Jedynie prawda jest ciekawa


Świetlik: Wydarzenia wielkiej wagi

06.11.2012

"Rzeczpospolita" po kilku dniach od publikacji doniesień o wykryciu trotylu na wraku tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku, zwolniła z pracy Cezarego Gmyza, redaktora naczelnego gazety Tomasza Wróblewskiego oraz kilku innych dziennikarzy. O skutkach, jakie ta sprawa wywołała i ich znaczeniu dla Polski portalowi Stefczyk.info mówi Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich:

To, co się wydarzyło, jest bardzo ważne i dla świata dziennikarskiego i dla polskiej polityki. To może być jedno z ważniejszych wydarzeń obecnej kadencji Sejmu. Nie chcę wchodzić w przyczyny oraz szczegóły tego, co się stało. Jednak mówiąc o skutkach należy wskazać na kilka rzeczy.

Po pierwsze, zatrzymano widoczne przełamywanie się świadomości społecznej w sprawie katastrofy smoleńskiej. Do coraz szerszych kręgów przebijał się przekaz, za którym stały poważne prace naukowe, że w tupolewie doszło do eksplozji, że obraz tragedii jest diametralnie inny niż mówią oficjalne przekazy. Coraz więcej faktów i analiz pokazywało, że przebieg wydarzeń był inny niż mówił rząd. W tej chwili ten przekaz został wyeliminowany. Wiele osób zobaczyło, że narracja inna niż oficjalna została ośmieszona, została podważona.

Kolejny skutek tej sprawy wynika ze słów Jarosława Kaczyńskiego. W mojej ocenie zwołanie przez niego konferencji było błędem. Spodziewam się obecnie zablokowania wzrostowej tendencji PiSu. Może wręcz nastąpić redukcja poparcia. PiS miał bardzo dobrą narrację o tym, jak reformować Polskę. Ta sprawa zakończyła tę narrację.

Trzecią sprawą, na którą chcę zwrócić uwagę, jest prawdopodobne zniszczenie umiarkowanie opozycyjnej gazety, która ma szansę docierać do czytelników centrowych, która ma szansę docierać do nieprzekonanych. Ona w sposób krytyczny patrzyła na ręce władzy, ale nie była odbierana jako "oszołomska". Obawiam się, że obecnie kurs krytycznego podejścia do władzy nie zostanie utrzymany.

Sprawa, o której mówimy, może mieć gigantyczne skutki polityczne. W szerszym wymiarze może nawet oznaczać przedłużenie rządów PO.

W całej sprawie oburza mnie również zachowanie dziennikarzy. W tej sprawie CMWP SDP wydało oświadczenie. W środowisku dziennikarskim często zabrakło solidarności z Cezarym Gmyzem. Fakt, że do zwolnienia redaktora naczelnego dużego dziennika doprowadza konferencja jakiegoś pułkownika, nawet nie szefa prokuratury, jest zachowaniem dziwnym. Niezrozumiały jest również klucz zwolnień. Zwolniono również np. zastępcę redaktora naczelnego Bartosza Marczuka, który w czasie pracy nad artykułem, był na urlopie. To są rzeczy, które powinny budzić niepokój i pytania o zachowanie dziennikarzy. Niestety duża część środowiska zachowała się niczym politrucy, którzy mają chronić obowiązującą wersję o katastrofie smoleńskiej. Gdy tylko opublikowany został tekst w "Rzeczpospolitej" rzucili się na Gmyza niczym stado wilków. Zapomnieli przy tym gigantycznych głupot, jakie sami wypisywali na temat tragedii smoleńskiej.

Not. TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook