Jedynie prawda jest ciekawa


Masa przekształca się w myślące społeczeństwo

06.02.2012

W żadnym państwie na świecie służby nie miały takiego znaczenia, jak w Rosji. Czy za demonstracjami może stać któraś ze służb? – zastanawia się w rozmowie z portalem Stefczyk.info sowietolog, prof. Józef Szaniawski.

Stefczyk.info: Przez Rosję przetaczają się kolejne demonstracje sprzeciwu wobec polityki Władimira Putina. Jak Pan je dziś ocenia?

Prof. Józef Szaniawski: Władimir Putin rządzi Rosją już czwartą kadencję. Obecnie chce rządzić piątą kadencję. Najpierw był premierem rządu Federacji Rosyjskiej, potem był prezydentem dwie kadencje, obecnie jest premierem, a w marcu chce być znów prezydentem. Wybory są jednak fikcją. Wyboru dokonali ci, którzy dziś rządzą na Kremlu.

Ci, czyli kto?

W ogromnej większości to ludzie pokroju Putina. Wysocy funkcjonariusze zbrodniczego i morderczego KGB. Nie wiem, czy Putin jest mordercą, choć tego wykluczyć się nie da, ale wiem, że należał do organizacji morderców, ludobójczej instytucji, której poprzednicy z NKWD mordowali polskich oficerów w Katyniu. Cała rodzina Putina była związana z NKWD. Trzeba o tym pamiętać. Podobnie, jak o oświadczeniu obecnego premiera Rosji, który w 2000 roku powiedział, że nie ma byłych czekistów, że czekistą jest się do końca życia.

Kim byli czekiści w sowieckiej Rosji?

Arystokracją. To byli funkcjonariusze i agenci NKWD.

Wróćmy jednak do demonstracji. Z czym można je porównać?

One mają charakter tego, co w amerykańskiej demokracji nazywa się nieposłuszeństwem obywatelskim. To są demonstracje pokojowe, które wyrażają sprzeciw wobec kłamstw i oszustw wyborczych. Z nimi mamy do czynienia w Rosji. Tradycją rosyjskich władz jeszcze od średniowiecza jest pozorowanie demokracji. Robi się przykrywkę, za którą rządzi autorytarny reżim. Nie inaczej robi Putin.

Rosja targana jest wojną poszczególnych służb specjalnych między sobą. Na ile demonstracje mogą wynikać z tej wojny?

Wskazują na taką możliwość gazety amerykańskie i rosyjskie. Wysoki status służb w państwie jest również tradycją rosyjską. W żadnym państwie na świecie służby nie miały takiego znaczenia, jak w Rosji. Co gorsze, jej służby są antyludzkie, zbrodnicze i przestępcze. W kraju tym działała CzeKa, potem NKWD, KGB, a dziś FSB. W tych organizacjach prowokacja, manipulacja i oszustwa, morderstwa były regułą. Prawdopodobnie dziś również. Szczególnie, że na Kremlu rządzą dwie grupy powiązane ze służbami. One ze sobą współdziałają, ale i konkurują.

Demonstracje już kiedyś okazały się skutecznym sposobem na zmiany polityczne?

Car Mikołaj II został w 1917 roku obalony w wyniku demonstracji w kilku największych miastach. Wcześniej wydawało się, że jego władza jest nie do ruszenia. Jednak protesty się okazały skuteczne i zaszkodziły carowi. Do tamtych wydarzeń odwołują się dzisiejsi demonstranci.

Na ile obecne demonstracje są wyrazem tęsknoty za demokracją, a na ile tęsknoty za wielką imperialną Rosją?

Jedno drugiego nie wyklucza. Wszyscy, którzy rządzili na Kremlu, sądzą, że Rosja może być imperialną, czy nawet zbrodnicza, albo przestanie istnieć. Decydenci rosyjscy uzasadniają swoją autokratyczną władzę stwierdzeniem, że tak wielkim krajem, jak Rosja, inaczej rządzić się nie da. Putin również wyznaje taką ideologię. Wielu Rosjan, jeśli nie większość, podziela ten sposób widzenia. Dziś wraca do łask stary dowcip, z czasów Lenina.

Jaki?

Podczas spotkania najważniejszych ludzi na Kremlu Miedwiediew mówi: kto jest za tym, żeby Putin został po raz trzeci prezydentem Rosji, niech podniesie rękę. Dziękuję. Kto jest przeciwko, proszę podnieść obie ręce i stanąć pod ścianą… Tak wygląda demokracja w Rosji w 2012 roku. Wybory już się odbyły, a ludność ma tylko głosować.

Ludność czy obywatele?

Użyłem specjalnie słowa ludność, ponieważ demonstranci mówią, że chcą być obywatelami i społeczeństwem, a nie ludnością. To jest być może najistotniejsze w tych protestach. Ta bierna masa przekształca się w myślące społeczeństwo.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[President.gov.ru]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook