Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Jamał II Rosji niepotrzebny

10.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: „Puls Biznesu” powołując się na rosyjskie media pisze, że Rosja zrezygnowała z budowy drugiej nitki gazociągu Jamalskiego w Polsce. Chodzi o głośny projekt Jamał II. Zamiast tego Moskwa chce obecnie zbudować drugą nitkę Nord Streamu. Ponoć zdecydowała niechęć polskiej strony. Jak pan ocenia tę zmianę?

Paweł Szałamacha: Rosjanie stworzyli inne kanały dystrybucji. Zarówno Nord Stream jak i możliwości stworzone na południu Europy sprawiają, że druga nitka w Polsce jest niepotrzebna. A sprawa stanowiska polskiej strony to sprawa wtórna. To być może było brane pod uwagę, ale jest to wtórne wobec decyzji Rosjan.

Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG, wskazuje, że zmiana decyzji Kremla to błąd, ponieważ Polska mogłaby zarobić na drugiej nitce Jamału. To nietrafiony argument?

Mówienie, że na tamtym gazociągu Polska zarobiłaby, jest nadużyciem. Wszystko bowiem zależałoby od umowy, jaką w tej sprawie zawarlibyśmy. Jeśli obowiązywałby ten sam sposób rozliczania, co na pierwszą nitkę Jamału, to niczego byśmy nie zarobili.

Dlaczego? Na Jamale Polska nie zarabia?

Nie, na pierwszej nitce niczego nie zarabiamy. Stawki opłat za gaz są tak skalkulowane, że Polska nic na tym nie zarabia. Co więcej, zapisy umów sprawiają, że rura idąca przez Polskę jest de facto eksterytorialna. Ludzie Gazpromu mogą klinczować zarząd spółki działające w Polsce. Wracając do słów prezes Piotrowskiej-Oliwy, Polska zarabiałaby jedynie, gdyby opracowano nową umowę. A to nie jest pewne. Na obecnych warunkach o żadnych zyskach nie mogłoby być mowy.

Mówił pan o blokowaniu polskiej spółki zajmującej się Jamałem. EuRoPol Gaz od dawna jest paraliżowany przez stronę rosyjską. Czy sytuacja się może uspokoić?

Sytuacja EuRoPol Gazu pokazuje to, co mówiłem o Jamale. Mamy spółkę działającą od kryzysu do kryzysu. W organach spółki jest paraliż, dlatego, że tak skonstruowano skład władz, że strona rosyjska i polska mają po połowie głosów. To oznacza, że Rosja ma możliwość wetowania i blokowania spółki. Rurociąg idący przez Polskę jest w praktyce eksterytorialny.

Czy wycofanie się z budowy Jamału II oznacza, że energetyczna presja na Polskę się zmniejsza?

Nie, ona się nie zwiększa, sytuacja pozostaje bez zmian. Pod tym względem nie uważam, żeby wycofanie się z budowy Jamału II było negatywną wiadomością.

Litwini informują, że do końca 2014 roku zakończą budowę terminala LNG w Kłajpedzie. Do grudnia ma być również gotowy terminal LNG w Polsce. Czy litewska konkurencja może zagrozić naszej inwestycji?

Nie wiem, czy termin zapowiadany przez stronę litewską, jest osiągalny. Jednak tak czy inaczej warto wspomnieć, że brak jest połączeń między Polską i Litwą, którymi możemy przesyłać nadwyżki gazu z naszego terminala. W związku z tym mamy niemal odrębne systemy, nie mamy zlania się obu sieci gazowniczych. Budowa terminala LNG na Litwie ograniczy jakoś nasze możliwości eksportowe, ale to nie jest argument przeciwko sfinalizowaniu naszego terminala czy osłabiający konieczność jego budowy.

Rozmawiał TK

[Fot. Ruslan Krivobok/Ria Novosti/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook