Jedynie prawda jest ciekawa

Szałamacha: Ta pożyczka to potencjalne ryzyko

26.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu w rządzie PiS, Pawłem Szłamachą.

Stefczyk.info: KGHM chce zaciągnąć 2,5 mld dolarów kredytu. Czy to w Pana ocenie szansa na rozwój czy raczej zagrożenie?

Paweł Szałamacha: Pamiętajmy, że KGHM ma za sobą drugie zakupy w ostatnich latach. I wypłaca również spore dywidendy. Oni sięgają więc po duże środki na rynku finansowym. Wydaje mi się, że przy obecnych cenach miedzi obsługa takiej pożyczki nie powinna być dla spółki problemem. Wiele jednak zależy od tego, czy te ceny się utrzymają w dłuższej perspektywie.

Pan jako poseł ma wiedzę, po co spółce potrzebne są takie środki?

Nie mam precyzyjnych informacji w tej sprawie. Nie wiem, czy te pieniądze są potrzebne na inwestycje, czy też na zaspokojenie zobowiązań.

Zaciągnięcie tak poważnej pożyczki może zdestabilizować sytuację finansową spółki?

Ta pożyczka to potencjalne ryzyko, gdyby bieżące wpływy gotówkowe spadły. Jednak dziś na razie nie ma takiego zagrożenia. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że obecnie spółka podlega ryzyku na kilku rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Kanadzie czy Chile. W Chile występują problemy prawne, które utrudniają rozpoczęcie wydobycia. Tego typu zagrożenia występują na całym świecie. Odpowiedzialna polityka kredytowa powinna brać pod uwagę takie sytuacje.

Józef Czyczerski z miedziowej „Solidarności” przedstawił w rozmowie ze Stefczyk.info ciąg decyzji wokół KGHM. Mówił o sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych, drogiej inwestycji w Kanadzie, która będzie jeszcze długo powodowała konieczność znajdowania nowych środków. Co Pan sądzi o polityce spółki?

Mam wrażenie, że ostatnie nabycia były drogie. Jednak mocnych argumentów wiążących tę sprawę z aktywami telekomunikacyjnymi nie mam. Jeśli spółka jest definiowana jako firma wydobywcza, miedziowa, a nie konglomerat to sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych i inwestycja w podstawowy biznes, są zasadne. Jest jednak kwestia na jakich warunkach to się robi. Pamiętamy, że ta spółka ma kiepską tradycję z lat 90. Wtedy miała miejsce inwestycja w Afryce, która okazała się szemraną imprezą od początku. Utopiono wtedy dziesiątki milionów dolarów. Z tego powodu powinniśmy być bardzo wyczuleni na hiper drogie i hiper ambitne projekty.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Kghm.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook