Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Ta pożyczka to potencjalne ryzyko

26.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu w rządzie PiS, Pawłem Szłamachą.

Stefczyk.info: KGHM chce zaciągnąć 2,5 mld dolarów kredytu. Czy to w Pana ocenie szansa na rozwój czy raczej zagrożenie?

Paweł Szałamacha: Pamiętajmy, że KGHM ma za sobą drugie zakupy w ostatnich latach. I wypłaca również spore dywidendy. Oni sięgają więc po duże środki na rynku finansowym. Wydaje mi się, że przy obecnych cenach miedzi obsługa takiej pożyczki nie powinna być dla spółki problemem. Wiele jednak zależy od tego, czy te ceny się utrzymają w dłuższej perspektywie.

Pan jako poseł ma wiedzę, po co spółce potrzebne są takie środki?

Nie mam precyzyjnych informacji w tej sprawie. Nie wiem, czy te pieniądze są potrzebne na inwestycje, czy też na zaspokojenie zobowiązań.

Zaciągnięcie tak poważnej pożyczki może zdestabilizować sytuację finansową spółki?

Ta pożyczka to potencjalne ryzyko, gdyby bieżące wpływy gotówkowe spadły. Jednak dziś na razie nie ma takiego zagrożenia. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że obecnie spółka podlega ryzyku na kilku rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Kanadzie czy Chile. W Chile występują problemy prawne, które utrudniają rozpoczęcie wydobycia. Tego typu zagrożenia występują na całym świecie. Odpowiedzialna polityka kredytowa powinna brać pod uwagę takie sytuacje.

Józef Czyczerski z miedziowej „Solidarności” przedstawił w rozmowie ze Stefczyk.info ciąg decyzji wokół KGHM. Mówił o sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych, drogiej inwestycji w Kanadzie, która będzie jeszcze długo powodowała konieczność znajdowania nowych środków. Co Pan sądzi o polityce spółki?

Mam wrażenie, że ostatnie nabycia były drogie. Jednak mocnych argumentów wiążących tę sprawę z aktywami telekomunikacyjnymi nie mam. Jeśli spółka jest definiowana jako firma wydobywcza, miedziowa, a nie konglomerat to sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych i inwestycja w podstawowy biznes, są zasadne. Jest jednak kwestia na jakich warunkach to się robi. Pamiętamy, że ta spółka ma kiepską tradycję z lat 90. Wtedy miała miejsce inwestycja w Afryce, która okazała się szemraną imprezą od początku. Utopiono wtedy dziesiątki milionów dolarów. Z tego powodu powinniśmy być bardzo wyczuleni na hiper drogie i hiper ambitne projekty.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Kghm.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook