Jedynie prawda jest ciekawa


Szarek: To chrześcijaństwo dało zwycięstwo nad bolszewizmem

16.08.2016

Dr Jarosław Szarek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie telewizji TV Trwam wskazał na ogromną rolę chrześcijaństwa w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w 1920 r.

„Pamiętajmy, że Polska przed trzema laty odzyskała niepodległość. Od samego początku musi walczyć o granice. To są walki z Ukraińcami we Lwowie, Powstanie Wielkopolskie, to są później Powstania Śląskie i wkrótce wojna z bolszewikami. Polska nie miała państwowości i nie miała swojej armii” - mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie telewizji TV Trwam o sytuacji Polski latem 1920 r.

Podkreślił, że wygrana z bolszewikami w 1920 r. była militarnie niemożliwa, ponieważ armia dopiero powstawała i była w złym stanie. „Niedawno (6 sierpnia) obchodziliśmy rocznicę wyjścia I Kompanii Kadrowej z Krakowa. Ale pamiętajmy, że była też armia Hallera, były korpusy polskie w Rosji. Ta armia nie była jednolita, ale wywodziła się i była tworzona przez oficerów z armii zaborczych. Armia dobrze działa, gdy jest jednolitym tworem, a takim w 1920 r. nie była. Druga kwestia to wyposażenie armii. Nie mieliśmy fabryk broni. Polska pozbawiona przez ten wiek niepodległości, leżała na obrzeżach trzech mocarstw rozbiorowych i wiadomo, że nie było u nas przemysłu, który by produkował broń” - mówił prezes IPN.

Przypomniał, że armia była źle wyposażona i nie mieliśmy wówczas wielu sojuszników w Europie. „Dostawy broni z Zachodu były blokowane, a wyposażenie armii było fatalne. Z kolei zniszczenia po I wojnie światowej były ogromne. Zniszczona infrastruktura, brak torów kolejowych, lokomotyw, mostów i dróg. Tego wszystkiego brakowało. (…) Sam Józef Piłsudski 16 sierpnia powiedział, że w życiu takich dziadów nie widział. On, którego to wojsko kochało. Ta armia nie miała butów, mundurów – tak to wyglądało. A mimo to obroniliśmy niepodległość, obroniliśmy łacińską cywilizację, bo naród zdobył się na wielki wysiłek, aby wesprzeć armię” - powiedział dr Szarek.

Duże znaczenie miała ogromna mobilizacja polskiej armii i duża ilość ochotników, którzy odegrali kluczową rolę w walce z bolszewikami.

„Symbolicznym aktem tej mobilizacji jest powstanie armii ochotniczej z bardzo popularnym gen. Hellerem. Jej wartość bojowa nie była zbyt duża. To była głównie młodzież i inteligencja. Ludzie nieprzygotowani i nieprzeszkoleni wojskowo. Ale co było charakterystyczne dla tych ostatnich tygodni, że w ciągu tylko pierwszego tygodnia zaciągnęło się do ochotniczej armii blisko 30 tys. ludzi. To był zaciąg młodych ludzi z gimnazjum, ze studiów, aktorzy, dziennikarze, posłowie – oni wszyscy chcieli bronić Polski. Ta armia odegrała niezwykle ważną rolę moralną, bo ona się zetknęła z polskim wojskiem. Jeżeli wojsko się cofa spod Kijowa, te setki kilometrów, to traci ducha bojowego, a tu przychodzą młodzi ludzie, którzy fatalnie się bronią, ale są dobrzy w ataku i to powoduje, że ten duch (rzecz niepoliczalna – tego nie jesteśmy w stanie policzyć i ocenić) jest większy. Mało tego, ogromne znaczenie, że ci żołnierze zdobyli się na ten wielki wysiłek i powstrzymali bolszewików pod Warszawą” - powiedział dr Jarosław Szarek.

Odniósł się również do słów ks. abp. Depo, który na Jasnej Górze powiedział, że chrześcijaństwo i polskość idą w parze przez ponad 1000 lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, a wiara chrześcijańska zawsze dodawała nam skrzydeł. Dodał, że dzięki wierze udało nam się wygrać Bitwę Warszawską w 1920 r.

„Pamiętajmy, że patronem tego zwycięstwa jest (wtedy jeszcze błogosławiony) Andrzej Bobola. Rzeczywiście modlitwa i chrześcijaństwo było i jest ogromną siłą moralną. Nie po raz pierwszy w 1920 r. miało to miejsce, ale również i wcześniej. Chociażby dzisiaj wspominany Jan III Sobieski i jego wielkie zwycięstwo. On również odwoływał się właśnie do chrześcijaństwa. Najlepiej chyba powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1979 r. w Warszawie, że nie można Polski zrozumieć bez Chrystusa. To jest ciąg pokoleń od 1050 lat. To jest rzecz oczywista” - stwierdził prezes IPN.

[fot. Fratria.pl]

Radio Maryja/ems

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook