Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szałamacha dla Stefczyk.info: Rosjanie nas testują

28.11.2011

Rosyjski Gazprom zwiększył dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem Nord Stream. Jednocześnie zmniejszył się przesył surowca w gazociągu jamajskim, którego trasa wiedzie przez Polskę. Portal Stefczyk.info zapytał Pawła Szałamachę, byłego wiceministra skarbu, obecnego posła PiS, czy ten krok strony rosyjskiej może niepokoić:

Rosjanie testują odporność psychiczną Polaków. Jednak myśmy spodziewali się przecież, że Gazociąg Północny będzie służył do naciskania na Warszawę i testowania naszej psychiki. Nie dziwią mnie więc ani nie zaskakują te doniesienia. Nord Stream był budowany, by mieć kolejne narzędzie nacisku ekonomiczno-politycznego na Europę Środkową. Myśmy powinni przywyknąć do tego typu wiadomości. One będą się powtarzać. Strona rosyjska będzie prowadziła podobne gry, żeby nas zmęczyć i wymusić różne ustępstwa. Obniżenie przesyłu gazu w gazociągu jamajskim będzie sposobem na przypomnienie nam, że jesteśmy zależni od Moskwy.

Skuteczność nacisku rosyjskiego na Polskę przy pomocy gazociągów zależy oczywiście od polskiego stanowiska oraz tego, kto będzie rządził w Warszawie. Przy obecnej ekipie wykorzystywanie Gazociągu Północnego zdaje się być nawet zbyt wielkim wysiłkiem. Rosjanom wystarczy dziś zmarszczenie brwi, by osoby odpowiedzialne za polską politykę zachowywały się odpowiednio. Zakręcenie gazu to nadwyżka środków, jakie muszą stosować Rosjanie, by wymusić na Polsce cokolwiek.

Niestety Polska w obliczu rosyjskiej taktyki zdaje się być w niekorzystnej sytuacji. Pozbyła się bowiem ostatnio instrumentów, które w sposób skuteczny pozwoliłyby się nam ustrzec przed naciskami. Przez ostatnie lata nie wymusiliśmy wprowadzenia w Unii zasady solidarności energetycznej. Zgodziliśmy się na przeniesienie tej sprawy na relacje dwustronne między krajami. Polska przystała na rozwiązania, które są dla nas szkodliwe.

Polską sytuację energetyczną mogłoby polepszyć wzmocnienie eksploatacji krajowych zasobów gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego. To wraz z dokończeniem inwestycji w terminal gazowy znacznie polepszyłoby polską pozycję w kontaktach z Rosją.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

Opinie