Jedynie prawda jest ciekawa

Szarek: To chrześcijaństwo dało zwycięstwo nad bolszewizmem

16.08.2016

Dr Jarosław Szarek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie telewizji TV Trwam wskazał na ogromną rolę chrześcijaństwa w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w 1920 r.

„Pamiętajmy, że Polska przed trzema laty odzyskała niepodległość. Od samego początku musi walczyć o granice. To są walki z Ukraińcami we Lwowie, Powstanie Wielkopolskie, to są później Powstania Śląskie i wkrótce wojna z bolszewikami. Polska nie miała państwowości i nie miała swojej armii” - mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie telewizji TV Trwam o sytuacji Polski latem 1920 r.

Podkreślił, że wygrana z bolszewikami w 1920 r. była militarnie niemożliwa, ponieważ armia dopiero powstawała i była w złym stanie. „Niedawno (6 sierpnia) obchodziliśmy rocznicę wyjścia I Kompanii Kadrowej z Krakowa. Ale pamiętajmy, że była też armia Hallera, były korpusy polskie w Rosji. Ta armia nie była jednolita, ale wywodziła się i była tworzona przez oficerów z armii zaborczych. Armia dobrze działa, gdy jest jednolitym tworem, a takim w 1920 r. nie była. Druga kwestia to wyposażenie armii. Nie mieliśmy fabryk broni. Polska pozbawiona przez ten wiek niepodległości, leżała na obrzeżach trzech mocarstw rozbiorowych i wiadomo, że nie było u nas przemysłu, który by produkował broń” - mówił prezes IPN.

Przypomniał, że armia była źle wyposażona i nie mieliśmy wówczas wielu sojuszników w Europie. „Dostawy broni z Zachodu były blokowane, a wyposażenie armii było fatalne. Z kolei zniszczenia po I wojnie światowej były ogromne. Zniszczona infrastruktura, brak torów kolejowych, lokomotyw, mostów i dróg. Tego wszystkiego brakowało. (…) Sam Józef Piłsudski 16 sierpnia powiedział, że w życiu takich dziadów nie widział. On, którego to wojsko kochało. Ta armia nie miała butów, mundurów – tak to wyglądało. A mimo to obroniliśmy niepodległość, obroniliśmy łacińską cywilizację, bo naród zdobył się na wielki wysiłek, aby wesprzeć armię” - powiedział dr Szarek.

Duże znaczenie miała ogromna mobilizacja polskiej armii i duża ilość ochotników, którzy odegrali kluczową rolę w walce z bolszewikami.

„Symbolicznym aktem tej mobilizacji jest powstanie armii ochotniczej z bardzo popularnym gen. Hellerem. Jej wartość bojowa nie była zbyt duża. To była głównie młodzież i inteligencja. Ludzie nieprzygotowani i nieprzeszkoleni wojskowo. Ale co było charakterystyczne dla tych ostatnich tygodni, że w ciągu tylko pierwszego tygodnia zaciągnęło się do ochotniczej armii blisko 30 tys. ludzi. To był zaciąg młodych ludzi z gimnazjum, ze studiów, aktorzy, dziennikarze, posłowie – oni wszyscy chcieli bronić Polski. Ta armia odegrała niezwykle ważną rolę moralną, bo ona się zetknęła z polskim wojskiem. Jeżeli wojsko się cofa spod Kijowa, te setki kilometrów, to traci ducha bojowego, a tu przychodzą młodzi ludzie, którzy fatalnie się bronią, ale są dobrzy w ataku i to powoduje, że ten duch (rzecz niepoliczalna – tego nie jesteśmy w stanie policzyć i ocenić) jest większy. Mało tego, ogromne znaczenie, że ci żołnierze zdobyli się na ten wielki wysiłek i powstrzymali bolszewików pod Warszawą” - powiedział dr Jarosław Szarek.

Odniósł się również do słów ks. abp. Depo, który na Jasnej Górze powiedział, że chrześcijaństwo i polskość idą w parze przez ponad 1000 lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, a wiara chrześcijańska zawsze dodawała nam skrzydeł. Dodał, że dzięki wierze udało nam się wygrać Bitwę Warszawską w 1920 r.

„Pamiętajmy, że patronem tego zwycięstwa jest (wtedy jeszcze błogosławiony) Andrzej Bobola. Rzeczywiście modlitwa i chrześcijaństwo było i jest ogromną siłą moralną. Nie po raz pierwszy w 1920 r. miało to miejsce, ale również i wcześniej. Chociażby dzisiaj wspominany Jan III Sobieski i jego wielkie zwycięstwo. On również odwoływał się właśnie do chrześcijaństwa. Najlepiej chyba powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1979 r. w Warszawie, że nie można Polski zrozumieć bez Chrystusa. To jest ciąg pokoleń od 1050 lat. To jest rzecz oczywista” - stwierdził prezes IPN.

[fot. Fratria.pl]

Radio Maryja/ems

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook