Jedynie prawda jest ciekawa

Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

19.01.2017

Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty, z czego prawie 9 milionów chciałoby, by były one radykalniejsze niż do tej pory.


-Niestety, nie wyjaśniono, co to znaczy, by protesty były radykalniejsze, a szkoda, bo to najciekawsze. Nie opisano, czy "radykalizacja" protestów ma polegać na przykład na tym, że będzie więcej świec dymnych i rac, czy także na przykład koktajli Mołotowa. Czy protestujący mają ze sobą przynieść łomy, jak górnicy, a może podpalić opony lub - kto wie - założyć je zapalone, jak robiono to w RPA, na swoich przeciwników, czyniąc z nich żywe pochodnie- napisał publicysta. 

Dziennikarz dodał, że "znany niegdyś z wiarygodności portal" nie wyjaśnił, na czym ma polegać radykalizacja, bo samo to określenie otwiera wielkie pole do spekulacji. -A może radykalizacja ma polegać tylko na tym, że ich uczestnicy przyczepią sobie po dwa znaczki KOD? Tego, niestety, nie wyjaśniono- stwierdził. Świetlik dodał, że jakoś nie zauważył, by co trzeci człowiek wokół niego chciał tego, by w Polsce dochodziło do jakichś "radykalnych nawalanek ulicznych". -Owszem, ci, z którymi rozmawiam, chcą pracy, dobrej edukacji, słońca latem, śniegu zimą, braku smogu, tej władzy albo zmiany władzy, różnych rzeczy, ale za radykalnymi protestami na ulicach jakoś nie tęsknią. Sprawdźcie zresztą sami, czy rodzina i znajomi tego chcą- zauważył. 

Świetlik podkreślił, że portal Wp.pl powołał się na portal Oko Press, dla którego z kolei badanie przeprowadził ośrodek IPSOS. Ankieterzy mieli zadzwonić do 1003 osób. Potem przeliczono to na liczbę Polaków. 

-Teraz, po tym wytłumaczeniu, nie mogę mieć chyba wątpliwości, że jest ono całkowicie wiarygodne, a to, co widzę dookoła, to złudzenia, omamy i fatamorgana. Do tej pory co prawda pisano np. "15 proc. badanych", "4 proc. respondentów", ale po co się tak certolić, jak można po prostu przeliczyć tysiąc osób na 40 milionów i podać wynik. Oto nowa szkoła pisania sondaży- drwi publicysta. I dodaje: -A to jej przykład: 38 milionów Polaków to mężczyźni kierujący serwisami informacyjnymi w portalu Wirtualna Polska, mają na nazwisko Machała, byli dziennikarzami u Tomasza Lisa i są dziećmi posłanek PO. Tak mi w każdym razie wyszło z badania przeprowadzonego na jednoosobowej próbie dorosłych Polaków przeliczonej na całe społeczeństwo- skwitował Świetlik.

fot.[Fratria]

pc/"SE"

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook