Jedynie prawda jest ciekawa


Świetlik: Palikot jest po prostu chamski

10.02.2013

Janusz Palikot wykorzystuje emocję społeczną ludzi zdeprawowanych, nie potrafiących odnaleźć żadnej wartości, sfrustrowanych i agresywnie nastawionych do rzeczywistości – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Wiktor Świetlik, publicysta „W Sieci”.

Stefczyk.Info: Janusz Palikot rzucił „być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną” i zagotowało się na lewicy. Teatrzyk czy zapowiedź poważnych kłopotów posła z Biłgoraja?

Wiktor Świetlik: Palikot tak na prawdę ma niewiele wspólnego z lewicą. Część środowisk radykalnie lewicowych nie ufa mu. On jest takim post-urbanowym politykiem, którego wizytówkę stanowi cynizm. Za cel bierze sobie deprawację społeczeństwa, a nie realizację lewicowych ideałów. I w tym przypadku to pokazuje. Jest po prostu chamski.

Stał się niewygodny?

Lewica widzi, że z jednej strony Palikot może uderzać w to, w co ona sama celuje – Kościół, konserwatyzm, tradycyjne wartości. Równocześnie jednak wykazuje się zerową „wrażliwością lewicową” więc może atakować również ich wartości. Nie pierwszy raz zachowuje się wobec kobiet w sposób chamski, jak nazywa się to w moim języku, czy seksistowski, jak mówi lewica. Proponował dziennikarkom spotkania w wannie z winem itd. Pewnie psychoanalityk dopatrywałby się w tym problemów faceta.

Skąd zmiana nastawienia do Palikota w środowiskach, które miały go za bohatera?


Lewica przyklaskiwała chamstwu Palikota wobec śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydentowej oraz ich córki. Traktowała go jako idola i lidera. Przypominam, że wokół niego wciąż kręcą się  takie postaci jak choćby Aleksander Kwaśniewski. Rozpatruje się w tym środowisku czy wejść z Palikotem w polityczny „deal”. Trudno było jednak w inny sposób niż oburzeniem zareagować na słowa o Wandzie Nowickiej. Bo ciężko sprzedać wizerunkowo dlaczego Palikot w chamski sposób odnosi się wobec „marszałkini”.

Czy to początek końca Palikota?

Trudno powiedzieć. On dobrze odczytuje pewien rodzaj postawy, który Rafał Ziemkiewicz nazywał polactwem. Wykorzystuje emocję społeczną ludzi zdeprawowanych, nie potrafiących odnaleźć żadnej wartości, sfrustrowanych i agresywnie nastawionych do rzeczywistości. To osoby antyklerykalne, często antysemickie, stanowiące ten sam typ odbiorcy, do którego zwracał się Jerzy Urban, w innych czasach mogące być szmalcownikami.

JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook