Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szałamacha: Jamał II Rosji niepotrzebny

10.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą.

Stefczyk.info: „Puls Biznesu” powołując się na rosyjskie media pisze, że Rosja zrezygnowała z budowy drugiej nitki gazociągu Jamalskiego w Polsce. Chodzi o głośny projekt Jamał II. Zamiast tego Moskwa chce obecnie zbudować drugą nitkę Nord Streamu. Ponoć zdecydowała niechęć polskiej strony. Jak pan ocenia tę zmianę?

Paweł Szałamacha: Rosjanie stworzyli inne kanały dystrybucji. Zarówno Nord Stream jak i możliwości stworzone na południu Europy sprawiają, że druga nitka w Polsce jest niepotrzebna. A sprawa stanowiska polskiej strony to sprawa wtórna. To być może było brane pod uwagę, ale jest to wtórne wobec decyzji Rosjan.

Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG, wskazuje, że zmiana decyzji Kremla to błąd, ponieważ Polska mogłaby zarobić na drugiej nitce Jamału. To nietrafiony argument?

Mówienie, że na tamtym gazociągu Polska zarobiłaby, jest nadużyciem. Wszystko bowiem zależałoby od umowy, jaką w tej sprawie zawarlibyśmy. Jeśli obowiązywałby ten sam sposób rozliczania, co na pierwszą nitkę Jamału, to niczego byśmy nie zarobili.

Dlaczego? Na Jamale Polska nie zarabia?

Nie, na pierwszej nitce niczego nie zarabiamy. Stawki opłat za gaz są tak skalkulowane, że Polska nic na tym nie zarabia. Co więcej, zapisy umów sprawiają, że rura idąca przez Polskę jest de facto eksterytorialna. Ludzie Gazpromu mogą klinczować zarząd spółki działające w Polsce. Wracając do słów prezes Piotrowskiej-Oliwy, Polska zarabiałaby jedynie, gdyby opracowano nową umowę. A to nie jest pewne. Na obecnych warunkach o żadnych zyskach nie mogłoby być mowy.

Mówił pan o blokowaniu polskiej spółki zajmującej się Jamałem. EuRoPol Gaz od dawna jest paraliżowany przez stronę rosyjską. Czy sytuacja się może uspokoić?

Sytuacja EuRoPol Gazu pokazuje to, co mówiłem o Jamale. Mamy spółkę działającą od kryzysu do kryzysu. W organach spółki jest paraliż, dlatego, że tak skonstruowano skład władz, że strona rosyjska i polska mają po połowie głosów. To oznacza, że Rosja ma możliwość wetowania i blokowania spółki. Rurociąg idący przez Polskę jest w praktyce eksterytorialny.

Czy wycofanie się z budowy Jamału II oznacza, że energetyczna presja na Polskę się zmniejsza?

Nie, ona się nie zwiększa, sytuacja pozostaje bez zmian. Pod tym względem nie uważam, żeby wycofanie się z budowy Jamału II było negatywną wiadomością.

Litwini informują, że do końca 2014 roku zakończą budowę terminala LNG w Kłajpedzie. Do grudnia ma być również gotowy terminal LNG w Polsce. Czy litewska konkurencja może zagrozić naszej inwestycji?

Nie wiem, czy termin zapowiadany przez stronę litewską, jest osiągalny. Jednak tak czy inaczej warto wspomnieć, że brak jest połączeń między Polską i Litwą, którymi możemy przesyłać nadwyżki gazu z naszego terminala. W związku z tym mamy niemal odrębne systemy, nie mamy zlania się obu sieci gazowniczych. Budowa terminala LNG na Litwie ograniczy jakoś nasze możliwości eksportowe, ale to nie jest argument przeciwko sfinalizowaniu naszego terminala czy osłabiający konieczność jego budowy.

Rozmawiał TK

[Fot. Ruslan Krivobok/Ria Novosti/Wikimedia Commons]
Słowa kluczowe:

Gazprom

,

Jamał

,

Gazociąg Północny

,

Rosja

Warto poczytać

 1. now2 26.10.2016

  Prof. Nowaczyk: "Komisja Millera pracowała na nieprawidłowo odczytanych danych"

  "Jako zespół wielokrotnie prosiliśmy przedstawicieli komisji Millera o dyskusje, o wspólne wystąpienie, odmawiano nam raz za razem".

 2. Zrzut-ekranu-2016-10-26-o-141647 26.10.2016

  Gadowski: Rządy starzeją się szybciej niż ludzie

  Rok dla rządu to tyle, co dziesięć lat w naszej biografii. Na pewno coś jest w tym, co powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”, że przez 8 lat PO nie zrobiła tyle, ile zrobiono przez ten rok.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 26.10.2016

  Ziemkiewicz o Elizie Michalik: Czy naprawdę jej padło na głowę?

  "Dzisiaj nie ma takiej okropności, której by nie powiedziała o Kaczyńskim, katolicyzmie, księżach i przeciwnikach aborcji. Nie wiem, czy naprawdę tak jej padło na głowę, czy to tylko przekalkulowana strategia biznesowa".

 4. dad-and-son-14327721920 26.10.2016

  Szymański: Silny ojciec = społeczeństwo bez aborcji

  "Coraz więcej polskich mężczyzn odkrywa bycie tatą jako ważny element własnej tożsamości i możliwość samorealizacji".

 5. pawlowiczkrystynkaaa 26.10.2016

  Krystyna Pawłowicz złożyła do KRRiT skargę na TVN

  "Czuję się zagrożona, tym bardziej, że „organizowane” przez „Fakty” akcje agresji przeciwko nam i nienawiści stwarzają realne zagrożenie i pobudzają do agresji widzów ze środowisk obecnej opozycji".

 6. Google1477x83143-2016 25.10.2016

  Prezydent we "wSieci": Poprzedni rząd zapominał o rodzinach

  Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 7. marzena1 25.10.2016

  Nykiel: Uczestniczki "Czarnego Protestu" są wykorzystywane

  "Widać wyraźnie, że sprawa aborcji to jest jeden z tematów, które bardzo dobrze napędzają rozruchy społeczne jakiejś określonej części kobiet, określonej części Polaków".

 8. romaszewska-stefffff 25.10.2016

  Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

  Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook