Jedynie prawda jest ciekawa


Świetna Konwencja, ale czeka nas ciężka praca

08.02.2015

Po wczorajszej Konwencji Prawa i Sprawiedliwości i naprawdę świetnym oratorsko i merytorycznie wystąpieniu Andrzeja Dudy na portalach społecznościowych aż roi się od dosadnych porównań jego prezentacji i piątkowej inauguracji kampanii wyborczej prezydenta Komorowskiego.

Te najbardziej obrazowe to „porsche przy klepanym polonezie”, Real Madryt przy Huraganie Wołomin” czy urzędujący prezydent jawi się przy Andrzeju Dudzie jak opasły leniwy kot, któremu się nic nie chce bo jest zagłaskiwany na śmierć”.

Rzeczywiście porównanie obydwu wystąpień wygląda miażdżąco niekorzystnie dla prezydenta Bronisława Komorowskiego i to nie tylko ze względu na sposób ich prezentacji ale także ze względu na ich zawartość, a to po 5 latach urzędowania jest dla obecnego lokatora Pałacu Namiestnikowskiego wręcz dyskwalifikujące. Nie ma co wystąpienia Andrzeja Dudy przedstawiać, ci co chcieli mogli się zapoznać z nim na żywo, bądź na wielu portalach ale trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych przesłań.

Kontynuacja przerwanej prezydentury Lecha Kaczyńskiego i w tym kontekście przywołanie przez Andrzeja Dudę jego ostatniej rozmowy ze swym zwierzchnikiem 8 kwietnia podczas powrotu samolotem z Wilna, kiedy to padło znamienne stwierdzenie „to na was spadnie ciężar prowadzenia dalej polskich spraw, kiedy moje pokolenie będzie odchodzić”.

Konsekwencją jest zapowiedź zmieniania naszego kraju w Polskę sprawiedliwości, uczciwości, równych szans, otwarcie na społeczeństwo i chronienie go przed niekorzystnymi zmianami (w tym kontekście padło przyrzeczenie wniesienia jako pierwszej inicjatywy ustawodawczej projektu o przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego). W odniesieniu do wsi i rolników padła zapowiedź dążenia do wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich, rekompensat za rosyjskie embargo, ochrona polskiej ziemi przed wykupem przez cudzoziemców i przedsiębiorstwa Lasy Państwowe przed prywatyzacją.

Wreszcie przypomnienie, że podstawą lepszej przyszłości Polaków jest rozwój naszego kraju (zapowiedź powołania Narodowej Rady Rozwoju), a nie tylko wzrost gospodarczy, który do tej pory jest swoistym fetyszem dla rządzących.

Tyle tylko, że wzrost PKB nie daje ani wystarczającej liczby nowych miejsc pracy ani odpowiednio wysokich dochodów różnych grup społecznych, a to rodzi niezadowolenie i niepokoje społeczne na dużą skalę (czego właśnie jesteśmy świadkami w Polsce).

Wczorajsze wystąpienie nie zwierało pełnego programu, z którym do wyborów prezydenckich idzie Andrzej Duda, głównie ze względu na ograniczenia czasowe jakim rządzą się tego rodzaju prezentacje.

I tak trwało przecież ponad 40 minut ale będą kolejne publiczne prezentacje w tym ta poświęcona gospodarce, gdzie kandydat będzie mówił o postawieniu na wolność gospodarczą, inwestycje i oparciu gospodarki przede wszystkim na małych i średnich polskich firmach. Będzie także prezentacja zamierzeń dotycząca spraw społecznych w tym w szczególności dotyczących ochrony zdrowia, polityki prorodzinnej, mieszkaniowej i rynku pracy pochodzących z opracowanego już programu Prawa i Sprawiedliwości.

Niezależnie od tych prezentacji programowych czeka nas wszystkich przeświadczonych o dużej szansie na wygraną Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich, ogromna praca , która spowoduje, że dotrzemy z kandydatem i jego programem do wszystkich Polaków.

Mamy jeszcze trzy miesiące do I tury wyborów i kolejne dwa tygodnie w II turze i wbrew pozorom do dużo czasu, żeby przekonywać do naszego kandydata szczególnie tych niezdecydowanych, a po wczorajszym błyskotliwym wystąpieniu Andrzeja Dudy, nie powinno to być trudne.

Także i ja razem z europosłem Januszem Wojciechowskim, a także kilkoma posłami z sejmowej i senackiej komisji rolnictwa, odbędziemy ponad 40 spotkań (w każdym okręgu wyborczym), gdzie będziemy prezentować zamierzenia Andrzeja Dudy dotyczące polskiej wsi i rolnictwa.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook