Jedynie prawda jest ciekawa

Świrski: Żądamy sprostowania i przeprosin od "El Pais"

25.05.2017

Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi "El Pais". W hiszpańskiej gazecie ukazał się tekst wskazujący, że Polacy są odpowiedzialni za „polowania na Żydów”.

Jak poinformowała RDI w czwartkowym komunikacie, z inicjatywy Reduty jej fundator Maciej Świrski skierował w środę pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais. Dotyczy on naruszenia dóbr osobistych i nakazuje pozwanemu przeproszenie na stronie internetowej elpais.com. To reakcja Reduty Dobrego Imienia (RDI) na marcową publikację zatytułowaną „Polonia reescribe su historia de la Il Guerra Mundial”. W artykule autor wykazywał m.in., że Polacy są odpowiedzialni nie tylko za Holokaust, ale również za „pogromy Żydów” czy też „polowania na Żydów”.

W tekście pojawiły się również tezy o braku empatii Polaków w stosunku do masowo mordowanych Żydów, zaś autor powoływał się m.in. na Jana Grabowskiego, twierdzącego, iż Polacy są odpowiedzialni za „polowania na Żydów”, których miało zginąć w ten sposób ponad 200 tys. Uważam, że mówienie o winie Polaków i ich odpowiedzialności za II wojnę światową, jest naruszeniem dobra osobistego nie tylko mojego, ale każdego Polaka. Takie tezy przedstawiają bowiem każdego Polaka jako potomka morderców - a na to naszej zgody być nie może- uważa Świrski.

Jak informuje Reduta, żądanie sprostowania wysłano już 12 kwietnia br. i do dziś nie ma żadnej odpowiedzi. W złożonym w środę pozwie RDI występuje nie tylko z wnioskiem o sprostowanie informacji przedstawionych w tekście, ale również o przeprosiny. Reduta Dobrego Imienia wspiera prawnie Macieja Świrskiego, który występuje przeciwko elpais.com. Maciej Świrski jest fundatorem Reduty, przez kilka lat sprawował funkcję prezesa. Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

fot. [Fratria]

pc/PAP
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook