Jedynie prawda jest ciekawa


Syn „Lalka”: Tato, jestem z Ciebie bardzo dumny

01.03.2017

„Mam poczucie obowiązku, by przekazywać wiedzę. Nie tylko historię mojego ojca, lecz także historię wszystkich żołnierzy, którzy przeciwstawili się sowieckiemu okupantowi. Cieszę się, że społeczeństwo polskie, a w szczególności młodzież, odkrywa coraz więcej kart tej historii, którą komunistyczny reżim chciał wyrzucić na śmietnik” - powiedział w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” Marek Franczak, syn ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Przypomniał, że wiele lat nie mówiło się o Wyklętych . Ówczesna władza uznała ich za bandytów i tym samym zwalczała wszelkimi możliwymi sposobami. Dodał, że jest wdzięczny i szczęśliwy, że w ostatnich latach uległo to zmianie i Wyklęci powrócili do pamięci Polaków.

Mówi także o tym, jak wyglądało życie w jego domu.

„Łatwo nie było. Mama jak najdłużej starała się trzymać mnie pod kloszem, z dala od środowiska, rodziny i znajomych ojca. (…) W szkole natomiast wielu nauczycieli wmawiało mi, że jestem synem bandyty, że mój ojciec jest zwykłym złodziejem i mordercą, że jestem gorszy od reszty” - wspominał Franczak.

Przyznał, że nigdy nie poznał ojca, ale kiedyś widział zarys jego sylwetki.

„Rozmyte wspomnienie to jedyne, co miałem po tacie(…). Czułem wielki żal, a jednocześnie rozumiałem, że tata musiał tak postąpić” - podkreślił.

Zapytany, dlaczego „Lalek” się nie ujawnił, kiedy miał do tego sposobność, odpowiedział, że bał się i nie wierzył w zapewnienia komunistów.

„Z tego co wiem, ojciec chciał dostać gwarancję, że nie będzie prześladowany. Nie było dla niego ważne, czy pójdzie do więzienia, czy nie. Podczas jednego ze spotkań z mamą powiedział jej, że jest tylko człowiekiem i nie wie, czy nie złamano by go podczas tortur. (…) Dlatego, mimo strachu i tęsknoty, zdecydował się pozostać w lesie. Wiem, że była to dla niego niełatwa decyzja” - przyznał.

Podkreślił, że Żołnierze Wyklęci wrócili do świadomości Polaków głównie za sprawą młodych ludzi.

„To oni, szukając swoich wzorców odkryli to, co komuniści starali się przed dziesiątki lat pogrzebać. Jestem im wdzięczny i cieszę się, że Polska odzyskuje swoją tożsamość, oddzielając prawdziwych bohaterów od zdrajców i okupantów” - podkreślił Marek Franczak.  

wkt/GPC

[fot. Marek Franczak, fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook