Jedynie prawda jest ciekawa


Świrski: Niemiecka sieć zabrania mówić po polsku

07.11.2014

To, że do zdarzenia doszło w Lidlu, to jest kwestia bardzo symptomatyczna, ponieważ w niemieckiej sieci handlowej zabrania się polskim pracownikom mówić w ojczystym języku. Menadżerowie sieci nie rozumiejący delikatności tego problemu są po prostu głupi – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Świrski, założyciel Reduty Dobrego Imienia.

Stefczyk.info: W jednym ze sklepów niemieckiej sieci Lidl w szkockim Kirkcaldy nakazano pracownikom – Polakom - mówić w czasie pracy tylko po angielsku. Czy polscy dyplomaci powinni zainterweniować w tej sprawie?

CZYTAJ O TYM SKANDALU!

Maciej Świrski: To jest sprawa dla polskiego ambasadora na Wyspach Brytyjskich, przecież służby dyplomatyczne, powinny zajmować się takimi sprawami. Dodatkowo sprawą dyskryminacji Polaków powinni zająć się ludzie, oraz służby odpowiadające za bezpieczeństwo polskich obywateli za granicą.

To jest kwestia bezpieczeństwa?

Jeżeli nie mam prawa posługiwać się językiem ojczystym w obcym kraju, to narusza się moje swobody obywatelskie oraz bezpieczeństwo. Należy rozpoznać człowieka, który wydał pracownikom sklepu takie polecenie, aby dostarczyć odpowiednie informacje dyplomatom.

Czy istnieją jeszcze inne formy rozwiązania tego problemu?

Oczywiście istnieje również kwestia protestów społecznych. Nie można być obojętnym na takie zachowania, dlatego należy zainteresować sprawą instytucje broniące praw człowieka. To, że do zdarzenia doszło w Lidlu, to jest kwestia bardzo symptomatyczna, ponieważ w niemieckiej sieci handlowej zabrania się polskim pracownikom mówić w ojczystym języku. Menadżerowie sieci nie rozumiejący delikatności tego problemu są po prostu głupi.

Czy możemy w jakiś sposób tłumaczyć zachowanie Szkotów, którzy atakują Polaków nie pierwszy raz? Może im przeszkadzamy? Szkoci tłumaczą, że zabieramy im miejsca pracy itd.

Wielka Brytania jest państwem o tradycji kolonialnej i pewne formy traktowania cudzoziemców są tam niezmienne od lat. Najlepszym miejscem do życia dla Polaków jest Polska, tylko stworzono nam taki system w którym nie można normalnie żyć i mieszkać, dlatego ludzie wyjeżdżają. W Anglii zawsze będzie dochodziło podobnych sytuacji, Rasistowska przeszłość w Wielkiej Brytanii wybija w stosunku do obcych, a warto dodać, iż język polski jest na Wyspach językiem drugiego wyboru. W łagodzeniu napięć nie pomaga nawet poprawność polityczna wpajana obywatelom brytyjskim od urodzenia, ponieważ wygrywa z nią prymitywne myślenie, że zabieramy komuś pracę, podczas gdy Polacy stanowią motor napędowy brytyjskiej gospodarki.

Czyli jesteśmy potrzebni Brytyjczykom?

Masowa emigracja Polaków do Anglii - z punktu widzenia brytyjskiej racji stanu - była i jest czystym zyskiem dla tego kraju. Tanim kosztem wyssali z Polski siły życiowe w postaci ludzi młodych, energicznych, inteligentnych, dobrze wykształconych, a przede wszystkim białych, ponieważ niektórzy Brytyjczycy w swoim rasistowskim nastawieniu – do którego wstydzą się przyznać – wiedzą, że mają miejsca i dzielnice opanowane przez kolorowych, gdzie dodatkowo na wszystko nakłada się ekstremizm muzułmański. Polacy to chrześcijanie, którzy bardzo dobrze się asymilują i są przydatni do zrównoważenia tamtych zagrożeń.

Jednak premier Dawid Cameron chce ograniczyć prawa emigrantów?

To jest zwykła gra. Cameron doskonale wie co robi, ponieważ tylko zagrożenie takimi ograniczeniami spowoduje jeszcze większy napływ Polaków do Wielkiej Brytanii. A jest to rządowi w Londynie potrzebne, żeby minimalizować muzułmański element. Problem w tym, że Anglicy w swojej masie, nie mają pojęcia jakie ich państwo czerpie korzyści z Polaków. Widzą w nas konkurencję dla siebie i obawiają się tego.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wikimedia org]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook