Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: "Wierzę, że Tusk nie będzie „donaldyzował” prawa"

28.12.2013

Obecny rok zostanie zapamiętany jako rok dużych emocji na styku prokuratura-rząd. Premier Tusk niemal do ostatniego momentu zwlekał z decyzją, czy przyjąć sprawozdanie roczne prokuratora generalnego. Było sporo umorzeń śledztw, zwłaszcza korupcyjnych. O zamieszaniu w prawie i prognozach na przyszłość rozmawiamy z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem i byłym szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

STEFCZYK.INFO: Jak ocenia pan jakość działań prokuratury. W mijającym roku było sporo umorzeń w sprawach na styku biznes-polityka.

Bogdan Święczkowski: Ten rok był kolejnym rokiem rozedrgania i niepewności w prokuraturze. Nieprzyjmowanie przez Donalda Tuska sprawozdania prokuratora generalnego i związana z tym niepewność losu prokuratora generalnego niewątpliwie mogło się odbić na działaniach i postępowaniach poszczególnych prokuratorów, czy prokuratur. Trzeba pamiętać, że prokuratorzy to także ludzie i ich niektóre działania lub zaniechania mogły być spowodowane różnego rodzaju wątpliwościami związanymi ze stabilnością w pracy, z niepewnością jutra.

To także kolejny rok pokazujący jak złą reformę prokuratury przygotowała i przeprowadziła Platforma Obywatelska. Obecnie nawet już ministrowie PO dostrzegają szereg wad nowelizacji ustawy o prokuraturze, którą w pośpiechu uchwalano  w 2009 roku i mają zamiar dokonać kolejnych w niej zmian. Jednak informacje, które w tym roku do nas dochodziły; o planach, kierunkach reformy całego procesu karnego i całej polskiej prokuratury, niestety budzą jeszcze większy niepokój, że może być znacznie gorzej. Przede wszystkim w kontekście szybkości i jakości prowadzonych śledztw i sprawiedliwym wyrokowaniu przez Sąd.

Powtórzę: prokuratura to ludzie, ale także system, prawo, procedury, które powinny być klarowne i bardzo dokładnie wskazywać pewne algorytmy działań, ich schematy.

Tak naprawdę przez caly okres wolnej Polski nie wypracowano metodologii pracy prokuratora. Proszę sobie wyobrazić, że do dziś nie ma podręcznika pokazująca jak powinna wyglądać praca prokuratora w konkretnych postępowaniach, w tym tych najtrudniejszych, czyli dot. przestępczości zorganizowanej, finansowo-gospodarczych, uszczupleń podatkowych, mafii paliwowej itd. To bardzo ogranicza możliwości skutecznego wyjaśniania wielu afer i przestępstw. To co planuje ta władza, jeśli chodzi o postępowanie karne, to jest dla mnie czarna dziura.

 

Czyli to co mówią „mądre głowy” polityczne o niezależności prokuratury to jest taka bajka dla naiwnych, tak?

Nie można wierzyć w to, że prokuratura może być niezależnym od jakiejkolwiek władzy organem, bo byłoby to całkowicie pozakonstytucyjne. Natomiast niezależny musi być każdy prokurator w zakresie prowadzonego przez siebie postępowania. Prokuratura musi znaleźć swojej miejsce w monteskiuszowskiej wizji trójpodziału władzy. Albo więc prokuratura powinna być elementem władzy wykonawczej, albo władzy sądowniczej. Nie może być jakimś takim pokracznym tworkiem, który nazwano „organem ochrony prawnej”, który nie jest opisany w konstytucji RP i tak naprawdę nie wiadomo, czym ten organ jest.

 

Jak pan widzi przyszłość prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta? Będzie on w przyszłym roku jeszcze prokuratorem, czy Donald Tusk coś wymyśli, aby się go pozbyć?

Prokurator generalny powołany jest na określona kadencję i jeżeli nie zaistniały sytuacje wskazane w Ustawie, to powinien on swoją kadencję dokończyć. Wierzę w to, że Donald Tusk nie będzie próbował „falandyzować”, czy raczej „donaldyzować” prawa, tak jak to zrobił z szefem CBA Mariuszem Kamińskim i pozwoli pełnić w spokoju funkcję prokuratorowi generalnemu. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook