Jedynie prawda jest ciekawa


Szczepkowska: "Żyjemy w kraju gdzie ciężar słów jest szczególnie istotny"

03.07.2016

>Wyroki sądu trzeba szanować, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli widzisz białe, a sąd uznał, że czarne, to to jest czarne, choćby było podobne do śniegu. Ale co ma zrobić ktoś, kto doświadczył dwóch procesów w tej samej sprawie, a opinie i wyrok były tak różne jak czarny i biały?” - pisze Joanna Szczepkowska w „Plus Minus” Rzeczpospolitej, odnosząc się do procesu z TVN.

Felietonistka opisuję sytuację kiedy sąd okręgowy przyznał jej rację, a sąd apelacyjny stwierdził, że jest zupełnie odwrotnie. „I nawet, można byłoby się z tym pogodzić, gdyby nie fakt, że zdanie odrębne zgłosił sędzia główny” - pisze Szczepkowska.  

Szczepkowska odnosi się do sytuacji kiedy stanęła w obronie swojego kolegi, który „ośmielił się wspomnieć w wywiadzie o istnieniu gejów w środowisku teatralnym”. Jak pisze autorka, użyła ona w swoim tekście obronnym słów „homolobby” i „dyktat” co wywołało ostrą krytykę. „I zaczęło się. Red. Morozowski porównał mój tekst do Holokaustu. Sprokurowano reportaż, gdzie każde zdanie stanowiło przeinaczenie mojego stanowiska bądź zdynamizowanie przypisanych mi poglądów. Na moją głowę posypały się inwektywy ze strony środowisk gejowskich. Przy moim nazwisku pojawiły się takie słowa jak „nazizm” i odwołania do komór gazowych” - pisze Szczepkowska.  

„Wszyscy biorący udział w obu procesach nie ukrywali, że sprawa jest wyjątkowo interesująca od strony prawnej. Ja myślę, że od strony moralnej też. By przywołać słowa przewodniczącego składu sędziowskiego - żyjemy w kraju, gdzie ciężar słów jest szczególnie istotny. Użycie słowa „Holokaust” w odniesieniu do kogokolwiek nie może pozostać niezauważone i niepoddane osądom” - czytamy. Jak wynika jednak z tekstu Szczepkowskiej, możliwość używania takich słów jak „Holokaust” w Polsce jest zarezerwowana dla specjalnych kast, co potwierdzają dwa odmienne wyroku sądu.

kk/Plus Minus

[fot. YouTube/Wstep Wolny]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook