Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Nierealne plany ws. euro

26.02.2013

Rozmowa z Pawłem Szałamachą, posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu państwa.

Stefczyk.info: Na wtorkowej Radzie Gabinetowej zwołanej przez Prezydenta Komorowskiego sformułowano przekonanie, że Polska do 2015 roku powinna spełniać kryteria z Maastricht, których wypełnienie uprawnia do wejścia do strefy euro. Czy zrealizowanie tego scenariusza jest możliwe?

Paweł Szałamacha: W mojej ocenie Rada Gabinetowa miała przede wszystkim pokazać działalność urzędu prezydenckiego. Jeśli patrzymy na dane dotyczące aktualnego stanu polskiej gospodarki, jest sprawą oczywistą, że nie uda się w 2015 roku spełnić tych kryteriów. Tego się nie da zrealizować. To przecież niecałe trzy lata. Ta Rada to jedynie zabieg, mający na celu podtrzymywanie tematu i dyskusji. To jest sposób na utrzymanie kontaktu z tą częścią społeczeństwa, która jest nastawiona proeuropejsko. Nie mamy do czynienia z realnym planem leżącym na stole. Te zapowiedzi są równie wiarygodne jak zapowiedzi rządzących z 2008 roku. Wtedy mówili, że w roku 2011 będziemy gotowi do wejścia do eurolandu.

Obecnie sytuacja jest podobna?

Można powiedzieć, że zmiana jest na gorsze. Prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie spełnić kryteria z Maastricht, jest niższe niż kilka lat temu. Tu chodzi jedynie o wykazanie się aktywnością, o wysyłanie sygnału, że jesteśmy dobrymi europejczykami, że pozostajemy w głównym nurcie itd. O nic więcej.

Rząd może zacząć prowadzić realne działania na rzecz spełnienia kryteriów do 2015 roku?

Zbyt dużo ma problemów z bieżącą sytuacją ekonomiczną. W tym roku rząd będzie musiał znaleźć dodatkowe miliardy złotych. Wpływy budżetowe już po pierwszym miesiącu się załamują. Dane z rynku pracy są negatywne, a inne czynniki sugerują, że wpływy będą niższe niż zakładane. Pole manewru obecnej ekipy jest niezwykle małe. Wskazywanie dat - 2015, czy 2016 - jest zupełnie nierealistyczne.

Temat euro wraca co jakiś czas. O co chodzi w tej debacie?

Mamy cały czas do czynienia z wysyłaniem komunikatu: rozumiemy co się dzieje w Europie, rozmawiamy o tym, myślimy nad przyjęciem euro itd. Duża część opinii publicznej chciała takiego przekazu. Chciała uspokajającego komunikatu. Ona nie jest w stanie pozwolić sobie na zderzenie z rzeczywistością. Tą potrzebę komfortu, bezpieczeństwa władza zaspokaja. Jednak w dziedzinie realnego projektu gospodarczego ten plan nie jest wiarygodny.

Wśród polityków władzy panuje przekonanie, że nie ma dla Polski innej przyszłości niż przyjęcie euro. Pan wyobraża sobie strategię dla Polski opartą na innych mechanizmach?

Oczywiście wyobrażam sobie taki scenariusz. Jest możliwość stworzenia strategii czy doktryny gospodarczej w oparciu o własną walutę. Jednak polityka polska kieruje się innymi celami. Ona nie podejmuje nawet wyzwania i nie stara się opracować stosownych planów. Twórcy polityki uznają, że więzi europejskie między Polską a krajami Unii są najważniejsze, że są na miejscu. Władza uznaje, że być może system gospodarczy oparty na euro działa źle, czy z błędami, ale działa i władza nie jest w stanie poza to wyjść.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook