Jedynie prawda jest ciekawa


Świetlik: "wSieci" to szansa na szerzenie pluralizmu opinii

26.11.2012

Papier może być przedłużeniem internetu, albo internet przedłużeniem papieru. Nie da się robić jednego bez drugiego - mówi Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Jak odbierasz pojawienie się na rynku nowego dwutygodnika "wSieci"? Czy jest miejsce dla takich gazet?

Wiadomość o tym że pojawia się nowy tytuł na rynku prasowym, każdy nowy tytuł to jest powód do dużej radości, bo to jest przełamanie tego, o czym wszyscy mówią, czyli, że prasa papierowa umarła. Wiadomo też, że skoro ten tytuł jest robiony przez środowisko portalu "wPolityce.pl" to będzie on służył szerzeniu pluralizmu opinii w Polsce, bo jeśli chodzi o prasę drukowaną to te poglądy są jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu reprezentowane niż poglądy prorządowe.

Radość radością, ale front mediów prorządowych jest potężny, czy "wSieci" może choć w niewielkim stopniu się temu przeciwstawić?

Ważne jest, czy medium potrafi sobie wychować własnego czytelnika, przekonać go do siebie. Być dla niego autentycznym, a wtedy sprawi, że on się z nim naprawdę zwiąże emocjonalnie. Nie wiem, czy uda się cokolwiek przełamać, nie wierzę też w setki tysięcy nakładu, bo do tego potrzeba jednak ogromnego koncernu, ale myślę, że "wSieci" może mieć trwałe miejsce na rynku prasowym.

A jak ocenisz przejście z internetu na papier, kiedy obecna tendencja jest raczej odwrotna?

Sam ostatnio coś podobnego zrobiłem, choć na innym gruncie - bo jestem redaktorem naczelnym dwutygodnika akademickiego "Koncept". To jest fajne. Przynajmniej po takich "przebiśniegach" widać, że jest taki odwrót do papieru. Liczenie na to, że cała treść pójdzie w tablety i internet było trochę na wyrost. Szczególnie też, że zamykanie treści w internecie nie za bardzo wychodzi. Wszyscy tłumaczyli to tym, że papier jest już umarły, ale może po prostu papier nie dostarczał dobrych treści. Wydaje mi się, że najwięcej powodzenia ma pewien rodzaj fuzji. Papier może być przedłużeniem internetu, albo internet przedłużeniem papieru. Nie da się robić jednego bez drugiego.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. G. Stachacz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook