Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: kolejna polityczna synekura

31.12.2013

Rozmowa z Pawłem Szałamachą, byłym wiceministrem skarbu.

Stefczyk.info: były minister finansów Jarosław Bauc, a także były wiceminister finansów i dotychczasowy szef wywiadu finansowego Andrzej Parafianowicz zasiądą w nowym zarządzie PGNiG. Rada Nadzorcza wybrała skład władz spółki. Jak Pan ocenia te nominacje?

Paweł Szałamacha: Do tego modelu nominacji już przywykliśmy. Wiceminister obrony poszedł ostatnio do zarządu BUMARu, minister Aleksander Grad poszedł do spółki, która jest już czystą synekurą. Nowi członkowie zarządu PGNiG, o których rozmawiamy, pasują do tego modelu. Ja nie znam jednak żadnych szczególnych osiągnięć na miejscach publicznych tych urzędników. Zastanawiam się, więc, czy oni będą w stanie odcisnąć swoje pozytywne piętno na PGNiG. Mam wątpliwości. Nie znamy żadnych projektów, które przeprowadziłby z sukcesem minister Parafianowicz. On nie będzie nikim wyróżniającym się z zarządu. Jednak mamy kolejny przykład wynagradzania ludzi rządu za to, że pracowali na Świętokrzyskiej. W tej spółce oni będą mogli zarabiać znacznie większe pieniądze. To pokazuje na słabość systemową rozwiązań dotyczących wynagradzania i polityki kadrowej.

Andrzej Parafianowicz do PGNiG idzie prosto z rządu. Czy to oznacza, że kontrola władzy nad spółką wzrośnie?

Celem tych nominacji być może jest chęć uniknięcia takiej sytuacji, jaka miała miejsce z prezes Grażyną Piotrowską-Oliwą. Chodzi o to, by rząd miał pełnię zaufania do władz spółki, do ludzi, którzy są w zarządzie. Chodzi o to, by był lepszy przepływ wiadomości między politykami a zarządem. To nie jest niczym niedobrym. Jednak wątpię, by ci ludzie wnieśli cokolwiek dobrego do działania PGNiG.

Co należy poprawić?

Jest kilka kluczowych obszarów. Trzeba poszukiwać gazu, zarówno konwencjonalnego jak i niekonwencjonalnego. Jest również problem gazyfikacji kraju, dotarcia z siecią gazową do tych obszarów, w których wciąż nie ma surowca. Należy również przywiązywać wagę do kierunku rosyjskiego. Trzeba profesjonalnie rozmawiać z Gazpromem i spółkami, które Rosjanie podstawiają do kontraktowania.

Ostatnie nominacje sprawiają, że na kierunku wschodnim spółka PGNiG będzie skuteczniejsza?

Być może o tyle będzie lepiej, że obecni członkowie zarządu będą się lepiej komunikować z władzami niż poprzednicy. Jednak pytanie najważniejsze dotyczy tego, czy jakakolwiek zmiana może zajść w samym rządzie. Czy Ministerstwo Skarbu czy rząd będzie chciał dokonać jakiejś korekty? Wątpię. Spójrzmy, jak wyglądały renegocjacje, w których negatywną rolę odgrywał premier Waldemar Pawlak. Nie wiem, czy nowa ekipa będzie znacznie lepsza.

Rozmawiał TK
[Fot. PGNiG, odwiert w Lubocinie]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook