Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha: Energetyka jądrowa potrzebna

12.02.2012

Opowiadam się od dawna za udziałem energii nuklearnej, jako części polskiego miksu energetycznego. Zakładam, że znajdzie się w Polsce lokalizacja na budowę elektrowni – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceminister skarbu Paweł Szałamacha, obecnie poseł PiS.

Stefczyk.info: W gminie Mielno trwa dziś referendum dotyczące zgody na budowę elektrowni atomowej. Czy energia jądrowa jest ważna dla Polski?

Paweł Szałamacha: W moim przekonaniu jedną z najbardziej błędnych decyzji podjętych w III RP było wstrzymanie zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu. Ona była zaawansowana w 80 procentach. Straty w przeliczeniu na dzisiejsze realia szacowałbym na około 4 miliardów euro. Opowiadam się od dawna za udziałem energii nuklearnej, jako części polskiego miksu energetycznego. Zakładam, że znajdzie się w Polsce lokalizacja na budowę elektrowni.

Z czego ten miks miałby się składać?

On w 10-15 procentach powinien się składać właśnie z energii atomowej. Jednak nie należy oczywiście zaniedbywać innych źródeł energii: gazu konwencjonalnego, łupków, źródeł geotermalnych, a przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego.

Każda lokalizacja elektrowni może wywoływać sprzeciw. Czy na świecie buduje się elektrownie na odludziu?

Doświadczenie pokazuje, że instalacje nuklearne są często budowane niedaleko miast. One często powstają kilka kilometrów od nich. Jeśli technologia jest bezpieczna, nie ma powodu, żeby ten rodzaj energii odrzucać.

Jednak sceptycy mówią, że technologia francuska, którą rząd chce wykorzystać, jest przestarzała i niebezpieczna. To prawda?

Polska ma do wyboru kilka technologii. W grę wchodzi czterech producentów: Korea Południowa, Kanada, Francja oraz Stany Zjednoczone. Ja nie przesądzałbym, z której powinniśmy korzystać. Naszą inwestycją rzeczywiście są zainteresowani Francuzi. Czy ich technologia jest przestarzała? Moim zdaniem to nie jest trafna opinia. Za dwa lata Francuzi zrealizują kontrakt w Finlandii. To będzie ich najnowsza technologia. Będziemy mogli zobaczyć, jak działają te rozwiązania.

Czy rządowi zależy na tej elektrowni? Choć referendum jest dziś resort gospodarki zamierza dopiero za miesiąc zacząć kampanię informacyjną nt. atomu.

Działania rządu w tej sprawie są tej samej jakości, co w innych obszarach. Polityka energetyczna jest częścią polityki państwa. Rządzący mają zdaje się poczucie, że jest bardzo dużo czasu.

Jeśli powstanie elektrownia w Polsce, nasz kraj otworzy się na nową technologie. Czy będzie to miało wpływ na inne obszary państwa?

Na pewno energetyka jądrowa będzie lokomotywą naukową dla polskiej fizyki teoretycznej. Te dwa zagadnienia są symbiotyczne. Jeśli chcemy być krajem z pierwszej ligi, wskazane jest, żebyśmy mieli energię jądrową.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Elektrownia we Francji, Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook