Jedynie prawda jest ciekawa

Świetna debata

25.09.2012

Portal Stefczyk.info poprosił znanego i cenionego ekonomistę o ocenę wielkiej debaty ekonomistów. Zdaniem Bugaja, to ważne, że udało się osiągnąć porozumienie w kwestiach związanych z demografią.

Debata ekonomistów zorganizowana przez PiS była imprezą udaną. Choć oczywiście od początku wiele osób próbowało przedstawić tę debatę jako przedsięwzięcie śmieszne, niepoważne, to się jednak nie powiodło. To było wydarzenie znaczące. To był poważny głos, który powinien dać wielu do myślenia. Zawiedzeni są oczywiście ci, którzy spodziewali się, że coś zostanie ustalone, ale przecież celem tego spotkanie nie było podjęcie żadnych ustaleń. Warto także podkreślić, że nie przyjście na debatę było także wyborem politycznym.

Bardzo dobre było podsumowanie spotkania zrobione przez Jarosława Kaczyńskiego. Widać było, że prezes PiS słuchał nas i rozumiał o czym jest mowa. To było podsumowanie merytoryczne. Kaczyńskiemu udało się uniknąć pokusy upolityzowania tego, co padło podczas debaty.

Bardzo dobrze też, że udało się osiągnąć szeroki konsensus w kwestii polityki prorodzinnej i zapaści demograficznej. Niemal wszyscy dyskutanci zgadzali się w tej kwestii. Wyjątkiem był chyba tylko profesor Gomułka, który mówił o zbyt dużych kosztach polityki prorodzinnej. Zgadzam się, że to dużo kosztuje, ale te koszty po prostu trzeba ponieść. W przeciwnym razie, w przyszłości cena nie poniesienia tych kosztów dzisiaj będzie o wiele wyższa.  

Ryszard Bugaj, ekonomista, PAN

[Fot. PAP]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook