Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Własność ma znaczenie

28.01.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu państwa, założycielem Instytutu Sobieskiego Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy, która wprowadzała obowiązek utrzymania przez państwo pakietu kontrolnego w spółce LOTOS. Koalicja była przeciwko. O czym świadczy to głosowanie?

Paweł Szałamacha: Ten wynik głosowania to jest przejaw doktrynerstwa koalicji rządowej. Widać niezdolność do odbierania sygnałów płynących z sytuacji kryzysowych w całej Europie. Jedna z podstawowych konkluzji wynikających z wydarzeń z ostatnich lat brzmi: "własność ma znaczenie". Nie tylko regulacje się liczą, nie tylko przepisy, ustawy i urzędy, ale również własność. Kontrolowanie firm przez krajowy kapitał prywatny czy publiczny ma znaczenie. Na to nie można się obrażać, nie można udawać, że nic się nie zmieniło, nie można udawać, że rynkiem rządzą transparentne i przyjazne działania. Tak nie jest. Koalicja tkwi w przekonaniu sprzed 15-20 lat i udaje, że nie wie co się dzieje obok nas.

Czy sprawa sprzedaży LOTOSu jest przesądzona?

Mam nadzieję, że nie. Jednak w tej sprawie słychać dziwne wypowiedzi. Przedstawiciele rządu mówią niby, że nie zamierzają sprzedawać LOTOSu. Jednak trzy lata temu prowadzili działania w tej sprawie. To pokazuje, że biorąc pod uwagę obniżoną wiarygodność tej ekipy, można mieć wątpliwości, czy rzeczywiście możemy być spokojni o tę spółkę. Nie można być pewnym, jakie będą dalsze jej losy.

Dlaczego LOTOS powinien pozostać w gestii polskiej?

Ta rafineria jest położona w strategicznym miejscu, ma dostęp do morza i naftoportu. Ona może dzięki temu pozyskiwać surowiec nie tylko przez rurociąg przyjaźń, ale również z innych źródeł. Oczywiście to wymaga przestawienia procesu produkcyjnego, ale jest wykonalne. LOTOS jest zaworem bezpieczeństwa dla polskiego systemu paliwowego i energetycznego. To jest podstawowy powód dla zatrzymania kontroli nad tą spółką.

Sprzedaż LOTOSu jest możliwa?

Ja wciąż liczę, że to nie nastąpi. Wydaję mi się, że opór wobec tej sprawy wystąpi wśród społeczeństwa. Mam nadzieję, że ręka Boska będzie bronić koalicję przed tym krokiem. Nie wykluczam jednak, że obdarzam rządzących zbyt dużym kredytem zaufania. Jeśli bowiem będzie brakowało pieniędzy rządowi na kupowanie poparcia może się okazać, że LOTOS zostanie powoli sprzedany. Widzimy, że w wielu spółkach Skarbu Państwa minister schodzi poniżej bezpiecznych poziomów własności. Sprzedaje małe pakiety akcji spółek państwowych. W ten sposób kolejne przedsiębiorstwa stają przed groźbą przejęcia. Mam jednak nadzieję, że ten kurs nie będzie kontynuowany...

Rozmawiał Nal
[Fot. Lotos.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook