Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: "Wierzę, że Tusk nie będzie „donaldyzował” prawa"

28.12.2013

Obecny rok zostanie zapamiętany jako rok dużych emocji na styku prokuratura-rząd. Premier Tusk niemal do ostatniego momentu zwlekał z decyzją, czy przyjąć sprawozdanie roczne prokuratora generalnego. Było sporo umorzeń śledztw, zwłaszcza korupcyjnych. O zamieszaniu w prawie i prognozach na przyszłość rozmawiamy z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem i byłym szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

STEFCZYK.INFO: Jak ocenia pan jakość działań prokuratury. W mijającym roku było sporo umorzeń w sprawach na styku biznes-polityka.

Bogdan Święczkowski: Ten rok był kolejnym rokiem rozedrgania i niepewności w prokuraturze. Nieprzyjmowanie przez Donalda Tuska sprawozdania prokuratora generalnego i związana z tym niepewność losu prokuratora generalnego niewątpliwie mogło się odbić na działaniach i postępowaniach poszczególnych prokuratorów, czy prokuratur. Trzeba pamiętać, że prokuratorzy to także ludzie i ich niektóre działania lub zaniechania mogły być spowodowane różnego rodzaju wątpliwościami związanymi ze stabilnością w pracy, z niepewnością jutra.

To także kolejny rok pokazujący jak złą reformę prokuratury przygotowała i przeprowadziła Platforma Obywatelska. Obecnie nawet już ministrowie PO dostrzegają szereg wad nowelizacji ustawy o prokuraturze, którą w pośpiechu uchwalano  w 2009 roku i mają zamiar dokonać kolejnych w niej zmian. Jednak informacje, które w tym roku do nas dochodziły; o planach, kierunkach reformy całego procesu karnego i całej polskiej prokuratury, niestety budzą jeszcze większy niepokój, że może być znacznie gorzej. Przede wszystkim w kontekście szybkości i jakości prowadzonych śledztw i sprawiedliwym wyrokowaniu przez Sąd.

Powtórzę: prokuratura to ludzie, ale także system, prawo, procedury, które powinny być klarowne i bardzo dokładnie wskazywać pewne algorytmy działań, ich schematy.

Tak naprawdę przez caly okres wolnej Polski nie wypracowano metodologii pracy prokuratora. Proszę sobie wyobrazić, że do dziś nie ma podręcznika pokazująca jak powinna wyglądać praca prokuratora w konkretnych postępowaniach, w tym tych najtrudniejszych, czyli dot. przestępczości zorganizowanej, finansowo-gospodarczych, uszczupleń podatkowych, mafii paliwowej itd. To bardzo ogranicza możliwości skutecznego wyjaśniania wielu afer i przestępstw. To co planuje ta władza, jeśli chodzi o postępowanie karne, to jest dla mnie czarna dziura.

 

Czyli to co mówią „mądre głowy” polityczne o niezależności prokuratury to jest taka bajka dla naiwnych, tak?

Nie można wierzyć w to, że prokuratura może być niezależnym od jakiejkolwiek władzy organem, bo byłoby to całkowicie pozakonstytucyjne. Natomiast niezależny musi być każdy prokurator w zakresie prowadzonego przez siebie postępowania. Prokuratura musi znaleźć swojej miejsce w monteskiuszowskiej wizji trójpodziału władzy. Albo więc prokuratura powinna być elementem władzy wykonawczej, albo władzy sądowniczej. Nie może być jakimś takim pokracznym tworkiem, który nazwano „organem ochrony prawnej”, który nie jest opisany w konstytucji RP i tak naprawdę nie wiadomo, czym ten organ jest.

 

Jak pan widzi przyszłość prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta? Będzie on w przyszłym roku jeszcze prokuratorem, czy Donald Tusk coś wymyśli, aby się go pozbyć?

Prokurator generalny powołany jest na określona kadencję i jeżeli nie zaistniały sytuacje wskazane w Ustawie, to powinien on swoją kadencję dokończyć. Wierzę w to, że Donald Tusk nie będzie próbował „falandyzować”, czy raczej „donaldyzować” prawa, tak jak to zrobił z szefem CBA Mariuszem Kamińskim i pozwoli pełnić w spokoju funkcję prokuratorowi generalnemu. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook