Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Pękają kolejne zabezpieczenia

24.07.2013

Rozmowa z Pawłem Szałamachą, posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu, założycielem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Minister Jacek Rostowski mówił w Sejmie, że opozycja nie umie liczyć i jest zacietrzewiona, skoro nie rozumie, dlaczego rząd przystępuje do nowelizacji budżetu. Minister przekonywał, że nic złego się nie dzieje. Jak Pan odebrał słowa Rostowskiego?

Paweł Szałamacha: Te słowa są zaskakujące. Przecież wypowiedział je ktoś, kto nie doszacował dochodów budżetowych na aż 30 miliardów złotych. Tyle brakuje w kasie państwa, gdy uwzględni się konieczną dodatkową wpłatę z NBP. W świetle tego faktu zarzucanie opozycji, krytykującej rząd, że nie mamy zdolności do liczenia, jest kuriozalne. To świadczy o kompletnym utraceniu kontaktu z rzeczywistością.

Ta luka 30-miliardowa, czy 25-miliardowa jak twierdzi rząd, to pomyłka, czy wynik wyrachowanej gry? Budżet został źle opracowany, czy też rząd chciał nim podtrzymać optymizm Polaków?

To jest poważna różnica. To nie jest pomyłka rzędu 2-3 procent. To około 10 procent, a to już zauważalna kwota. Nie wyobrażam sobie, by była to taktyka, która miała zamydlić oczy rynkom finansowym. To byłoby przecież niezwykle krótko działające lekarstwo. A utrata wiarygodności kosztowałaby nas znacznie więcej. Podobnych potknięć i błędów w polityce gospodarczej rządu było wiele. Po raz kolejny okazuje się, że rząd prezentuje wielką butę, która jest wymysłem zamkniętego umysłu. To jest niepokojące, ponieważ rząd kolanem przepycha różne ustawy i regulacje, które umożliwiają doraźne funkcjonowanie, a nie widać pomysłów na działanie, które miałoby podtrzymać koniunkturę, odrodzić realną gospodarkę, politykę przemysłową. Potrzebne jest podtrzymanie tych obszarów, które są degradowane za czasów obecnej ekipy. Rząd jednak nie robi nic w tej sprawie.

Wspomniał Pan o tempie pracy nad rządowymi ustawami. Jak ocenia Pan tempo prac nad zniesieniem progów ostrożnościowych?

Sejm odrzucił nasz wniosek o odrzucenie rządowej nowelizacji w pierwszym czytaniu. Do końca obecnego posiedzenia Sejmu posłowie będą pracować nad tym projektem. Wygląda na to, że koalicja będzie chciała znieść próg ostrożnościowy. Widać, że poziom wody się podnosi i pękają kolejne zabezpieczenia. Ekipa rządząca cały czas prezentuje optymizm, ale jednocześnie agresję werbalną w stosunku do wszystkich, którzy ich krytykują. Obawiam się, że to potrwa jeszcze jakiś czas.

Dlatego PiS chce komisji śledczej?

Uważamy, że w tej nadzwyczajnej sytuacji potrzebne jest rozwiązanie nadzwyczajne. Powstanie komisji śledczej jest uzasadnione, ponieważ musimy sprawdzić, czy minister finansów jedynie jest niekompetentny, czy też jego działanie jest celowe i świadome. Rząd nie wykonuje żadnych działań naprawczych czy zaradczych. Reforma finansów państwa, aparatu skarbowego - to wszystko nie jest dokonywane.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook