Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha dla Stefczyk.info: Rosjanie nas testują

28.11.2011

Rosyjski Gazprom zwiększył dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem Nord Stream. Jednocześnie zmniejszył się przesył surowca w gazociągu jamajskim, którego trasa wiedzie przez Polskę. Portal Stefczyk.info zapytał Pawła Szałamachę, byłego wiceministra skarbu, obecnego posła PiS, czy ten krok strony rosyjskiej może niepokoić:

Rosjanie testują odporność psychiczną Polaków. Jednak myśmy spodziewali się przecież, że Gazociąg Północny będzie służył do naciskania na Warszawę i testowania naszej psychiki. Nie dziwią mnie więc ani nie zaskakują te doniesienia. Nord Stream był budowany, by mieć kolejne narzędzie nacisku ekonomiczno-politycznego na Europę Środkową. Myśmy powinni przywyknąć do tego typu wiadomości. One będą się powtarzać. Strona rosyjska będzie prowadziła podobne gry, żeby nas zmęczyć i wymusić różne ustępstwa. Obniżenie przesyłu gazu w gazociągu jamajskim będzie sposobem na przypomnienie nam, że jesteśmy zależni od Moskwy.

Skuteczność nacisku rosyjskiego na Polskę przy pomocy gazociągów zależy oczywiście od polskiego stanowiska oraz tego, kto będzie rządził w Warszawie. Przy obecnej ekipie wykorzystywanie Gazociągu Północnego zdaje się być nawet zbyt wielkim wysiłkiem. Rosjanom wystarczy dziś zmarszczenie brwi, by osoby odpowiedzialne za polską politykę zachowywały się odpowiednio. Zakręcenie gazu to nadwyżka środków, jakie muszą stosować Rosjanie, by wymusić na Polsce cokolwiek.

Niestety Polska w obliczu rosyjskiej taktyki zdaje się być w niekorzystnej sytuacji. Pozbyła się bowiem ostatnio instrumentów, które w sposób skuteczny pozwoliłyby się nam ustrzec przed naciskami. Przez ostatnie lata nie wymusiliśmy wprowadzenia w Unii zasady solidarności energetycznej. Zgodziliśmy się na przeniesienie tej sprawy na relacje dwustronne między krajami. Polska przystała na rozwiązania, które są dla nas szkodliwe.

Polską sytuację energetyczną mogłoby polepszyć wzmocnienie eksploatacji krajowych zasobów gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego. To wraz z dokończeniem inwestycji w terminal gazowy znacznie polepszyłoby polską pozycję w kontaktach z Rosją.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook