Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Jest niepokój, ale szansy nie straciliśmy

30.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, Pawłem Szałamachą, byłym wiceministrem skarbu.

Stefczyk.info: Litewski parlament właśnie przyjął ustawę, która otwiera kraj na poszukiwanie gazu łupkowego. W Polsce widać coraz większe problemy w tej sprawie. Czy myśmy już łupkową szansę zmarnowali?

Paweł Szałamacha: Nie sądzę, żebyśmy coś już przegrali. Chociaż boksujemy trochę w miejscu. Mamy obecnie problemy związane z tzw. ustawą węglowodorową. Widać było różnice zdań między poszczególnymi ministrami. Polska traci czas, ale jeszcze niczego nie przegraliśmy. PiS jest gotowy ze swoim projektem ws. łupków. Jesteśmy również gotowi na pracę nad projektami i pomysłami rządu. Jednak do tej pory żadnych propozycji z tej strony nie ma. Drugim aspektem poza bezpieczeństwem regulacyjnym inwestorów i udziałem Skarbu Państwa w zyskach jest stan poszukiwań oraz prawdziwa zasobność polskich złóż łupkowych. To jest kwestia, która w ostatnich miesiącach zaczyna budzić nasz niepokój. Być może wstępne szacunki w tej sprawie były zbyt optymistyczne. Jednak niczego w tej sprawie nie da się obecnie przesądzić.

Ma Pan większy niepokój ostatnio? W sprawie łupków coś idzie nie w tę stronę?

Mam ostatnio coraz większe poczucie, że tracimy czas. Czas nie jest wykorzystywany optymalnie. To jednak nie dziwi. Widać bowiem niską sprawność obecnej ekipy w zarządzaniu państwem w ogóle.

W USA trwają debaty o tym, czy rozpocząć nieograniczony eksport łupkowego gazu, Litwa otwiera się na poszukiwania tego surowca. Dlaczego dla polskich władz ta sprawa jest mało znacząca?

Wczesny proces koncesyjny dotyczący łupków przebiegał w pewnej pustce regulacyjnej. Ona dotyczyła przyszłych uprawień koncesjonariuszy oraz obciążeń, jakie mieli ponosić. Do Polski weszło wielu koncesjonariuszy. Oni uzyskali koncesje poszukiwawcze. Rząd dopiero później zobaczył, że siedzi na potencjalnej żyle złota, a zasoby polskie mogą być olbrzymie. Został w blokach startowych i stara się dopiero obecnie przyjąć ustawę węglowodorową. I to napotyka na zrozumiały opór. Koncesjonariusze są bowiem lobbystami w tej sprawie i walczą o swoje. To w mojej ocenie najważniejsze źródło blokady w tej sprawie.

Obecna władza może załatwić sprawę łupkową w sposób skuteczny?

Wciąż mam nadzieję. Jeszcze jej nie straciłem. Liczę, że jeszcze niczego w tej sprawie ostatecznie nie straciliśmy. My jesteśmy gotowi do pracy nad konkretnymi propozycjami.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook