Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Ustępstwa to dla Rosji słabość

27.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą, założycielem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Sąd ustanowił kuratora w spółce EuRoPol Gaz, która od kilku tygodni była paraliżowana przez stronę rosyjską. Jak oceniać ten krok? O co w tej sprawie chodzi?

Paweł Szałamacha: Sytuacja w EuRoPol Gazie jest ewidentna. Mamy ogromny chaos w spółce. Obecnie więc widać próbę naprawienia sytuacji, poprzez wprowadzenie kuratora do firmy. Ten krok jest pewnym sposobem na wyjście z sytuacji sprowokowanej przez stronę rosyjską. Jednak warto pamiętać, że kryzys został spowodowany tym, że poprzedni zarząd stał się zupełnie nieprzewidywalny. Osoby, które były desygnowane przez Skarb Państwa - sprawa z Budzanowskim i jego dymisją to pokazała - to były osoby nieprzewidywalne. To spowodowało kryzys, a Rosjanie to bezwzględnie wykorzystali, pogłębiając problemy.

Czym to się skończyło?

Kryzysem w spółce, sabotowaniem obrad zarządu. To jednak wywołało reakcję. Mamy próbę uratowania sytuacji, czyli decyzje o kuratorze. To jest sposób, by przywrócić spółce funkcjonalność.

Do czego Rosjanie wykorzystują sytuację w EuRoPol Gazie? Co chcą tym zyskać?

Rosjanie od lat wykorzystują konsekwentnie każdą słabość po polskiej stronie. Powiększają w ten sposób swoje władztwo. Tak robili od zawsze. Sama struktura spółki EuRoPol Gaz jest pochodną wydarzeń z lat 90. Wtedy przyjęto wadliwy z polskiego punktu widzenia sposób budowy struktury tej spółki. Połowa władztwa nad nią została przekazana Rosji. To błąd. Jeśli Rosjanie chcieli mieć w Polsce gazociąg, spółka zarządzająca nim powinna być kontrolowana jedynie przez polską stronę. Moskwie jednak oddano połowę, a ona przy każdej okazji walczy o dodatkowe korzyści i władzę. Takimi wydarzeniami, jak ostatnia sytuacja w EuRoPol Gazie, nie powinniśmy się więc dziwić.

Polska jednak znów wydaje się zaskoczona.

W tej sprawie widać rzeczywiście niesamowitą naiwność polskiej strony. Władza spodziewa się bardziej przyzwoitego zachowania strony rosyjskiej w zamian za ustępstwa w polityce zagranicznej Polski. Jednak Kreml takie ustępstwa traktuje jak dowód słabości. Oni konsumują jedno ustępstwo i idą dalej, żądając więcej. Sprawa EuRoPol Gazu jest przykładem takich działań. Można obecnie jedynie liczyć, że ustanowienie kuratora ostudzi stronę rosyjską.

Sprawę EuRoPol Gazu należy wiązać jakoś z projektem budowy nowego gazociągu przez Polskę? Tego, którego dotyczyło memorandum podpisanego w Moskwie. Czy kryzys w spółce może być formą presji na Polskę, by zgodziła się na budowę tego połączenia?

Instrumentarium, którego może użyć strona rosyjska, jest szerokie. Takiej interpretacji również nie wykluczam. Jednak pamiętajmy, że Rosja być może zachowuje się w tej sprawie pragmatycznie do bólu. Moskwa zobaczyła pewną szansę dla siebie i z niej korzysta. Oni chcą zająć terytorium i dalej licytować swoje interesy. Oni zawsze będą korzystali z takich prezentów, jak sytuacja w spółce gazowej. Mają kolejną kartę w rozgrywce.

Rozmawiał Nal
[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook