Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha dla Stefczyk.info: Rosjanie nas testują

28.11.2011

Rosyjski Gazprom zwiększył dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem Nord Stream. Jednocześnie zmniejszył się przesył surowca w gazociągu jamajskim, którego trasa wiedzie przez Polskę. Portal Stefczyk.info zapytał Pawła Szałamachę, byłego wiceministra skarbu, obecnego posła PiS, czy ten krok strony rosyjskiej może niepokoić:

Rosjanie testują odporność psychiczną Polaków. Jednak myśmy spodziewali się przecież, że Gazociąg Północny będzie służył do naciskania na Warszawę i testowania naszej psychiki. Nie dziwią mnie więc ani nie zaskakują te doniesienia. Nord Stream był budowany, by mieć kolejne narzędzie nacisku ekonomiczno-politycznego na Europę Środkową. Myśmy powinni przywyknąć do tego typu wiadomości. One będą się powtarzać. Strona rosyjska będzie prowadziła podobne gry, żeby nas zmęczyć i wymusić różne ustępstwa. Obniżenie przesyłu gazu w gazociągu jamajskim będzie sposobem na przypomnienie nam, że jesteśmy zależni od Moskwy.

Skuteczność nacisku rosyjskiego na Polskę przy pomocy gazociągów zależy oczywiście od polskiego stanowiska oraz tego, kto będzie rządził w Warszawie. Przy obecnej ekipie wykorzystywanie Gazociągu Północnego zdaje się być nawet zbyt wielkim wysiłkiem. Rosjanom wystarczy dziś zmarszczenie brwi, by osoby odpowiedzialne za polską politykę zachowywały się odpowiednio. Zakręcenie gazu to nadwyżka środków, jakie muszą stosować Rosjanie, by wymusić na Polsce cokolwiek.

Niestety Polska w obliczu rosyjskiej taktyki zdaje się być w niekorzystnej sytuacji. Pozbyła się bowiem ostatnio instrumentów, które w sposób skuteczny pozwoliłyby się nam ustrzec przed naciskami. Przez ostatnie lata nie wymusiliśmy wprowadzenia w Unii zasady solidarności energetycznej. Zgodziliśmy się na przeniesienie tej sprawy na relacje dwustronne między krajami. Polska przystała na rozwiązania, które są dla nas szkodliwe.

Polską sytuację energetyczną mogłoby polepszyć wzmocnienie eksploatacji krajowych zasobów gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego. To wraz z dokończeniem inwestycji w terminal gazowy znacznie polepszyłoby polską pozycję w kontaktach z Rosją.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook