Jedynie prawda jest ciekawa

System świetnie neutralizuje zagrożenia

19.10.2011

„Dziś widać, że to wydarzenie niewiele zmieniło w polityce” – tak Jacek Karnowski komentuje dla portalu Stefczyk.info zamordowanie Marka Rosiaka, pracownika biura PiS w Łodzi.

Redaktor naczelny wpolityce.pl zaznacza, że być może miała miejsce „mała korekta”. Przemysł pogardy odrobinę przygasł. To oczywiście jest spowodowane przegraną obozu, który był przez ten przemysł atakowany – mówi Karnowski.

Dziennikarz zaznacza, że generalnie struktura systemu nastawionego na wyszydzanie, wykpiwanie i poniżanie obywateli istnieje. Dobrym tego przykładem był ostatni spot wyborczy Platformy Obywatelskiej, w którym atakowano wyborców opozycji. Atakowanie polityków byłoby dopuszczalne, ale atakowanie grup społecznych jest metodą niedemokratyczną – tłumaczy Karnowski.

Zdaniem naszego rozmówcy, polska rzeczywistość łatwo radzi sobie z takimi wydarzeniami, jak tragedie i wstrząsy narodowe. Żyjemy w systemie, który ma niesłychane zdolności likwidowania zagrożeń, wstrząsów, poruszeń. Przykładów można by mnożyć: katastrofa smoleńska, żałoba narodowa, potem śmierć Marka Rosiaka. Ten system umie sobie radzić z takimi wydarzeniami, bardzo sprawnie je neutralizuje – mówi Jacek Karnowski.

Nasz rozmówca wskazuje, że mamy zawsze do czynienia z podobnym schematem działania. Jest pochylenie głów, włączenie we wspólnotowe przeżywanie, a potem następuje manipulacja znaczeniami. Ostatecznie wszystko się rozmywa. Nie ma żadnej głębszej refleksji na temat takich wydarzeń. Zamordowano Marka Rosiaka – to pewnie zrobił jakiś szaleniec. Cały kontekst społeczny nie jest brany pod uwagę – kwituje nasz rozmówca.

saż

[fot.PAP/Rafał Goły]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook