Jedynie prawda jest ciekawa


Sympatia prezydenta do Jaruzelskiego jest dziwna

13.05.2014

"Zapraszanie gości świadczy o gospodarzu" - mówi Marcin Wolski o wizycie generała w Belwederze.

Stefczyk.info: W swojej najnowszej książce Monika Jaruzelska wspomina, jak z okazji 90. urodzin ojca zostali zaproszeni do Belwederu przez prezydenta Komorowskiego. O czym świadczy to zaproszenie?

Marcin Wolski: Tu są dwie interpretacje: bardziej lub mniej korzystna dla prezydenta. Kurtuazja posunięta do przesady – to jedno, a drugie – jakaś zadziwiająca konieczność – nie wiem czy wymuszona. Podejrzewam, że ten Bronisław Komorowski, którego niektórzy znają jako działacza antykomunistycznego i współpracownika Antoniego Macierewicza, trudno powiedzieć żeby z własnej woli nagle poczuł tak niebywałą sympatię do Jaruzelskiego. Sytuacja dziwna i co więcej niepotrzebna. Chyba uczestnicy tego spotkania zdawali sobie z tego sprawę, bo nie było ono szczególnie nagłaśniane.

Właśnie, dlaczego media bardziej skupiły się na tej imprezie w hotelu Hyatt zorganizowanej przez dawnych działaczy PZPR, niż na tej wizycie w Belwederze?

To było bardziej naturalne. Teraz już nie, ale jeszcze całkiem niedawno w Niemczech odbywały się zjazdy byłych towarzyszy partyjnych z SS. Jako imprezy wewnętrzne, w kraju odbywać się mogły. Zupełnie inna sytuacja, gdyby Angela Merkel dziś przyjęła Martina Bormanna [generał SS – przyp. red.].

Czy miejsce generała Jaruzelskiego jest w wolnej Polsce w Belwederze? Oczywiście w roli gościa.

To jest pytanie do gospodarza. Gospodarz ponosi odpowiedzialność za to, kogo zaprasza. Możemy to najwyżej oceniać – naszym prawem jako społeczeństwa jest wyrażanie opinii. Mi się wydaje, że jest to bardzo zły znak – zapraszanie gości świadczy o gospodarzu. Są pewni ludzie, którym bym ręki nie podał i Jaruzelski się do nich zalicza. Jeżeli jesteśmy w stanie przyjąć do wiadomości, że ze względu na wiek nie może odpowiedzieć za swoje winy, to jest granica naszej tolerancji – poza wszystkim innym pozostaje komunistycznym zbrodniarzem, którego moim zdaniem czeka wieczna hańba i drwiący śmiech pokoleń.

Wspomniał pan o tej opozycyjnej karcie w życiu Bronisława Komorowskiego – teraz też stara się włączyć w przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych...

Żeby było jasne – to mu się chwali.

Ale jak to się ma do tego przyjmowania Jaruzelskiego?

Wśród polskich powiedzeń jest na to określenie: Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Tylko pozostaje pytanie: co jest prawdziwe – świeczka czy ogarek?

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook