Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Własność ma znaczenie

28.01.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu państwa, założycielem Instytutu Sobieskiego Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy, która wprowadzała obowiązek utrzymania przez państwo pakietu kontrolnego w spółce LOTOS. Koalicja była przeciwko. O czym świadczy to głosowanie?

Paweł Szałamacha: Ten wynik głosowania to jest przejaw doktrynerstwa koalicji rządowej. Widać niezdolność do odbierania sygnałów płynących z sytuacji kryzysowych w całej Europie. Jedna z podstawowych konkluzji wynikających z wydarzeń z ostatnich lat brzmi: "własność ma znaczenie". Nie tylko regulacje się liczą, nie tylko przepisy, ustawy i urzędy, ale również własność. Kontrolowanie firm przez krajowy kapitał prywatny czy publiczny ma znaczenie. Na to nie można się obrażać, nie można udawać, że nic się nie zmieniło, nie można udawać, że rynkiem rządzą transparentne i przyjazne działania. Tak nie jest. Koalicja tkwi w przekonaniu sprzed 15-20 lat i udaje, że nie wie co się dzieje obok nas.

Czy sprawa sprzedaży LOTOSu jest przesądzona?

Mam nadzieję, że nie. Jednak w tej sprawie słychać dziwne wypowiedzi. Przedstawiciele rządu mówią niby, że nie zamierzają sprzedawać LOTOSu. Jednak trzy lata temu prowadzili działania w tej sprawie. To pokazuje, że biorąc pod uwagę obniżoną wiarygodność tej ekipy, można mieć wątpliwości, czy rzeczywiście możemy być spokojni o tę spółkę. Nie można być pewnym, jakie będą dalsze jej losy.

Dlaczego LOTOS powinien pozostać w gestii polskiej?

Ta rafineria jest położona w strategicznym miejscu, ma dostęp do morza i naftoportu. Ona może dzięki temu pozyskiwać surowiec nie tylko przez rurociąg przyjaźń, ale również z innych źródeł. Oczywiście to wymaga przestawienia procesu produkcyjnego, ale jest wykonalne. LOTOS jest zaworem bezpieczeństwa dla polskiego systemu paliwowego i energetycznego. To jest podstawowy powód dla zatrzymania kontroli nad tą spółką.

Sprzedaż LOTOSu jest możliwa?

Ja wciąż liczę, że to nie nastąpi. Wydaję mi się, że opór wobec tej sprawy wystąpi wśród społeczeństwa. Mam nadzieję, że ręka Boska będzie bronić koalicję przed tym krokiem. Nie wykluczam jednak, że obdarzam rządzących zbyt dużym kredytem zaufania. Jeśli bowiem będzie brakowało pieniędzy rządowi na kupowanie poparcia może się okazać, że LOTOS zostanie powoli sprzedany. Widzimy, że w wielu spółkach Skarbu Państwa minister schodzi poniżej bezpiecznych poziomów własności. Sprzedaje małe pakiety akcji spółek państwowych. W ten sposób kolejne przedsiębiorstwa stają przed groźbą przejęcia. Mam jednak nadzieję, że ten kurs nie będzie kontynuowany...

Rozmawiał Nal
[Fot. Lotos.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook