Jedynie prawda jest ciekawa

Świetlik: "wSieci" to szansa na szerzenie pluralizmu opinii

26.11.2012

Papier może być przedłużeniem internetu, albo internet przedłużeniem papieru. Nie da się robić jednego bez drugiego - mówi Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Jak odbierasz pojawienie się na rynku nowego dwutygodnika "wSieci"? Czy jest miejsce dla takich gazet?

Wiadomość o tym że pojawia się nowy tytuł na rynku prasowym, każdy nowy tytuł to jest powód do dużej radości, bo to jest przełamanie tego, o czym wszyscy mówią, czyli, że prasa papierowa umarła. Wiadomo też, że skoro ten tytuł jest robiony przez środowisko portalu "wPolityce.pl" to będzie on służył szerzeniu pluralizmu opinii w Polsce, bo jeśli chodzi o prasę drukowaną to te poglądy są jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu reprezentowane niż poglądy prorządowe.

Radość radością, ale front mediów prorządowych jest potężny, czy "wSieci" może choć w niewielkim stopniu się temu przeciwstawić?

Ważne jest, czy medium potrafi sobie wychować własnego czytelnika, przekonać go do siebie. Być dla niego autentycznym, a wtedy sprawi, że on się z nim naprawdę zwiąże emocjonalnie. Nie wiem, czy uda się cokolwiek przełamać, nie wierzę też w setki tysięcy nakładu, bo do tego potrzeba jednak ogromnego koncernu, ale myślę, że "wSieci" może mieć trwałe miejsce na rynku prasowym.

A jak ocenisz przejście z internetu na papier, kiedy obecna tendencja jest raczej odwrotna?

Sam ostatnio coś podobnego zrobiłem, choć na innym gruncie - bo jestem redaktorem naczelnym dwutygodnika akademickiego "Koncept". To jest fajne. Przynajmniej po takich "przebiśniegach" widać, że jest taki odwrót do papieru. Liczenie na to, że cała treść pójdzie w tablety i internet było trochę na wyrost. Szczególnie też, że zamykanie treści w internecie nie za bardzo wychodzi. Wszyscy tłumaczyli to tym, że papier jest już umarły, ale może po prostu papier nie dostarczał dobrych treści. Wydaje mi się, że najwięcej powodzenia ma pewien rodzaj fuzji. Papier może być przedłużeniem internetu, albo internet przedłużeniem papieru. Nie da się robić jednego bez drugiego.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. G. Stachacz

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook