Jedynie prawda jest ciekawa


Szarek: W okolicach 15 listopada poznamy efekty pracy ws. "Bolka"

29.10.2016

Szef IPN Jarosław Szarek stwierdził w RMF FM, że w okolicach 15 listopada, jak deklarowali biegli poznamy efekty ich pracy odnośnie zawartosci tzw. szafy Kiszczaka, czyli dokumentów dotyczących Lecha Wałęsy.

Gość Krzysztofa Ziemca zwrócił uwagę, że fakt, iż grób Ryszarda Kuklińskiego, tonący w kwiatach dzień po nominacji pułkownika na stopień generała świadczy o tym, że społeczeństwo polskie ceni wybitne postaci. -W jakiś sposób torował naszą drogę do NATO, nie mając uznania wśród wielu środowisk opiniotwórczych, nie mając uznania wśród władz III RP, cieszył się ogromnym poparciem, sympatią polskiego społeczeństwa- pwoiedział Szarek.

-Dzisiaj przywracamy do naszej pamięci kolejne pokolenie, która było przez wiele lat zapomniane. Ileś inicjatyw dotyczących żołnierzy wyklętych. Wiele z tych osób nie ma jeszcze grobów. I tam pojawiają się znicze- dodał szef IPN.

Szarek przypomniał, że na wiosnę zakończą się prace na "Łączce". Stwierdził, iż ma nadzieję, że odnalezieni zostaną tacy bohaterowie jak generał Fieldorf "Nil" czy pułkownik Ciepliński. Pytany o tzw. Panteon, gdzie pochowani zostali odnalezieni do tej pory na Łączce, Szarek stwierdził, że osobiście mu się on nie podoba. -On, myślę, nie wpisuje się w tą taką polską tradycję upamiętnienia zmarłych. Myślę, że bardziej wymowniejszy nawet w tym miejscu by był brzozowy krzyż -powiedział historyk.

Ziemiec zapytał swego rozmówcę, co by się stało, gdyby kiedyś dzisiejsza opozycja doszła do władzy i spełniła obietnice i zlikwidowała IPN?

 Szarek odparł, że dzisiaj ta dyskusja jest już bezprzedmiotowa. -To jest jałowe. Ja tylko mogę przypomnieć, że dziwię się takim pomysłom, tym bardziej uczyłbym się z historii, bo takie pomysły już padały- powiedział.  

Prezes IPN stwierdził, że obecnie postępują prace nad procesem odtajnienia zbioru zastrzeżonego IPN.  -Niemalże każdego dnia, czy co tydzień, pojawiają się nowe dokumenty. Te, które wcześniej były w tym tak zwanym zbiorze zakazanym, wyodrębnionym, zastrzeżonym. Cały czas ten zbiór jawnych dokumentów się poszerza i praktycznie ten zbiór przestanie istnieć 31 marca przyszłego roku. I wtedy będziemy już mieć pełną jasność- zaznaczył Szarek. 

Przypomniał, że to są dokumenty, które zostały wytworzone ponad 30 lat temu i dotyczą okresu, w którym Polska była państwem zniewolonym, totalitarnym.  -Wytworzyły je służby, których celem było zniewolenie Polski. Dziś żyjemy w wolnym i niepodległym państwie, więc ja nie widzę żadnego powodu, żeby te dokumenty w jakiś sposób były tajne. Natomiast chyba najważniejszą kwestią jest prawda. Nie uciekniemy od tej dyskusji- stwierdził gość Ziemca.

Dr Szarek odniósł się także do prac wyjaśniajacych sprawę zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. -Z tego, co kilka dni temu rozmawiałem z panem prokuratorem, to jest kwestia taka, że toczone jest postępowanie w sprawie działalności grupy przestępczej działającej w MSW w latach 1956-1989. Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki jest jednym z elementów tego śledztwa. Tu w tym momencie bardziej chodzi o odnalezienie jeszcze mocodawców. Bo jeżeli możemy tutaj wskazać, że sprawcy zostali określeni, to jest kwestia odpowiedzi na to, kto w rzeczywistości był mocodawcą- powiedział prezes IPN.


fot.[You Tube]


pc/RMF FM

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook