Jedynie prawda jest ciekawa


System ochrony zdrowia to "wolnoamerykanka"

04.10.2012

Rozmawialiśmy z premierem w marcu, skierował nas do ministerstwa zdrowia i ministerstwa pracy. Od marca nie mamy żadnego sygnału, co dzieje się z naszymi postulatami - mówi Iwona Borchulska, szefowa OZZPiP w rozmowie ze Stefczyk.info.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w marcu spotkał się premierem. Wtedy doszło do porozumienia. Skąd zatem pomysł demonstracji teraz? Co się od tego czasu zmieniło?

Właśnie chodzi o to, że niewiele się zmieniło. Wtedy środowisko pielęgniarek rozmawiało z premierem o wydłużeniu wieku emerytalnego. Ustaliliśmy, że są problemy z przepisami prawnymi, kontraktami, czasem pracy, brakiem norm. Z tym wszystkim, o czym mówimy od lat. Pan premier zadeklarował wtedy, że sceduje te nasze sprawy na kompetentnych ministrów - ministra pracy i ministra zdrowia. Od marca z ministerstwa pracy nie dostaliśmy żadnego sygnału, z ministerstwa zdrowia płynęły zapewnienia i deklaracje rozwiązania problemów, nawet padały konkretne daty. Tylko, że kiedy nadchodził termin to zawsze słyszeliśmy o obiektywnych powodach przez które tego czy tamtego nie dało się zrealizować i padały kolejne zapewnienia i kolejne daty. I tak to trwa do dziś.

Czy czujecie się państwo lekceważeni przez premiera?

Fakty są takie, że mieliśmy jakieś umowy i one nie są dotrzymywane. To były umowy, za które miały być odpowiedzialne dwa ministerstwa, zdrowia i pracy. Teraz chcemy o tym poinformować premiera, bo ciągle mamy nadzieje, że może premier o tym nie wie. Chociaż kierowaliśmy już do niego pisma w tej sprawie, ja sama takie pisma przygotowywałam, ale może do niego nie dotarły. Stąd pomysł manifestacji, która ma zwrócić uwagę na problem, który w dużej mierze jest też problemem gospodarki i przede wszystkim problemem personelu, który jest odpowiedzialny za zdrowie społeczeństwa.

Czyli system ochrony zdrowia sam potrzebuje ochrony?

Tak, chodzi o to, żeby przeznaczane na to publiczne pieniądze były wydawane zgodnie z jakimś biznes planem. Jeśli ktoś ma określona kwotę, to musi ustalić najpierw zasady, w jaki sposób będzie nimi dysponował. Musi być system ochrony zdrowia za publiczne pieniądze. Takiego systemu nie ma. Niektórzy słusznie mówią, że rynek ochrony zdrowia w Polsce nie jest "wolnym rynkiem", tylko "wolnoamerykanką". Nie ma jasno określonych zasad, ile ośrodków zdrowia jest potrzebnych w danej gminie, czy powiecie. Na zachodzie to się przelicza na liczbę mieszkańców. Dziś takiej normy w Polsce nie ma. Każdy, kto ma pieniądze, może mieć ośrodek zdrowia i startować w przetargu na wykonywanie określonych procedur. Da deklaracje najniższej ceny i dostaje kontrakt. Ten tort, jakim jest budżet Narodowego Funduszu Zdrowia jest dzielony na coraz więcej, coraz mniejszych części. Małe, prywatne placówki mogą z tego wyżyć, ale duże specjalistyczne szpitale maja coraz mniej szans na zarabianie na tych tzw. intratnych procedurach, a mają obowiązek leczyć najcięższe, najdroższe przypadki.

Czy dobrze rozumiem, że nie ma przepisów, które preferencyjnie traktowałyby publiczne szpitale przy rozdziale tych intratnych procedur?

Właśnie nie ma. Są przetargi, w których każdy może wziąć udział. To sprawiło, że te opłacalne procedury w szpitalach publicznych są już w szczątkowych ilościach. One są wyprowadzone. Tworzą się już nawet takie potęgi finansowe. Na tym to polega. Prywatny podchodzi do konkursu jednego, czy drugiego. Obniża cenę i wygrywa je. W końcu staje się monopolistą na danym rynku w pewnej dziedzinie i wtedy - już jako jedyny wykonawca - winduje ceny. Tak się dzieje w kardiologii inwazyjnej, chirurgii jednego dnia, czy nawet w okulistyce. Prawie cała radioterapia jest w prywatnych rękach. Laboratoria to tez już jest sektor prywatny, wyprowadzony z systemu publicznego. Ponadto prywatne placówki mogą wspomagać się opłatami od pacjentów, państwowe placówki tego robić nie mogą. Rozstrzał się zwiększa, konkurencyjność nie istnieje, koło się zamyka. Co więcej - publiczne szpitale mają obowiązek 24-godzinnego dyżurowania i zbierają powikłania po prywatnych placówkach. Badania studentów Uniwersytetu Gdańskiego pokazują też dobitnie, że do prywatnych placówek trafiają pacjenci młodsi, do publicznych - starsi. To są powikłania, to jest często wiele chorób naraz. Dlatego zależy nam na konkretnym planie pracy i stabilizacji publicznej służby zdrowia

W jaki sposób ta sytuacja odbija się na personelu w placówkach publicznych.?

Jeśli jest mniej pieniędzy w placówkach publicznych, to najpierw cięcia dotykają personelu. Pielęgniarki, choć to niezgodne z prawem, dostają propozycje "nie do odrzucenia". Muszą się godzić na pracę bez należnych dodatków, albo nawet na obniżanie pensji. Pensje można by utrzymać, ale trzeba wtedy zwolnić część personelu, żeby dla pozostałych wystarczyło. Dlatego pracujemy więcej, na dwóch, trzech etatach, jesteśmy wykończeni… Taki jest ten publiczny system ochrony zdrowia. Właśnie o tym chcemy powiadomić premiera.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook