Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Ta pożyczka to potencjalne ryzyko

26.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu w rządzie PiS, Pawłem Szłamachą.

Stefczyk.info: KGHM chce zaciągnąć 2,5 mld dolarów kredytu. Czy to w Pana ocenie szansa na rozwój czy raczej zagrożenie?

Paweł Szałamacha: Pamiętajmy, że KGHM ma za sobą drugie zakupy w ostatnich latach. I wypłaca również spore dywidendy. Oni sięgają więc po duże środki na rynku finansowym. Wydaje mi się, że przy obecnych cenach miedzi obsługa takiej pożyczki nie powinna być dla spółki problemem. Wiele jednak zależy od tego, czy te ceny się utrzymają w dłuższej perspektywie.

Pan jako poseł ma wiedzę, po co spółce potrzebne są takie środki?

Nie mam precyzyjnych informacji w tej sprawie. Nie wiem, czy te pieniądze są potrzebne na inwestycje, czy też na zaspokojenie zobowiązań.

Zaciągnięcie tak poważnej pożyczki może zdestabilizować sytuację finansową spółki?

Ta pożyczka to potencjalne ryzyko, gdyby bieżące wpływy gotówkowe spadły. Jednak dziś na razie nie ma takiego zagrożenia. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że obecnie spółka podlega ryzyku na kilku rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Kanadzie czy Chile. W Chile występują problemy prawne, które utrudniają rozpoczęcie wydobycia. Tego typu zagrożenia występują na całym świecie. Odpowiedzialna polityka kredytowa powinna brać pod uwagę takie sytuacje.

Józef Czyczerski z miedziowej „Solidarności” przedstawił w rozmowie ze Stefczyk.info ciąg decyzji wokół KGHM. Mówił o sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych, drogiej inwestycji w Kanadzie, która będzie jeszcze długo powodowała konieczność znajdowania nowych środków. Co Pan sądzi o polityce spółki?

Mam wrażenie, że ostatnie nabycia były drogie. Jednak mocnych argumentów wiążących tę sprawę z aktywami telekomunikacyjnymi nie mam. Jeśli spółka jest definiowana jako firma wydobywcza, miedziowa, a nie konglomerat to sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych i inwestycja w podstawowy biznes, są zasadne. Jest jednak kwestia na jakich warunkach to się robi. Pamiętamy, że ta spółka ma kiepską tradycję z lat 90. Wtedy miała miejsce inwestycja w Afryce, która okazała się szemraną imprezą od początku. Utopiono wtedy dziesiątki milionów dolarów. Z tego powodu powinniśmy być bardzo wyczuleni na hiper drogie i hiper ambitne projekty.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Kghm.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook