Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha dla Stefczyk.info: Rosjanie nas testują

28.11.2011

Rosyjski Gazprom zwiększył dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem Nord Stream. Jednocześnie zmniejszył się przesył surowca w gazociągu jamajskim, którego trasa wiedzie przez Polskę. Portal Stefczyk.info zapytał Pawła Szałamachę, byłego wiceministra skarbu, obecnego posła PiS, czy ten krok strony rosyjskiej może niepokoić:

Rosjanie testują odporność psychiczną Polaków. Jednak myśmy spodziewali się przecież, że Gazociąg Północny będzie służył do naciskania na Warszawę i testowania naszej psychiki. Nie dziwią mnie więc ani nie zaskakują te doniesienia. Nord Stream był budowany, by mieć kolejne narzędzie nacisku ekonomiczno-politycznego na Europę Środkową. Myśmy powinni przywyknąć do tego typu wiadomości. One będą się powtarzać. Strona rosyjska będzie prowadziła podobne gry, żeby nas zmęczyć i wymusić różne ustępstwa. Obniżenie przesyłu gazu w gazociągu jamajskim będzie sposobem na przypomnienie nam, że jesteśmy zależni od Moskwy.

Skuteczność nacisku rosyjskiego na Polskę przy pomocy gazociągów zależy oczywiście od polskiego stanowiska oraz tego, kto będzie rządził w Warszawie. Przy obecnej ekipie wykorzystywanie Gazociągu Północnego zdaje się być nawet zbyt wielkim wysiłkiem. Rosjanom wystarczy dziś zmarszczenie brwi, by osoby odpowiedzialne za polską politykę zachowywały się odpowiednio. Zakręcenie gazu to nadwyżka środków, jakie muszą stosować Rosjanie, by wymusić na Polsce cokolwiek.

Niestety Polska w obliczu rosyjskiej taktyki zdaje się być w niekorzystnej sytuacji. Pozbyła się bowiem ostatnio instrumentów, które w sposób skuteczny pozwoliłyby się nam ustrzec przed naciskami. Przez ostatnie lata nie wymusiliśmy wprowadzenia w Unii zasady solidarności energetycznej. Zgodziliśmy się na przeniesienie tej sprawy na relacje dwustronne między krajami. Polska przystała na rozwiązania, które są dla nas szkodliwe.

Polską sytuację energetyczną mogłoby polepszyć wzmocnienie eksploatacji krajowych zasobów gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego. To wraz z dokończeniem inwestycji w terminal gazowy znacznie polepszyłoby polską pozycję w kontaktach z Rosją.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook