Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Pękają kolejne zabezpieczenia

24.07.2013

Rozmowa z Pawłem Szałamachą, posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu, założycielem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Minister Jacek Rostowski mówił w Sejmie, że opozycja nie umie liczyć i jest zacietrzewiona, skoro nie rozumie, dlaczego rząd przystępuje do nowelizacji budżetu. Minister przekonywał, że nic złego się nie dzieje. Jak Pan odebrał słowa Rostowskiego?

Paweł Szałamacha: Te słowa są zaskakujące. Przecież wypowiedział je ktoś, kto nie doszacował dochodów budżetowych na aż 30 miliardów złotych. Tyle brakuje w kasie państwa, gdy uwzględni się konieczną dodatkową wpłatę z NBP. W świetle tego faktu zarzucanie opozycji, krytykującej rząd, że nie mamy zdolności do liczenia, jest kuriozalne. To świadczy o kompletnym utraceniu kontaktu z rzeczywistością.

Ta luka 30-miliardowa, czy 25-miliardowa jak twierdzi rząd, to pomyłka, czy wynik wyrachowanej gry? Budżet został źle opracowany, czy też rząd chciał nim podtrzymać optymizm Polaków?

To jest poważna różnica. To nie jest pomyłka rzędu 2-3 procent. To około 10 procent, a to już zauważalna kwota. Nie wyobrażam sobie, by była to taktyka, która miała zamydlić oczy rynkom finansowym. To byłoby przecież niezwykle krótko działające lekarstwo. A utrata wiarygodności kosztowałaby nas znacznie więcej. Podobnych potknięć i błędów w polityce gospodarczej rządu było wiele. Po raz kolejny okazuje się, że rząd prezentuje wielką butę, która jest wymysłem zamkniętego umysłu. To jest niepokojące, ponieważ rząd kolanem przepycha różne ustawy i regulacje, które umożliwiają doraźne funkcjonowanie, a nie widać pomysłów na działanie, które miałoby podtrzymać koniunkturę, odrodzić realną gospodarkę, politykę przemysłową. Potrzebne jest podtrzymanie tych obszarów, które są degradowane za czasów obecnej ekipy. Rząd jednak nie robi nic w tej sprawie.

Wspomniał Pan o tempie pracy nad rządowymi ustawami. Jak ocenia Pan tempo prac nad zniesieniem progów ostrożnościowych?

Sejm odrzucił nasz wniosek o odrzucenie rządowej nowelizacji w pierwszym czytaniu. Do końca obecnego posiedzenia Sejmu posłowie będą pracować nad tym projektem. Wygląda na to, że koalicja będzie chciała znieść próg ostrożnościowy. Widać, że poziom wody się podnosi i pękają kolejne zabezpieczenia. Ekipa rządząca cały czas prezentuje optymizm, ale jednocześnie agresję werbalną w stosunku do wszystkich, którzy ich krytykują. Obawiam się, że to potrwa jeszcze jakiś czas.

Dlatego PiS chce komisji śledczej?

Uważamy, że w tej nadzwyczajnej sytuacji potrzebne jest rozwiązanie nadzwyczajne. Powstanie komisji śledczej jest uzasadnione, ponieważ musimy sprawdzić, czy minister finansów jedynie jest niekompetentny, czy też jego działanie jest celowe i świadome. Rząd nie wykonuje żadnych działań naprawczych czy zaradczych. Reforma finansów państwa, aparatu skarbowego - to wszystko nie jest dokonywane.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook