany i nie wie, czy  Niemców traktujemy z szacunkiem, czy podejrzewamy o działanie z Rosją na naszą niekorzyść. Kiedyś podobna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do opinii ministra Sikorskiego na temat rosyjskiej polityki na Wschodzie.

Jak mamy w tej sytuacji zaufać politykom obecnego rządu?  Pojawia się uzasadnione pytanie, komu Radosław Sikorski mówił prawdę: swoim współobywatelom podczas publicznych wystąpień czy zagranicznym partnerom politycznym w czasie prywatnych spotkań? Pojawia się też problem personalny ministra Sikorskiego – jego pozycji politycznej, która po opublikowanych informacjach może osłabnąć. Depesza z Wikileaks odbiera mu wiarygodność – albo w Polsce, albo wobec zewnętrznych partnerów.

Przy okazji publikacji prywatnych depesz w portalu Wikileaks możemy zauważyć, jak bardzo ogólnie przyjęte poglądy mogą być niezgodne z prawdą. Jak mocne są szykany wewnątrz środowisk politycznych i inteligenckich, gdy informacje przekazywane prywatnie wpływają na sprawy publiczne.

Przykładem może być ujawniona depesza na temat byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Wyłania się z niej negatywny wizerunek byłej minister, a jest to efekt informacji przekazywanych Amerykanom przez polskich tzw. liderów opinii nieprzychylnych rządowi PiS.

Not. PCz

Warto poczytać

 1. wojtekkfdhgdg 24.01.2017

  Sumliński: Milowy krok ku prawdzie

  Nastąpił właśnie milowy krok w sprawie niewyjaśnionej śmierci byłego lidera Samoobrony, Andrzeja Leppera.

 2. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 3. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 4. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 5. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 6. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 7. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 8. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook