Jedynie prawda jest ciekawa


Świetlik: Palikot jest po prostu chamski

10.02.2013

Janusz Palikot wykorzystuje emocję społeczną ludzi zdeprawowanych, nie potrafiących odnaleźć żadnej wartości, sfrustrowanych i agresywnie nastawionych do rzeczywistości – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Wiktor Świetlik, publicysta „W Sieci”.

Stefczyk.Info: Janusz Palikot rzucił „być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną” i zagotowało się na lewicy. Teatrzyk czy zapowiedź poważnych kłopotów posła z Biłgoraja?

Wiktor Świetlik: Palikot tak na prawdę ma niewiele wspólnego z lewicą. Część środowisk radykalnie lewicowych nie ufa mu. On jest takim post-urbanowym politykiem, którego wizytówkę stanowi cynizm. Za cel bierze sobie deprawację społeczeństwa, a nie realizację lewicowych ideałów. I w tym przypadku to pokazuje. Jest po prostu chamski.

Stał się niewygodny?

Lewica widzi, że z jednej strony Palikot może uderzać w to, w co ona sama celuje – Kościół, konserwatyzm, tradycyjne wartości. Równocześnie jednak wykazuje się zerową „wrażliwością lewicową” więc może atakować również ich wartości. Nie pierwszy raz zachowuje się wobec kobiet w sposób chamski, jak nazywa się to w moim języku, czy seksistowski, jak mówi lewica. Proponował dziennikarkom spotkania w wannie z winem itd. Pewnie psychoanalityk dopatrywałby się w tym problemów faceta.

Skąd zmiana nastawienia do Palikota w środowiskach, które miały go za bohatera?


Lewica przyklaskiwała chamstwu Palikota wobec śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydentowej oraz ich córki. Traktowała go jako idola i lidera. Przypominam, że wokół niego wciąż kręcą się  takie postaci jak choćby Aleksander Kwaśniewski. Rozpatruje się w tym środowisku czy wejść z Palikotem w polityczny „deal”. Trudno było jednak w inny sposób niż oburzeniem zareagować na słowa o Wandzie Nowickiej. Bo ciężko sprzedać wizerunkowo dlaczego Palikot w chamski sposób odnosi się wobec „marszałkini”.

Czy to początek końca Palikota?

Trudno powiedzieć. On dobrze odczytuje pewien rodzaj postawy, który Rafał Ziemkiewicz nazywał polactwem. Wykorzystuje emocję społeczną ludzi zdeprawowanych, nie potrafiących odnaleźć żadnej wartości, sfrustrowanych i agresywnie nastawionych do rzeczywistości. To osoby antyklerykalne, często antysemickie, stanowiące ten sam typ odbiorcy, do którego zwracał się Jerzy Urban, w innych czasach mogące być szmalcownikami.

JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook