Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Polska musi wspierać własny przemysł

21.05.2012

W sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał do wsparcia i odbudowy polskiego przemysłu, jako kluczowego elementu rozwoju kraju, zarzucając, że po 1989 r. nastąpiła w Polsce gwałtowna deindustrializacja. Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Pawła Szałamachy, byłego wiceministra skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a dziś posła PiS, który na niedawnym Kongresie Polska Wielki Projekt, także apelował o powrót do przemysłu.

Stefczyk.info: - Słuchając Jarosława Kaczyńskiego można było odnieść wrażenie, że cytował fragmenty pańskiego wystąpienia z Kongresu? To przypadek?

- Nie wiem, czy czerpał z tego wystąpienia - te wątki pojawiały się przecież już wcześniej w wypowiedziach samego premiera Kaczyńskiego czy wielu moich kolegów klubowych, chociażby u posła Naimskiego. Ja też to oczywiście jasno i mocno akcentowałem. Dlatego nie jestem tym zaskoczony.

My przecież już podejmowaliśmy w tym dwuletnim okresie rządzenia pewne podstawowe kroki, ażeby odbudować, a w pewnych sektorach wręcz zbudować polską substancję gospodarczą - przemysł, instalacje - chociażby ta podstawowa inwestycja - terminal gazu skroplonego, LNG - to był pierwszy taki krok, w kierunku podjęcia dużych wyzwań natury gospodarczej w Polsce od wielu lat.

Stefczyk.info: - Ostrzegał pan, że wyczerpują się zasoby rozwoju Polski w związku z jej zadłużaniem i że dążymy do modelu brytyjskiego - City - usługi plus finanse, a nie np. niemieckiego, pielęgnującego swój przemysł...

- Pisałem o modelu brytyjskim, jako pewnej przestrodze, bo na szczęście, akurat w Polsce to aż daleko jeszcze nie zaszło. Cały czas w Polsce udział przemysłu w produkcie krajowym jest wyższy niż w Wielkiej Brytanii, dlatego ten wzór brytyjski przedstawiłem jako pewien kontrapunkt, w którym gospodarka jest uzależniona od jednego wiodącego sektora - w tym przypadku usług finansowych, prawniczych, consultingu londyńskiego City, które przybiera dysproporcjonalny wpływ na całą sferę życia, na politykę, na sposób myślenia o karierze zawodowej i edukacji młodzieży brytyjskiej, itd.

Natomiast w Polsce jest jeszcze czas i miejsce, żeby dokonać korekty tej polityki gospodarczej, chociaż niewiele już zostało - przemysłu stoczniowego już nie ma - został rozparcelowany i trudno go będzie teraz odbudować. Ale jest jeszcze szereg branż, które są bardzo rozwojowe, które są albo w rękach Skarbu Państwa albo w rękach prywatnych - chociażby sektor chemiczny, ciężkiej syntezy chemicznej, chociażby sektor środków transportu, w tym przypadku taboru kolejowego i tramwajowego. Jest więc wiele miejsc, które warto zauważyć.

Stefczyk.info: - Co ciekawe, w tym duchu obrony polskiego przemysłu wypowiedział się dziś Adam Gierek, chwaląc osiągnięcia swojego ojca inwestującego w przemysł i tworzenie nowych miejsc pracy. Czy to nie paradoks?

- Wiele osób może się przyznawać do pewnych poglądów - ja powiem, że gdzie dwóch mówi to samo, to nie zawsze jest to samo, często myślą o dwóch różnych rzeczach. Oczywiście prof. Adam Gierek próbuje docenić swojego ojca, ale ta strategia oczywiście nie będzie wyglądała obecnie tak, jak to było robione dawniej. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody.

Obecnie przemysł jest przede wszystkim w rękach sektora prywatnego, Skarb Państwa powinien oczywiście zachować sektor elektroenergetyczny, petrochemiczny, ale gros z tych branż jest własnością prywatną i wobec nich powinny być skierowane narzędzia i instrumenty - których dopracowały się już inne kraje - które zachęcają do inwestycji, zwłaszcza w nowe technologie. Ten przemysł - często to mogą być firmy wyspecjalizowane w różnych niszach produktowych, to niekoniecznie muszą być jakieś giganty - to mogą być firmy zatrudniające kilkaset osób, ale dostarczające najwyższej jakości produkty w konkretnej niszy produktowej. W teorii zarządzania mówi się o tajemniczych mistrzach - czyli firmach, które często to nie są znane opinii publicznej, nie są wprowadzone na giełdę, ale specjalizują się przykładowo w produkcji najlepszych na świecie ekspresów do kawy - takim zagłębiem są tu północne Włochy, Lombardia - sprzedawane w całej Europie.

Stefczyk.info: - Jako jedną z recept na pobudzenie polskiego przemysłu postuluje pan wsparcie innowacyjności, poprzez odpisy podatkowe na badania nad nowymi technologiami. Ale Polska odwrotnie, daje ulgi na zakup obcych nowych technologii. Dlaczego w Polsce nie ma dobrego klimatu, żeby wspierać własną innowacyjność?

- To jest taka pewna strategia modernizacji, jakbym powiedział, inicjacyjnej. Taki stan umysłów decydentów, którzy nie są w stanie udźwignąć pewnego wyzwania, który czasami jest również pewnym ciężarem - zabiegania o własne, solidne miejsce na Ziemi, czy pod Słońcem dla polskiej gospodarki. Jedynie są w stanie myśleć o tym, w jaki sposób przykleić się do innych krajów, do innych organizmów gospodarczych. To jest właśnie taka opcja mentalna - trzeba przejść tę barierę na początku.

not. zrk
[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook