Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: każdy miesiąc opóźnienia ws. LNG kosztuje

20.01.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: minister skarbu Włodzimierz Karpiński informuje, że jego resort przygotowuje alternatywne rozwiązanie dla dostaw katarskiego LNG dla PGNiG, gdyby nie udało się na czas oddać terminalu LNG w Świnoujściu. Podtrzymał jednak grudniowy termin oddania inwestycji.

Paweł Szałamacha: Myśmy już półtora roku temu proponowali renegocjację umowy z Katarem. Chcieliśmy przesunąć termin pierwszych dostaw o kilka miesięcy. Wtedy nie byłoby problemu z zagospodarowaniem zakontraktowanej ilości gazu. Gdy nasza propozycja padła, mówiono nam jednak, że nie ma żadnego problemu, że terminal powstanie na czas, a wszystko jest pod kontrolą. Okazuje się, że nasze przewidywania się ziszczają.

Może zwłoka nie jest niczym złym.

Gdybyśmy zaczęli działać z wyprzedzeniem, sytuacja byłaby dla nas znacznie lepsza. Teraz jesteśmy w sytuacji przymusowej. Druga strona nie musi być elastyczna. Ich stanowisko może być natomiast kluczowe. Nie mamy bowiem możliwości odebrania surowca. Powstaje więc pytanie, czy Polska będzie mogła odsprzedać gaz na rynku wtórnym.

To może rozwiązać problem?

To zależy od konsekwencji finansowych tej sytuacji. Katar nie ma powodu odpuszczać Polsce kar zapisanych w umowie. W umowie jest przecież zapisany obowiązek odbioru gazu.

Co w takim razie stanie się, jeśli nie dogadamy się z Katarczykami?

Nie znam dokładnie kontraktu. Jednak możliwości są takie – zapłacimy za gaz, z którego nie skorzystamy, i będziemy próbować go odsprzedać. Tyle że będziemy znów pod przymusem, więc odbiorca będzie mógł żądać dużej obniżki ceny. Drugą możliwością jest płacenie kar umownych, które przewiduje umowa.

Czy w pana ocenie można mieć pewność, że do grudnia uda się zbudować terminal? Czy należy się spodziewać kolejnych opóźnień?

Chciałbym, żeby udało się zakończyć tę inwestycję do grudnia. Jednak nie mam możliwości uzyskania informacji bezpośrednio z budowy. W tej sprawie należy się opierać na zapowiedziach i komunikatach strony rządowej. Jednak władza ma bardzo niewielką wiarygodność.

Minister odnosząc się do opóźnień w budowie terminala wskazuje, że są one skutkiem kryzysu w sektorze budowlanym w Polsce. Jak pan to ocenia?

To temat na poważną analizę. Jednak pewne jest, że należałoby przyjrzeć się specyficznej sytuacji grupy PBG. Ta firma w pewnym momencie dostawała każdy kontrakt rządowy w Polsce. PBG budowała bardzo dużo boisk, autostrad, prowadziła inwestycje gazowe. Potem jednak nastąpiło szybkie i nagłe odwrócenie się sytuacji. Niektórzy ludzie mówili, że kryzys spółki był wynikiem zamysłu, że został sprowokowany. Jednak nie wiem, czy oni sami nie popełnili pewnych błędów menedżerskich. Firma mogła uznać, że żyje w symbiozie z układem rządzącym, więc dostanie wszystko, czego zapragnie. Odpowiedź związana z przyczynami opóźnień terminala LNG powinna zostać poprzedzona rzetelną i głęboką analizą w PBG. To jednak bardzo obszerny temat.

Rządowi uda się w pana ocenie dokończyć ten projekt. Może nie zależy mu na ukończeniu tej inwestycji?

Tę inwestycję na pewno uda się dokończyć. Tyle tylko, że ona już została opóźniona. W mojej ocenie jednak zbyt duże pieniądze zostały w tej sprawie zaangażowane, by terminal miał nie powstać. Pytanie jednak kiedy to się uda. Każdy miesiąc w tej sprawie kosztuje...

Rozmawiał TK
[Fot. Polskielng.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook