Jedynie prawda jest ciekawa


Świętowanie zwycięstwa

15.08.2012

Każda rocznica Bitwy Warszawskiej powinna być powodem do okazałego świętowania zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną, a nie do stawiania pomników najeźdźcom.

Zaledwie kilkanaście miesięcy od odzyskania Niepodległości i powrotu na mapy Europy i Świata Polska stanęła przed śmiertelnym niebezpieczeństwem nacierającego ze wschodu bolszewickiego barbarzyństwa. Młodemu państwu polskiemu, które nie miało nawet czasu na podniesienie się ze zniszczeń jakie poczyniła I wojna światowa, które dopiero rozpoczęło proces scalania trzech zaborów udało się stworzyć armię która zatrzymała ofensywę bolszewicką. Udało się to dzięki wysiłkowi i ofiarności Narodu, bohaterstwu żołnierzy i mądrości ich dowódców. Zwycięstwo w wojnie z bolszewicką Rosją zawdzięczamy patriotyzmowi i heroizmowi naszych przodków. Powinniśmy być dumni, że Polacy potrafili się zjednoczyć i wspólnie uratować odzyskaną Niepodległość.

Po raz kolejny Polska wywiązała się ze swojej roli „przedmurza Chrześcijaństwa” ratując Europę przed zgubą z rąk bolszewickiej barbarii. Dowodzący Frontem Zachodnim Michaił Tuchaczewski w odezwie do swoich żołnierzy nie ukrywał intencji Armii Czerwonej: „Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze” - w taki sposób przedstawiał cel wojny z Polską.

Dlatego nie jest żadną megalomanią, ale oddaniem prawdy, że zwycięstwo wojsk polskich uratowało Europę przed bolszewizmem. Nazwanie przez lorda D’Abernona Bitwy Warszawskiej - osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata - jest potwierdzeniem tego, że już wówczas zdawano sobie sprawę z roli jaką dla Europy miało zwycięstwo Polski nad bolszewicką Rosją. Gdyby nie to zwycięstwo nad wieloma stolicami powiewałby sierp i młot.

Każda rocznica Bitwy Warszawskiej powinna być powodem do okazałego świętowania zwycięstwa polskiego oręża nad Armią Czerwoną. Rozumiał to śp. prezydent Lech Kaczyński, z którego inicjatywy w 2007 roku, z okazji 87 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbyła się defilada wojskowa z udziałem kilku tysięcy żołnierzy, w tym reprezentacyjnego pododdziału z Francji oraz dziesiątków pojazdów. Nad defiladą przelatywały samoloty i śmigłowce.

Była to pierwsza po wojnie taka defilada w rocznicę Bitwy Warszawskiej odwołująca się do tradycji II Rzeczypospolitej. Jak bardzo potrzebujemy efektownego celebrowania naszych zwycięstw pokazali Polacy, których dziesiątki tysięcy oglądało ją na żywo. Śp. prezydent Lech Kaczyński rozumiał doskonale, że nadanie odpowiednio uroczystej rangi obchodom ważnych rocznic buduje poczucie wspólnoty i że szczególnie dla młodego pokolenia jest swego rodzaju nauką patriotyzmu. Rozumieją to inne narody, od wielu lat przykładając wielką wagę do okazałego celebrowania swoich świąt narodowych. Niestety, obecne władze od okazałego świętowania zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej wolą stawianie pomników upamiętniających najeźdźców, których celem było zniszczenie Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną było możliwe dzięki geniuszowi polskich dowódców z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Było możliwe dzięki, stworzonej naprędce i mimo trudnych warunków ekonomicznych, walecznej Armii. Dziś niestety Wojsko Polskie jest konsekwentnie likwidowane, a kwiat polskiego dowództwa zginął w katastrofie smoleńskiej.

Jak to często bywa w naszych dziejach ważne daty historyczne splatają się ze świętami kościelnymi. 15 sierpnia, kiedy obchodzimy kolejne rocznice „Cudu nad Wisłą”, to w Kościele święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla wielu to powód do drwin z „bogoojczyźnianego patriotyzmu”, dla nas kolejny dowód, że losy Polski, polskiego narodu są mocno splecione z religią rzymsko-katolicką.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP/T.Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook