Jedynie prawda jest ciekawa


System finansowy SKOK-ów bezpieczny dla Polaków

24.06.2013

"Wierzę, że relacje pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego a Kasą Krajową SKOK i Kasami ułożą się poprawnie. Wszystkie podmioty będą zmuszone do współdziałania i nauki, a także do wspólnego rozwiązywania problemów."

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe znalazły się w nowej rzeczywistości prawnej. Jestem jednak optymistą. SKOK-i bez pomocy Państwa stworzyły system powiązanych instytucji finansowych wart około 2-3 mld USD.

Dzięki wnioskowi do Trybunału Konstytucyjnego Prezydenta RP B. Komorowskiego nikt nie odważy się dysponować majątkiem kas i Kasy Krajowej na rzecz banków komercyjnych. Byłby to bowiem rozbój w biały dzień. Taką możliwość daje Komisji Nadzoru Finansowego nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

SKOK-ów nie trzeba ratować i naprawiać bo - pomimo sypania piachu w tryby - cały mechanizm funkcjonuje nadal sprawnie i bezpiecznie.

SKOK-i niebawem zostaną również objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co spowoduje, że oszczędzający w SKOK-ach mogą nadal spać spokojnie i nie obawiać się o losy swoich oszczędności. Dotychczasowy system gwarancji był efektywny i spowodował, że w okresie 21 lat nikt z oszczędzających nie stracił złotówki.

Do tej pory nie upadła jeszcze żadna Kasa i mam nadzieję, że nie upadnie w przyszłości. Decyzję o upadłości może podjąć obecnie wyłącznie Komisja Nadzoru Finansowego.

Wierzę, że relacje pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego a Kasą Krajową SKOK i Kasami ułożą się poprawnie. Wszystkie podmioty będą zmuszone do współdziałania i nauki, a także do wspólnego rozwiązywania problemów, mając na uwadze dobro Rzeczypospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwo i stabilne funkcjonowanie rynków kapitałowych.

SKOK-i nie były i nie są instytucją parabankową, czy też hybrydą finansową (odpowiednikiem piramid finansowych takich jak Amber Gold, czy instytucji pożyczkowych typu Provident). Paniki nie udało i nie uda się wywołać, bo 90 % Polaków ufa SKOK-om. W SKOK-ach pracuje kilkadziesiąt tysięcy świetnych fachowców, z szansami na rozwój własnych karier i aspiracji. Są to ludzie młodzi, wykształceni i świadomi faktu, że pracują u siebie. Tak ważne jest, że majątek SKOK-ów to prywatna własność członków, że celem SKOK-ów nie jest maksymalizacja zysku, że nie ma w nich dywidendy, że dochód służy rozwojowi i realizacji celów społecznych. SKOK-i to po prostu spółdzielcze instytucje finansowe (odpowiedniki Unii Kredytowych w USA).

Zastępca Przewodniczącego KNF Pan W. Kwaśniak w rozmowie na łamach „Rzeczpospolitej” z dnia 24 czerwca br. w sposób wyważony ocenił sytuację SKOK-ów. Jego słowa nie spowodują więc z pewnością paniki. Przypomnę, że na osiągnięcie wymaganych, bardzo rygorystycznych i wyśrubowanych współczynników banki spółdzielcze miały całe lata, a SKOK-i tego czasu nie uzyskały i jakoś sobie radzą. Jest to dowód mocy i determinacji SKOK-ów.

O ich przyszłość jestem spokojny. SKOK-i osiągnęły za rok 2012 tylko 250 mln zysku. Czy to jest zbyt mało? Moim zdaniem ten zysk byłby nawet 10 razy większy, gdyby SKOK-i udzielały wyżej oprocentowanych kredytów i pożyczek. Ten zysk jest optymalny i zadowalający, a także zgodny z ustawową i społeczną misją Kas, pomimo, że został naliczony według rozporządzenia Ministra Finansów, budzącego wątpliwości natury prawnej.

Henryk Cioch
[fot. wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook