Jedynie prawda jest ciekawa


Świrski: "nadal jesteśmy dla Niemców podludźmi"

09.07.2013

Niemcy przez całe lata próbowali wmówić Polakom, że zależy im na tzw. pojednaniu. Film "Nasze matki, nasi ojcowie" było niczym zdjęcie maski z twarzy. Okazuje się, że tak jak w przeszłości, także dziś jesteśmy dla Niemców godni pogardy. O skutkach stworzenia antypolskiej propagandówki dla relacji między sąsiedzkich rozmawiamy z Maciejem Świrskim, szefem Reduty Dobrego Imienia.

Czy film „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazał prawdziwą wartość tzw. pojednania polsko-niemieckiego? A może pokazał coś więcej: wdrukowany w niemiecką psychikę antypolonizm, pogardę dla nas?

Film jest ciosem w pojednanie w pojednanie polsko-niemieckie, które się dokonywało. Zaczęło się pamiętnym listem polskich biskupów, Polacy pamiętają niemiecką pomoc z czasów stanu wojennego. Zwróciłem uwagę na to wszystko w liście otwartym do producenta serialu.

Myślę, że to cios zadany z premedytacją przez jakieś środowisko w Niemczech. Mam wrażenie, że to są jakieś posthitlerowskie resentymenty.

Denazyfikacja nie dokonała się w Niemczech, ani w zachodnich, ani wschodnich. Funkcjonariusze partii hitlerowskiej średniego byli funkcjonariuszami SED (wschodnioniemieckiej partii komunistycznej) i Stasi. W Niemczech zachodnich rozliczenia z nazizmem zakończyły się około 1950 r. Potem nastąpiła faza zapomnienia. Dopiero w 1968 r. młodzież wznowiła proces oczyszczania Niemiec.


Czyli można uznać, że duch Goebelsa przetrwał? Duch antypolskiej propagandy przetrwał?

Nie tyle duch Goebelsa, co Alfreda Rosenberga (główny ideolog NSDAP – przyp. red.). W tym filmie mieszają się dwa spojrzenia na Polaków. Jedno to spojrzenie rasistowskie, o którym piszę w liście, pokazujące nas jako współczesnych podludzi, czy ludzi godnych pogardy.

W Niemczech hitlerowskich byliśmy podludźmi ze względów rasowych, czyli według tego kanonu, który oni wówczas wyznawali, a dziś jesteśmy dla nich podludźmi według kanonu, który oni dzisiaj wyznają. Ten kanon to poprawność polityczna. My zaś jesteśmy antysemitami, a więc znowu podludźmi.


Czyli czasy się zmieniają, ale my ciągle jesteśmy dla Niemców podludźmi?

No tak. To jest obraz Polaka tworzony przez propagandę niemiecką. Przez teorię rasową, która jest dalej, choć oczywiście w zmodyfikowanej formie, kultywowana. Jedna ideologia zastąpiła drugą. Dziś główną ideologią jest poprawność polityczna, dla której głównym grzechem jest antysemityzm i doszukuje się go wszędzie tam, gdzie się chce znaleźć wroga.

Czy według pana w kraju rządzonym przez innych ludzi niż dziś reakcja byłaby ostrzejsza na szczeblu międzrządowym? Tymczasem u nas  Donald Tusk w ogóle milczy, a Radosław Sikorski kpi w wywiadzie dla gazety, że „przecież niemiecki rząd nie stał za produkcją filmu”.

Gdybyśmy byli krajem rządzonym przez odpowiedzialnych za jego przyszłość, to informacja o tym, że taki prowokacyjny wobec Polski, godzący w jej pozycję  film jest kręcony dotarłaby kanałami wywiadowczymi i natychmiast wywołałaby reakcję. Natychmiast przedsiębrane były działania zaradcze, zapobiegawcze. Kanałami dyplomatycznymi, aby nie doprowadzić do kryzysu międzypaństwowego, ale aby jednocześnie zablokować tworzenia takiego obrazu.


Brak jakiejkolwiek reakcji może świadczyć o czym? Czy to kolejny dowód na to, że rząd Tuska jest uzależniony od Berlina? Uzależniony psychicznie i to tak, że ta więź nie pozwala tym ludziom wystąpić nawet wówczas, gdy Niemcy działają na szkodę Polski?

Tak, można to nazwać uzależnieniem, psychicznym, zależnością mentalną tych ludzi. Tak podejrzewam. Jest miło im rozmawiać przy stole i uważać, że Polska nie jest problemem, jak jakiś czas temu wyraził się były polski ambasador w Berlinie – Marek Prawda.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook