Jedynie prawda jest ciekawa


Świrski: "nadal jesteśmy dla Niemców podludźmi"

09.07.2013

Niemcy przez całe lata próbowali wmówić Polakom, że zależy im na tzw. pojednaniu. Film "Nasze matki, nasi ojcowie" było niczym zdjęcie maski z twarzy. Okazuje się, że tak jak w przeszłości, także dziś jesteśmy dla Niemców godni pogardy. O skutkach stworzenia antypolskiej propagandówki dla relacji między sąsiedzkich rozmawiamy z Maciejem Świrskim, szefem Reduty Dobrego Imienia.

Czy film „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazał prawdziwą wartość tzw. pojednania polsko-niemieckiego? A może pokazał coś więcej: wdrukowany w niemiecką psychikę antypolonizm, pogardę dla nas?

Film jest ciosem w pojednanie w pojednanie polsko-niemieckie, które się dokonywało. Zaczęło się pamiętnym listem polskich biskupów, Polacy pamiętają niemiecką pomoc z czasów stanu wojennego. Zwróciłem uwagę na to wszystko w liście otwartym do producenta serialu.

Myślę, że to cios zadany z premedytacją przez jakieś środowisko w Niemczech. Mam wrażenie, że to są jakieś posthitlerowskie resentymenty.

Denazyfikacja nie dokonała się w Niemczech, ani w zachodnich, ani wschodnich. Funkcjonariusze partii hitlerowskiej średniego byli funkcjonariuszami SED (wschodnioniemieckiej partii komunistycznej) i Stasi. W Niemczech zachodnich rozliczenia z nazizmem zakończyły się około 1950 r. Potem nastąpiła faza zapomnienia. Dopiero w 1968 r. młodzież wznowiła proces oczyszczania Niemiec.


Czyli można uznać, że duch Goebelsa przetrwał? Duch antypolskiej propagandy przetrwał?

Nie tyle duch Goebelsa, co Alfreda Rosenberga (główny ideolog NSDAP – przyp. red.). W tym filmie mieszają się dwa spojrzenia na Polaków. Jedno to spojrzenie rasistowskie, o którym piszę w liście, pokazujące nas jako współczesnych podludzi, czy ludzi godnych pogardy.

W Niemczech hitlerowskich byliśmy podludźmi ze względów rasowych, czyli według tego kanonu, który oni wówczas wyznawali, a dziś jesteśmy dla nich podludźmi według kanonu, który oni dzisiaj wyznają. Ten kanon to poprawność polityczna. My zaś jesteśmy antysemitami, a więc znowu podludźmi.


Czyli czasy się zmieniają, ale my ciągle jesteśmy dla Niemców podludźmi?

No tak. To jest obraz Polaka tworzony przez propagandę niemiecką. Przez teorię rasową, która jest dalej, choć oczywiście w zmodyfikowanej formie, kultywowana. Jedna ideologia zastąpiła drugą. Dziś główną ideologią jest poprawność polityczna, dla której głównym grzechem jest antysemityzm i doszukuje się go wszędzie tam, gdzie się chce znaleźć wroga.

Czy według pana w kraju rządzonym przez innych ludzi niż dziś reakcja byłaby ostrzejsza na szczeblu międzrządowym? Tymczasem u nas  Donald Tusk w ogóle milczy, a Radosław Sikorski kpi w wywiadzie dla gazety, że „przecież niemiecki rząd nie stał za produkcją filmu”.

Gdybyśmy byli krajem rządzonym przez odpowiedzialnych za jego przyszłość, to informacja o tym, że taki prowokacyjny wobec Polski, godzący w jej pozycję  film jest kręcony dotarłaby kanałami wywiadowczymi i natychmiast wywołałaby reakcję. Natychmiast przedsiębrane były działania zaradcze, zapobiegawcze. Kanałami dyplomatycznymi, aby nie doprowadzić do kryzysu międzypaństwowego, ale aby jednocześnie zablokować tworzenia takiego obrazu.


Brak jakiejkolwiek reakcji może świadczyć o czym? Czy to kolejny dowód na to, że rząd Tuska jest uzależniony od Berlina? Uzależniony psychicznie i to tak, że ta więź nie pozwala tym ludziom wystąpić nawet wówczas, gdy Niemcy działają na szkodę Polski?

Tak, można to nazwać uzależnieniem, psychicznym, zależnością mentalną tych ludzi. Tak podejrzewam. Jest miło im rozmawiać przy stole i uważać, że Polska nie jest problemem, jak jakiś czas temu wyraził się były polski ambasador w Berlinie – Marek Prawda.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook