Jedynie prawda jest ciekawa

Szałamacha: Rosja wchodzi w polską chemię

13.06.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem skarbu, posłem PiS Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor i jego Acron zwiększył swoje udziały w polskich Azotach. Jak oceniać tę sprawę? Czy to dla Polski bezpieczna transakcja?

Paweł Szałamacha: To oznacza, że pan Kantor uważa, iż minister skarbu państwa jest niewiarygodny i słaby. Innym wytłumaczeniem jest przekonanie Kantora, że przejmie tę spółkę w całości, że poczynił już zabiegi lobbingowe forsując swój udział w firmie.

Skąd takie wnioski?

Ponad rok temu, gdy ta sprawa pojawiła się po raz pierwszy, Ministerstwo Skarbu wydało komunikat zniechęcający, ale druga strona teraz udowadnia, że się tym zupełnie nie przejmuje. Jeśli ktoś jest traktowany jako napastnik, a obrońcą jest rząd danego kraju, to napastnik powinien się wycofać. Tu mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, on dokupuje akcje.

To będzie miało jakieś skutki?

To już ma swoje skutki. Obecnie Acron ma ponad 20 procent akcji, więc będzie żądał zgody na desygnowanie członka do Rady Nadzorczej. Poza tym Kantor będzie testował na drodze sądowej zapisy w statucie, obniżające jego siłę decyzyjną w głosowaniach.

O czym Pan mówi?

Kantor ma obecnie trochę ponad 20 procent akcji. Na najbliższym Walnym Zgromadzeniu, gdy dojdzie do głosowania, Skarb Państwa zapewne stanie na stanowisku, że on nie może głosować „z tej nadwyżki”. Można się spodziewać, że on to oprotestuje, wpisze do protokołu i pójdzie z tym do sądu. Będzie prowadził dezintegrację spółki na drodze sądowej, a także przez sabotowanie pracy samej firmy.

Ta sytuacja to problem jednej spółki, czy ma to swoje znaczenie dla całego państwa?

Sprawa dotyczy całej polskiej chemii. W Tarnowie obecnie mamy wielką centralę chemiczną. Minister Grad, a potem Budzanowski wnieśli do Azotów duże firmy chemiczne, dokonali połączenia. Przejęcie tej firmy przez kapitał rosyjski oznacza z kolej, że wchodzą w ten obszar całe wpływy Federacji Rosyjskiej. Wpływy polityczne, służby. Mamy obecnie wjazd na Ukrainę, a w Polsce widzimy innego typu politykę. Minister skarbu powinien zacząć kupować akcje, by dojść do progu 66 procent. Albo też rząd powinien rozważyć ustawę wywłaszczeniową i znacjonalizować pana Kantora.

Wiemy, że Aleksander Kwaśniewski działał na rzecz Acronu. Czy to znaczące dla sprawy?

On lobbował na rzecz tej spółki. To jest „misiek”, który udowadnia całym swoim jestestwem, że pieniądz nie śmierdzi.

Możemy mieć zatem do czynienia z politycznym planem przejęcia Azotów?

Kantor będzie się zapewne powoływał na unijne zasady swobody przepływu kapitału oraz na ochronę prawa unijnego. Nie po to to wszystko robi. On nie jest w ciemię bity.

Polskiemu rządowi zależy w Pana ocenie, by Azoty pozostały polskie?

Tego, co rząd chce, nie wiem. Nie wiadomo co ludziom władzy siedzi w głowach. Wiem jednak, że w wielu kwestiach gospodarczych rządzący wykazują się dużą dozą niekompetencji. Potykają się o własne nogi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Azoty]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook