Jedynie prawda jest ciekawa


Święto Trzech Króli to dzień ważny dla chrześcijaństwa

05.01.2014

"To inicjatywa, która angażuje i w konsekwencji łączy rodziny" - mówi organizatorka Orszaku Trzech Króli, który 6.01 ponownie przejdzie ulicami miast.

Stefczyk.info: Jutro po raz szósty wyruszycie państwo Orszakiem Trzech Króli. Jak to się wszystko zaczęło?

Maria Brzeska-Deli: Orszak zaczął się w jednej ze szkół. To były po prostu szkolne jasełka. Potem te jasełka cieszyły się coraz większą popularnością, więc zostały przeniesione do Teatru Buffo. Jednak teatr też był za mały. W 2009 roku postanowiliśmy wyjść na ulice Warszawy. Wtedy pierwszy Orszak poszedł przez Stare Miasto. Wówczas Święto Trzech Króli nie było jeszcze dniem wolnym od pracy, więc mieliśmy ograniczoną ilość miejsca do dyspozycji. A potem Orszak zaczął się rozrastać.

Państwo organizujecie Orszak na całym świecie. Jakim sposobem udało się wyjść z tą inicjatywą za granicę?

Ta inicjatywa zaczęła rozrastać się w Polsce – z roku na rok jest nas coraz więcej. Staramy się to nagłaśniać, mówić, że mamy taki pomysł na obchodzenie tego święta. I z czasem zagraniczne placówki, stowarzyszenia czy ludzie prywatni zaczęli się zgłaszać do fundacji. To są osoby indywidualne, także grupy ludzi zebrane przy jakiejś parafii lub inicjatywie lokalnej, które zobaczyły informację o Orszaku lub uczestniczyły w Orszaku w Polsce. 

Czy w tych zagranicznych orszakach uczestniczy Polonia czy może także miejscowi?

I tak, i tak. My zapraszamy wszystkich – osoby związane z miejscem, gdzie dany Orszak idzie po prostu tam przychodzą, więc jest to zarówno Polonia jak i pozostali mieszkańcy.

Wspomniała pani, że jesteście fundacją. Czy jesteście zaangażowani w jakąś pomoc?

Naszym głównym celem, jako fundacji, jest przywrócenie Święta Objawienia Pańskiego do przestrzeni publicznej; pokazanie, że można je obchodzić w określony sposób. Natomiast przy organizacji Orszaku współpracujemy z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia i jej wolontariusze podczas Orszaku zbierają datki na cele swojej organizacji. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zbiera na dzieci poszkodowane w wyniku kataklizmu na Filipinach.

Macie państwo wsparcie wielu znanych osób, takich jak Anna Dymna czy Krzysztof Ziemiec. Jakim sposobem udało się wam pozyskać takie twarze? A może oni sami się do was zgłosili?

Próbowaliśmy zainteresować opinię publiczną tym, co robimy. Zgłaszaliśmy się do osób, o których wiemy, że w swoim życiu realizują wartości chrześcijańskie, żeby poparły nasz projekt. Wiele osób, dziennikarzy, aktorów, chciało wyrazić swoje zainteresowanie Orszakiem. Większość tych osób to są ludzie rodzinni, oni uczestniczą wraz z bliskimi w Orszaku od lat – przychodzą tam, żeby się cieszyć i być razem ze sobą.

Opowiadała nam pani jak to się wszystko rozrastało – w Polsce i poza jej granicami. Jak pani myśli, dlaczego ludzie byli tak zainteresowani tą inicjatywą?

Przede wszystkim dlatego, że to jest inicjatywa, która angażuje i w konsekwencji łączy rodziny. Dzięki temu powstają różne wspólnoty, ludzie robią coś bezinteresownie dla innych. Poza tym w momencie, kiedy Święto Objawienia Pańskiego stało się dniem wolnym od pracy, to nie wiadomo było, jak je celebrować. W tradycyjnie 6 stycznia piszemy kredą na drzwiach inicjały Trzech Króli, ale ludzie też czuli, że skoro jest to dzień wolny, to można zrobić coś więcej; można pokazać, że jest to dzień ważny dla chrześcijaństwa, że warto kolędować – wyjść na ulicę, radować się tym czasem wraz z rodziną i przyjaciółmi. Mamy takie sygnały od osób, które organizują Orszak, że ten dzień i to wydarzenie jest dla nich ważne.

Jutro w 184 miejscowościach w Polsce i za granicą przejdą kolejne Orszaki. Jak was będzie można znaleźć?

W Warszawie zapraszamy od godziny 12.00 do centrum – Orszak będzie szedł od pl. Zamkowego do pl. Piłsudskiego. O tej godzinie zacznie się Orszak we wszystkich większych miastach w Polsce. Natomiast jeśli chodzi o poszczególne miejscowości to trzeba zajrzeć na stronę www.orszak.org i zorientować się czy tam jest Orszak i jeżeli tak, to o której się zaczyna.

Dziękuję za rozmowę.

not. mc

[fot. orszak.org]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook