Jedynie prawda jest ciekawa


System finansowy SKOK-ów bezpieczny dla Polaków

24.06.2013

"Wierzę, że relacje pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego a Kasą Krajową SKOK i Kasami ułożą się poprawnie. Wszystkie podmioty będą zmuszone do współdziałania i nauki, a także do wspólnego rozwiązywania problemów."

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe znalazły się w nowej rzeczywistości prawnej. Jestem jednak optymistą. SKOK-i bez pomocy Państwa stworzyły system powiązanych instytucji finansowych wart około 2-3 mld USD.

Dzięki wnioskowi do Trybunału Konstytucyjnego Prezydenta RP B. Komorowskiego nikt nie odważy się dysponować majątkiem kas i Kasy Krajowej na rzecz banków komercyjnych. Byłby to bowiem rozbój w biały dzień. Taką możliwość daje Komisji Nadzoru Finansowego nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

SKOK-ów nie trzeba ratować i naprawiać bo - pomimo sypania piachu w tryby - cały mechanizm funkcjonuje nadal sprawnie i bezpiecznie.

SKOK-i niebawem zostaną również objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co spowoduje, że oszczędzający w SKOK-ach mogą nadal spać spokojnie i nie obawiać się o losy swoich oszczędności. Dotychczasowy system gwarancji był efektywny i spowodował, że w okresie 21 lat nikt z oszczędzających nie stracił złotówki.

Do tej pory nie upadła jeszcze żadna Kasa i mam nadzieję, że nie upadnie w przyszłości. Decyzję o upadłości może podjąć obecnie wyłącznie Komisja Nadzoru Finansowego.

Wierzę, że relacje pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego a Kasą Krajową SKOK i Kasami ułożą się poprawnie. Wszystkie podmioty będą zmuszone do współdziałania i nauki, a także do wspólnego rozwiązywania problemów, mając na uwadze dobro Rzeczypospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwo i stabilne funkcjonowanie rynków kapitałowych.

SKOK-i nie były i nie są instytucją parabankową, czy też hybrydą finansową (odpowiednikiem piramid finansowych takich jak Amber Gold, czy instytucji pożyczkowych typu Provident). Paniki nie udało i nie uda się wywołać, bo 90 % Polaków ufa SKOK-om. W SKOK-ach pracuje kilkadziesiąt tysięcy świetnych fachowców, z szansami na rozwój własnych karier i aspiracji. Są to ludzie młodzi, wykształceni i świadomi faktu, że pracują u siebie. Tak ważne jest, że majątek SKOK-ów to prywatna własność członków, że celem SKOK-ów nie jest maksymalizacja zysku, że nie ma w nich dywidendy, że dochód służy rozwojowi i realizacji celów społecznych. SKOK-i to po prostu spółdzielcze instytucje finansowe (odpowiedniki Unii Kredytowych w USA).

Zastępca Przewodniczącego KNF Pan W. Kwaśniak w rozmowie na łamach „Rzeczpospolitej” z dnia 24 czerwca br. w sposób wyważony ocenił sytuację SKOK-ów. Jego słowa nie spowodują więc z pewnością paniki. Przypomnę, że na osiągnięcie wymaganych, bardzo rygorystycznych i wyśrubowanych współczynników banki spółdzielcze miały całe lata, a SKOK-i tego czasu nie uzyskały i jakoś sobie radzą. Jest to dowód mocy i determinacji SKOK-ów.

O ich przyszłość jestem spokojny. SKOK-i osiągnęły za rok 2012 tylko 250 mln zysku. Czy to jest zbyt mało? Moim zdaniem ten zysk byłby nawet 10 razy większy, gdyby SKOK-i udzielały wyżej oprocentowanych kredytów i pożyczek. Ten zysk jest optymalny i zadowalający, a także zgodny z ustawową i społeczną misją Kas, pomimo, że został naliczony według rozporządzenia Ministra Finansów, budzącego wątpliwości natury prawnej.

Henryk Cioch
[fot. wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook