Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Nierealne plany ws. euro

26.02.2013

Rozmowa z Pawłem Szałamachą, posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu państwa.

Stefczyk.info: Na wtorkowej Radzie Gabinetowej zwołanej przez Prezydenta Komorowskiego sformułowano przekonanie, że Polska do 2015 roku powinna spełniać kryteria z Maastricht, których wypełnienie uprawnia do wejścia do strefy euro. Czy zrealizowanie tego scenariusza jest możliwe?

Paweł Szałamacha: W mojej ocenie Rada Gabinetowa miała przede wszystkim pokazać działalność urzędu prezydenckiego. Jeśli patrzymy na dane dotyczące aktualnego stanu polskiej gospodarki, jest sprawą oczywistą, że nie uda się w 2015 roku spełnić tych kryteriów. Tego się nie da zrealizować. To przecież niecałe trzy lata. Ta Rada to jedynie zabieg, mający na celu podtrzymywanie tematu i dyskusji. To jest sposób na utrzymanie kontaktu z tą częścią społeczeństwa, która jest nastawiona proeuropejsko. Nie mamy do czynienia z realnym planem leżącym na stole. Te zapowiedzi są równie wiarygodne jak zapowiedzi rządzących z 2008 roku. Wtedy mówili, że w roku 2011 będziemy gotowi do wejścia do eurolandu.

Obecnie sytuacja jest podobna?

Można powiedzieć, że zmiana jest na gorsze. Prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie spełnić kryteria z Maastricht, jest niższe niż kilka lat temu. Tu chodzi jedynie o wykazanie się aktywnością, o wysyłanie sygnału, że jesteśmy dobrymi europejczykami, że pozostajemy w głównym nurcie itd. O nic więcej.

Rząd może zacząć prowadzić realne działania na rzecz spełnienia kryteriów do 2015 roku?

Zbyt dużo ma problemów z bieżącą sytuacją ekonomiczną. W tym roku rząd będzie musiał znaleźć dodatkowe miliardy złotych. Wpływy budżetowe już po pierwszym miesiącu się załamują. Dane z rynku pracy są negatywne, a inne czynniki sugerują, że wpływy będą niższe niż zakładane. Pole manewru obecnej ekipy jest niezwykle małe. Wskazywanie dat - 2015, czy 2016 - jest zupełnie nierealistyczne.

Temat euro wraca co jakiś czas. O co chodzi w tej debacie?

Mamy cały czas do czynienia z wysyłaniem komunikatu: rozumiemy co się dzieje w Europie, rozmawiamy o tym, myślimy nad przyjęciem euro itd. Duża część opinii publicznej chciała takiego przekazu. Chciała uspokajającego komunikatu. Ona nie jest w stanie pozwolić sobie na zderzenie z rzeczywistością. Tą potrzebę komfortu, bezpieczeństwa władza zaspokaja. Jednak w dziedzinie realnego projektu gospodarczego ten plan nie jest wiarygodny.

Wśród polityków władzy panuje przekonanie, że nie ma dla Polski innej przyszłości niż przyjęcie euro. Pan wyobraża sobie strategię dla Polski opartą na innych mechanizmach?

Oczywiście wyobrażam sobie taki scenariusz. Jest możliwość stworzenia strategii czy doktryny gospodarczej w oparciu o własną walutę. Jednak polityka polska kieruje się innymi celami. Ona nie podejmuje nawet wyzwania i nie stara się opracować stosownych planów. Twórcy polityki uznają, że więzi europejskie między Polską a krajami Unii są najważniejsze, że są na miejscu. Władza uznaje, że być może system gospodarczy oparty na euro działa źle, czy z błędami, ale działa i władza nie jest w stanie poza to wyjść.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook