Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Zaskakująca różnica w sprawie Papały

08.05.2012

Różne prokuratury w sposób diametralnie odmienny oceniają to samo wydarzenie – mówi portalowi Stefczyk.info prokurator w stanie spoczynku Bogdan Święczkowski.

Stefczyk.info: Do opinii publicznej przedostają się przeciwstawne stanowiska poszczególnych prokuratur w sprawie przebiegu zabójstwa gen. Marka Papały. Śledczy z Łodzi uznali ostatnio, że to „Patyk” zabił szefa policji, ponieważ przeszkodził on w rabunku swojego samochodu. To stoi w sprzeczności ze stanowiskiem stołecznych śledczych, którzy o mord oskarżają dwóch gangsterów. Dziś okazuje się, że katowiccy prokuratorzy nie cofną „Patykowi” statusu świadka koronnego, ponieważ nie wierzą w ostatnią wersję zabójstwa. Jak Pan ocenia ten rozdźwięk?

Bogdan Święczkowski: To jest efekt błędnej zmiany ustawy o prokuraturze. Nowelizacja doprowadziła do rozdrobnienia. Każdy prokurator apelacyjny jest jak pan na włościach. Prokurator Generalny natomiast, choć jest formalnie szefem PG, nie może realnie nadzorować, koordynować i kontrolować działań podległych mu prokuratur. Ostatni zwrot w sprawie śmierci gen. Papały pokazuje właśnie brak koordynacji działań pionów zwalczających przestępczość zorganizowaną poszczególnych prokuratur. Myśmy próbowali wzmocnić koordynację w tym obszarze.

W jaki sposób?

Myśmy stworzyli centralne wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej. Niestety decyzją prok. Zbigniewa Ćwiąkalskiego decyzja o ich powstaniu została cofnięta, a struktury rozwiązane.

W sprawie Papały koordynacji zabrakło

Oczywiście. Brak koordynacji w tej sprawie spowodowało żenującą sytuację, w której różne prokuratury w sposób diametralnie odmienny oceniają to samo wydarzenie. Jest dla mnie jasne, że ta sprawa powinna zawczasu zostać omówiona na konferencji uzgodnieniowej, działania prokuratur powinno być skoordynowane i uzgodnione. To było standardowe działanie za naszych czasów.

Czy to będzie wpływało na ocenę wiarygodności śledczych?

Sprawa wiary w śledczych nie jest istotna. Mamy przykład błędnych zmian w prawie. To również przykład wyciągania wniosków przez śledczych bez oparcia w innych czynnościach, bez konfrontacji z innymi materiałami. Obecnie mamy sytuację taką, że jeden ze świadków zeznał, że do gen. Papały strzelała jedna osoba, a prokuratura w Łodzi zarzut zabójstwa szefa policji postawiła dwóm osobom. Mamy szereg spraw, które należy w tej kwestii wyjaśnić. To oczywiście powinno zostać zrobione znacznie wcześniej przez śledczych, którzy zajmują się tą sprawą.

Rozmawiał saż
[Fot. Marekpapala.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook