Jedynie prawda jest ciekawa


System świetnie neutralizuje zagrożenia

19.10.2011

„Dziś widać, że to wydarzenie niewiele zmieniło w polityce” – tak Jacek Karnowski komentuje dla portalu Stefczyk.info zamordowanie Marka Rosiaka, pracownika biura PiS w Łodzi.

Redaktor naczelny wpolityce.pl zaznacza, że być może miała miejsce „mała korekta”. Przemysł pogardy odrobinę przygasł. To oczywiście jest spowodowane przegraną obozu, który był przez ten przemysł atakowany – mówi Karnowski.

Dziennikarz zaznacza, że generalnie struktura systemu nastawionego na wyszydzanie, wykpiwanie i poniżanie obywateli istnieje. Dobrym tego przykładem był ostatni spot wyborczy Platformy Obywatelskiej, w którym atakowano wyborców opozycji. Atakowanie polityków byłoby dopuszczalne, ale atakowanie grup społecznych jest metodą niedemokratyczną – tłumaczy Karnowski.

Zdaniem naszego rozmówcy, polska rzeczywistość łatwo radzi sobie z takimi wydarzeniami, jak tragedie i wstrząsy narodowe. Żyjemy w systemie, który ma niesłychane zdolności likwidowania zagrożeń, wstrząsów, poruszeń. Przykładów można by mnożyć: katastrofa smoleńska, żałoba narodowa, potem śmierć Marka Rosiaka. Ten system umie sobie radzić z takimi wydarzeniami, bardzo sprawnie je neutralizuje – mówi Jacek Karnowski.

Nasz rozmówca wskazuje, że mamy zawsze do czynienia z podobnym schematem działania. Jest pochylenie głów, włączenie we wspólnotowe przeżywanie, a potem następuje manipulacja znaczeniami. Ostatecznie wszystko się rozmywa. Nie ma żadnej głębszej refleksji na temat takich wydarzeń. Zamordowano Marka Rosiaka – to pewnie zrobił jakiś szaleniec. Cały kontekst społeczny nie jest brany pod uwagę – kwituje nasz rozmówca.

saż

[fot.PAP/Rafał Goły]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook