Jedynie prawda jest ciekawa


Świrski: Niemiecka sieć zabrania mówić po polsku

07.11.2014

To, że do zdarzenia doszło w Lidlu, to jest kwestia bardzo symptomatyczna, ponieważ w niemieckiej sieci handlowej zabrania się polskim pracownikom mówić w ojczystym języku. Menadżerowie sieci nie rozumiejący delikatności tego problemu są po prostu głupi – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Świrski, założyciel Reduty Dobrego Imienia.

Stefczyk.info: W jednym ze sklepów niemieckiej sieci Lidl w szkockim Kirkcaldy nakazano pracownikom – Polakom - mówić w czasie pracy tylko po angielsku. Czy polscy dyplomaci powinni zainterweniować w tej sprawie?

CZYTAJ O TYM SKANDALU!

Maciej Świrski: To jest sprawa dla polskiego ambasadora na Wyspach Brytyjskich, przecież służby dyplomatyczne, powinny zajmować się takimi sprawami. Dodatkowo sprawą dyskryminacji Polaków powinni zająć się ludzie, oraz służby odpowiadające za bezpieczeństwo polskich obywateli za granicą.

To jest kwestia bezpieczeństwa?

Jeżeli nie mam prawa posługiwać się językiem ojczystym w obcym kraju, to narusza się moje swobody obywatelskie oraz bezpieczeństwo. Należy rozpoznać człowieka, który wydał pracownikom sklepu takie polecenie, aby dostarczyć odpowiednie informacje dyplomatom.

Czy istnieją jeszcze inne formy rozwiązania tego problemu?

Oczywiście istnieje również kwestia protestów społecznych. Nie można być obojętnym na takie zachowania, dlatego należy zainteresować sprawą instytucje broniące praw człowieka. To, że do zdarzenia doszło w Lidlu, to jest kwestia bardzo symptomatyczna, ponieważ w niemieckiej sieci handlowej zabrania się polskim pracownikom mówić w ojczystym języku. Menadżerowie sieci nie rozumiejący delikatności tego problemu są po prostu głupi.

Czy możemy w jakiś sposób tłumaczyć zachowanie Szkotów, którzy atakują Polaków nie pierwszy raz? Może im przeszkadzamy? Szkoci tłumaczą, że zabieramy im miejsca pracy itd.

Wielka Brytania jest państwem o tradycji kolonialnej i pewne formy traktowania cudzoziemców są tam niezmienne od lat. Najlepszym miejscem do życia dla Polaków jest Polska, tylko stworzono nam taki system w którym nie można normalnie żyć i mieszkać, dlatego ludzie wyjeżdżają. W Anglii zawsze będzie dochodziło podobnych sytuacji, Rasistowska przeszłość w Wielkiej Brytanii wybija w stosunku do obcych, a warto dodać, iż język polski jest na Wyspach językiem drugiego wyboru. W łagodzeniu napięć nie pomaga nawet poprawność polityczna wpajana obywatelom brytyjskim od urodzenia, ponieważ wygrywa z nią prymitywne myślenie, że zabieramy komuś pracę, podczas gdy Polacy stanowią motor napędowy brytyjskiej gospodarki.

Czyli jesteśmy potrzebni Brytyjczykom?

Masowa emigracja Polaków do Anglii - z punktu widzenia brytyjskiej racji stanu - była i jest czystym zyskiem dla tego kraju. Tanim kosztem wyssali z Polski siły życiowe w postaci ludzi młodych, energicznych, inteligentnych, dobrze wykształconych, a przede wszystkim białych, ponieważ niektórzy Brytyjczycy w swoim rasistowskim nastawieniu – do którego wstydzą się przyznać – wiedzą, że mają miejsca i dzielnice opanowane przez kolorowych, gdzie dodatkowo na wszystko nakłada się ekstremizm muzułmański. Polacy to chrześcijanie, którzy bardzo dobrze się asymilują i są przydatni do zrównoważenia tamtych zagrożeń.

Jednak premier Dawid Cameron chce ograniczyć prawa emigrantów?

To jest zwykła gra. Cameron doskonale wie co robi, ponieważ tylko zagrożenie takimi ograniczeniami spowoduje jeszcze większy napływ Polaków do Wielkiej Brytanii. A jest to rządowi w Londynie potrzebne, żeby minimalizować muzułmański element. Problem w tym, że Anglicy w swojej masie, nie mają pojęcia jakie ich państwo czerpie korzyści z Polaków. Widzą w nas konkurencję dla siebie i obawiają się tego.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wikimedia org]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook