Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Ustępstwa to dla Rosji słabość

27.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą, założycielem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Sąd ustanowił kuratora w spółce EuRoPol Gaz, która od kilku tygodni była paraliżowana przez stronę rosyjską. Jak oceniać ten krok? O co w tej sprawie chodzi?

Paweł Szałamacha: Sytuacja w EuRoPol Gazie jest ewidentna. Mamy ogromny chaos w spółce. Obecnie więc widać próbę naprawienia sytuacji, poprzez wprowadzenie kuratora do firmy. Ten krok jest pewnym sposobem na wyjście z sytuacji sprowokowanej przez stronę rosyjską. Jednak warto pamiętać, że kryzys został spowodowany tym, że poprzedni zarząd stał się zupełnie nieprzewidywalny. Osoby, które były desygnowane przez Skarb Państwa - sprawa z Budzanowskim i jego dymisją to pokazała - to były osoby nieprzewidywalne. To spowodowało kryzys, a Rosjanie to bezwzględnie wykorzystali, pogłębiając problemy.

Czym to się skończyło?

Kryzysem w spółce, sabotowaniem obrad zarządu. To jednak wywołało reakcję. Mamy próbę uratowania sytuacji, czyli decyzje o kuratorze. To jest sposób, by przywrócić spółce funkcjonalność.

Do czego Rosjanie wykorzystują sytuację w EuRoPol Gazie? Co chcą tym zyskać?

Rosjanie od lat wykorzystują konsekwentnie każdą słabość po polskiej stronie. Powiększają w ten sposób swoje władztwo. Tak robili od zawsze. Sama struktura spółki EuRoPol Gaz jest pochodną wydarzeń z lat 90. Wtedy przyjęto wadliwy z polskiego punktu widzenia sposób budowy struktury tej spółki. Połowa władztwa nad nią została przekazana Rosji. To błąd. Jeśli Rosjanie chcieli mieć w Polsce gazociąg, spółka zarządzająca nim powinna być kontrolowana jedynie przez polską stronę. Moskwie jednak oddano połowę, a ona przy każdej okazji walczy o dodatkowe korzyści i władzę. Takimi wydarzeniami, jak ostatnia sytuacja w EuRoPol Gazie, nie powinniśmy się więc dziwić.

Polska jednak znów wydaje się zaskoczona.

W tej sprawie widać rzeczywiście niesamowitą naiwność polskiej strony. Władza spodziewa się bardziej przyzwoitego zachowania strony rosyjskiej w zamian za ustępstwa w polityce zagranicznej Polski. Jednak Kreml takie ustępstwa traktuje jak dowód słabości. Oni konsumują jedno ustępstwo i idą dalej, żądając więcej. Sprawa EuRoPol Gazu jest przykładem takich działań. Można obecnie jedynie liczyć, że ustanowienie kuratora ostudzi stronę rosyjską.

Sprawę EuRoPol Gazu należy wiązać jakoś z projektem budowy nowego gazociągu przez Polskę? Tego, którego dotyczyło memorandum podpisanego w Moskwie. Czy kryzys w spółce może być formą presji na Polskę, by zgodziła się na budowę tego połączenia?

Instrumentarium, którego może użyć strona rosyjska, jest szerokie. Takiej interpretacji również nie wykluczam. Jednak pamiętajmy, że Rosja być może zachowuje się w tej sprawie pragmatycznie do bólu. Moskwa zobaczyła pewną szansę dla siebie i z niej korzysta. Oni chcą zająć terytorium i dalej licytować swoje interesy. Oni zawsze będą korzystali z takich prezentów, jak sytuacja w spółce gazowej. Mają kolejną kartę w rozgrywce.

Rozmawiał Nal
[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook