Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Rosja wchodzi w polską chemię

13.06.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem skarbu, posłem PiS Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor i jego Acron zwiększył swoje udziały w polskich Azotach. Jak oceniać tę sprawę? Czy to dla Polski bezpieczna transakcja?

Paweł Szałamacha: To oznacza, że pan Kantor uważa, iż minister skarbu państwa jest niewiarygodny i słaby. Innym wytłumaczeniem jest przekonanie Kantora, że przejmie tę spółkę w całości, że poczynił już zabiegi lobbingowe forsując swój udział w firmie.

Skąd takie wnioski?

Ponad rok temu, gdy ta sprawa pojawiła się po raz pierwszy, Ministerstwo Skarbu wydało komunikat zniechęcający, ale druga strona teraz udowadnia, że się tym zupełnie nie przejmuje. Jeśli ktoś jest traktowany jako napastnik, a obrońcą jest rząd danego kraju, to napastnik powinien się wycofać. Tu mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, on dokupuje akcje.

To będzie miało jakieś skutki?

To już ma swoje skutki. Obecnie Acron ma ponad 20 procent akcji, więc będzie żądał zgody na desygnowanie członka do Rady Nadzorczej. Poza tym Kantor będzie testował na drodze sądowej zapisy w statucie, obniżające jego siłę decyzyjną w głosowaniach.

O czym Pan mówi?

Kantor ma obecnie trochę ponad 20 procent akcji. Na najbliższym Walnym Zgromadzeniu, gdy dojdzie do głosowania, Skarb Państwa zapewne stanie na stanowisku, że on nie może głosować „z tej nadwyżki”. Można się spodziewać, że on to oprotestuje, wpisze do protokołu i pójdzie z tym do sądu. Będzie prowadził dezintegrację spółki na drodze sądowej, a także przez sabotowanie pracy samej firmy.

Ta sytuacja to problem jednej spółki, czy ma to swoje znaczenie dla całego państwa?

Sprawa dotyczy całej polskiej chemii. W Tarnowie obecnie mamy wielką centralę chemiczną. Minister Grad, a potem Budzanowski wnieśli do Azotów duże firmy chemiczne, dokonali połączenia. Przejęcie tej firmy przez kapitał rosyjski oznacza z kolej, że wchodzą w ten obszar całe wpływy Federacji Rosyjskiej. Wpływy polityczne, służby. Mamy obecnie wjazd na Ukrainę, a w Polsce widzimy innego typu politykę. Minister skarbu powinien zacząć kupować akcje, by dojść do progu 66 procent. Albo też rząd powinien rozważyć ustawę wywłaszczeniową i znacjonalizować pana Kantora.

Wiemy, że Aleksander Kwaśniewski działał na rzecz Acronu. Czy to znaczące dla sprawy?

On lobbował na rzecz tej spółki. To jest „misiek”, który udowadnia całym swoim jestestwem, że pieniądz nie śmierdzi.

Możemy mieć zatem do czynienia z politycznym planem przejęcia Azotów?

Kantor będzie się zapewne powoływał na unijne zasady swobody przepływu kapitału oraz na ochronę prawa unijnego. Nie po to to wszystko robi. On nie jest w ciemię bity.

Polskiemu rządowi zależy w Pana ocenie, by Azoty pozostały polskie?

Tego, co rząd chce, nie wiem. Nie wiadomo co ludziom władzy siedzi w głowach. Wiem jednak, że w wielu kwestiach gospodarczych rządzący wykazują się dużą dozą niekompetencji. Potykają się o własne nogi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Azoty]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook